Miten teijän vauvat nukkuu näillä helteillä päikkäreitään???
Ja missä nukutatte vauvat?
Onnistuuko rannalla päiväunet? Ja muutenkin mitä teette vauvoinenne näillä helteillä???Ensi viikollekin on Etelä-suomeen luvattu yli 30 lämmintä.. huh huh.. Jos olette vauvojen kanssa rannalla, niin mitä eväitä (yli 6kk) teillä on pikkuiselle ja mitä päällä? käytättekö aurinkorasvoja?
Me vaan kökötetään sisällä kun en oikein osaa liikkua vauvan kanssa näin kuumalla. Vaunut on heti tulikuumat ja muutenkin vauva kiemurtelee hikisessä sylissä.. Mutta nyt alkaa jo kyllästyttämään tämä kotona oleminen. Mitähän tässä keksisi??
Kommentit (13)
Eväänä vesipullo, maissinaksuja, purkkisosetta (hedelmä).
nukutuksi ja olo oli yhtä tuskaa. Nyt on 1v1kk ja nukkuu viileässä, pimeässä autotallissa monen tunnin päikkärit.
lapsi nukkuu ihan kohtuullisen hyvin, aamupäivällä sisällä (viilennetty makkari on hyvä, verhot vielä kiinni niin parempi), iltapäivällä ei sisällä suostu nukkumaan, käydään rattailla ajelulla (äiti hikoilee kuin possu) ja rattaisiin voi nukahtaa parikis tunniksikin. Rattaat terassilla varjossa, niin on tarpeeksi viileää nukkumiseen.
Aurinkorasvoja en halua alle 1v laittaa, vaikka sitä monet käyttävätkin. Me ollaan enimmäkseen varjossa ja sisällä kuumin aika ja myöhään iltapäivällä vasta rannalla. Viileät ruoat maistuu paremmin lapsellekin näillä helteillä, välipalaksi hedelmäsoseella maustettua rahkaa tai jugurttia ja paljon vettä. Maitoakin menee aika reilusti, hedelmät kelpaavat myös (kylmälaukusta on helppo antaa valmiiksi paloiteltuja hedelmiä lapsille rannallakin).
Puistoista ollaan käyty vain niissä, joissa on vähän enemmän puustoa, ettei tarvi paisteessa kärventyä. Kovin pitkiä matkoja ei tosiaan huvita rattaita työnnellä helteessä.
Pumppu puhkuu kylmää.
Mutta vaunuissakin unet onnistuu, kävelyllä käydään varsinkin aamupäivisin. Metsän vierustalla on hyvä suora! :D
En osaa käyttää rasvoja. Rannalle vauva tulee mukaan kun viedään isompia uimaan. Ja vauvakin on käynyt polskimassa.
Ollaan varjossa rannalla. Vauva nukkuu sieläkin unia.
Lähdetty rannalle ruuan jälkeen, mukaan vettä ja ehkä hedelmää. Tai syödään kun tullaan rannalta, käyty jädellä.
Olen vauvaa imettänyt myös ennen rannalle menoa niin nukahtaa rattaisiin.
Meillä lapset nakuilee paljon näin kuumalla. Rannan lisäksi saunotaan, suihkutellaan, muksut juoksee sadettajassa.
Käy vauvabiossa, ostarilla on viileää.
Jos lapsesi syö kiinteitä niin soseita ja hedelmiä mukaan, vettä kanssa.
mutta on suunnilleen hyväntuulinen. Olemme käyneet rannalla, mutta sellaisissa paikoissa, missä voi hakeutua varjoon. Viime lauantaina olimme koko päivän ulkona. Laitoin vauvan sellaiseen Samsoniten matkasänkyyn (ei perinteinen matkis, vaan sellainen "kupla") ja olipa siellä aika paljon vauvaperheitä pienen teltankin kanssa.
Aurinkorasvaa en käytä, eikä auringossa istuta. Vaunuissa vauva ei ole nukkunut ainakaan kuukauteen. En niin paljon pidä sylissäkään, vieressä sitä vastoin.
Nyt olen parhaillaan ihan kypsä tuohon huonoon nukkumiseen ja laitoin vauvan viileään huoneeseen (tuuletettu yön yli) pinnasänkyyn, verhot ja kaihtimet edessä. Jospa nukahtaisi sinne...
lähinnä ollenkaan päikkäreitä näin kuumalla.Itä-Suomessa asutaan ja nyt helle suorastaan helvetillinen. Meillä omakotitalo ja sisällä myös reilut 30 lämmintä, joten tyttö 4kk pelkästään vaipat ja pikkuruinen hellemekko päällä. Vileällä ilmallakaan tyllerö ei nuku kuin vaunulenkillä ja nyt sinnekään ei pääse kun vaunut hetkessä ovat täysi pätsi. Nökötellään sisällä ja juopotellaan nesteitä, tyttö maitoa ja äiti vichyä ja limppaa. :)
Meillä ei vettä tai hedelmärahkoja oikein vielä tarjoilla, vauva on vajaa 5kk ja käy kyllä rinnalla aika usein.
Toki välillä tulee käytyä vauva kainalossa auringon paisteessakin, mutta silloin on hyvin ohut pitkähihainen puuvillapaita ja pitkälahkeiset housut + hattu. Ei ole palanut, mutta lyhyenkin auringossa olon jälkeen posket ovat vaaleanpunaiset (nyt vaaleanruskeat...).
Eväänä vesipullo, maissinaksuja, purkkisosetta (hedelmä).[/i Ja kuinka suojaat auringolta??? Käyttääkö kukaan vauvojaan järvessä uimassa? Ja kuinka varovaisia te olette tuon auringon kanssa?
Jotkut suojaavat vaatteilla ja laittavat käsiin ja poskiin rasvaa ja jotkut ei ole auringossa lainkaan ja hysterisoidaan ehkä vähän liikaakin.. Siksi tuntuu etten ite oikein osaa ottaa rennosti tuon vauvan kanssa rannalla, puistoissa tai missään..
Ota vaunuista kaikki ylimääräiset peitot, jalkasuojat ym pois, että ilma pääsee niissä kiertämään. Pieni lakana peitoksi, jos sitäkään ja pelkkä hyttysverkko suojaksi. Ja vaunut tietysti varjoon! Kovalla helteellä meillä ainakin nukutaan vaippasilleen.
Kannattaa liikkua aikaisin aamulla ja illemmalla, kun ei ole niin kauhean kuuma, jos tuntuu siltä että keskipäivän aurinko ja kuumuus on liikaa.
mutta kyllä vauva silti nukkuu ulkona rattaissa. Varjoon vaunut hyönteisverkkoineen ja vauva vaippasilteen nukkumaan.
Siellä palaa nyt niin helposti. Kun mun esikoinen oli vauva oli kanssa tosi helteinen kesä. Me asuttiin kerros talossa. Mulla oli peitto lattialla, kylmää juotavaa ja lukemista ja siinä me kellittiin vauvan kanssa päivät pitkät. Ja pitkiä ne päivät tosiaan oli.
jos siellä on yli 30 astetta lämmintä? Ulkona on viileämpää (eikös se korkein mitattu lämpötila ole toistaiseksi vasta sen 30 astetta...) ja ainakin käy vähän ilmavirta tai parhaimmassa tapauksessa tuuli.
Menette vaikka johonkin puistoon, jossa isoja puita. Siellä on mukava olla viileässä ja varjossa niin äidin kuin lapsenkin. Vauva nukkuu päiväunet ihan hyvin vaunuissa, kunhan ylimääräiset peitot ja makuupussit on otettu pois ja kaikki autkot avattu, jotta ilma kulkee. Yhdistelmissä kannattaa käyttää pelkkää ratasosaa, on viileämpi kuin koppa. Vauvalle vaikka vaan vaippa tai lyhythihainen body. Hyttysverkko rattaisiin tai tarvittaessa ohut lakana jaloille, muuta ei tarvita. Sitten kun vauva on hereillä ja jos joutuu hetkeksi aurinkoon voi vetää niitä pitkähihaisia ja hattua päälle, unilla niitä ei tarvitse. Harsot ja peitot pois vaunujen suulta, estävät ilman kiertoa. Jos vauvan jalkoihin paistaa matkalla aurinko, niin kuomun päältä jalkopäähän väljästi vaikka lakana "katokseksi", niin kuitenkin, että ilma pääsee kiertämään. Tai vaikka sateenvarjo aurinkovarjoksi. Ja onhan niitä ihan aurinkovarjoja ja meillä esim. rattaiden kuomuun kiinnitettävä "lisälippa", jolla saa jalkopäänkin varjoon. Ilman pitää kuitenkin päästä kiertämään.
Jos omalla pihalla ei ole varjopaikkoja, niin rattaita voi mainiosti pitää aurinkovarjon alla varjossa päiväunien ajan. Aurinkovarjotkin nyt kaupoissa tarjouksessa, joten ei ole kallis investointi. Samaisen aurinkovarjon alle voi sitten lapsen hereillä ollessa levittää peiton ja kelliä siinä vauvan kanssa vaikka ruohonkorsia ihmetellen... Miä siinä olisi niin kamalaa... :)
lähinnä ollenkaan päikkäreitä näin kuumalla.Itä-Suomessa asutaan ja nyt helle suorastaan helvetillinen. Meillä omakotitalo ja sisällä myös reilut 30 lämmintä, joten tyttö 4kk pelkästään vaipat ja pikkuruinen hellemekko päällä. Vileällä ilmallakaan tyllerö ei nuku kuin vaunulenkillä ja nyt sinnekään ei pääse kun vaunut hetkessä ovat täysi pätsi. Nökötellään sisällä ja juopotellaan nesteitä, tyttö maitoa ja äiti vichyä ja limppaa. :)
Esim. vaunuissa/rattaissa ne kuivatessaan viilentävät ilmaa.