HUS:ssa työskentelevät! Kysymys
Käyn HUS:n alueen sairaalassa lääkärillä. Mitä muuta terveyshistoriaani hän näkee koneeltaan kuin oman klinikkansa käynnit?
Näkeekö myös toisen erikoisalan käynnit epikriiseineen, saman tai eri HUS-sairaalan sisällä?
Ja nyt en kysy sitä, saako hän niitä katsoa, vaan sitä, onko katsominen teoriassa mahdollista?
Kommentit (30)
yleensä perehtyykin niihin osatakseen hoitaa tarpeeksi kokonaisvaltaisesti, saadakseen tietoonsa koko lääkityksen jne.
itse olen töissä HUS:ssa hoitajana, enkä ole koskaan kuullut/nähnyt että joku kattelis huvikseen jonku potilaan terveystietoja. En tosin usko että se ois mahdollistakaan...sitä paitsi kaikilla on vaitiolo velvollisuus, ihan turha stressata esim jos sulla on psyk. ogelmia. Niitä on joka toisella.
mun hoitava lääkärini HUS:ssa alalla A näytti tietävän että olen sairastunut sairauteen B, vaikka en sitä ollut hänelle kertonut. On tiennyt B:n hoidosta kohdallani, miten on tai ei ole hoidettu jne. myöhemminkin eli tuntuu olleen aika lailla ajan tasalla kun olen käynyt.
Ja nämä B:n asiat siis eivät vaikuta sairauteen A tipan tippaa vaan ovat totaalisen erillisiä.
ap
lääkärit kyllä katsoo poliklinikkapotilaiden tietoja muistakin sairaaloista. Siellähän on todella tärkeää tietoa.
Tietenkään vuodeosaston hoitajat ei mirandaa katsele.Miranda on siis se ohjelma, jossa kaikki epikriisit on.
No, eikös se ole kunnollista kokonaisen potilaan hoitamista? olisit tyytyväinen. Häntä kiinnostaa hyvinvointisi laajemminkin kuin vain sen pakollisen välttämättömyysasian verran
vai vaan HUS:ssa kirjatut käynnit Näkyykö siinä esim vuodelta 1998 sairaalareissut? Vaikka psyk puolelta???
Kyllähän ne hoitajatkin lukevat potilastietoja ja heillä on siihen täysi oikeus silloin kun kyse on heidän hoitamastaan potilaasta. Terveyskeskuslääkärin kirjoittamia juttuja ei näy HUS:n potilastietojärjestelmässä mutta kaikki (psykiatriasta en ole varma) HUS:n sairaaloissa kirjoitetut tekstit näkyvät. Sehän juuri on sähköisen potilastietojärjestelmän tarkoitus että tiedot olisivat esimerkiksi hätätapauksessa hoitavan lääkärin tiedossa.
Suoraan näkyy sen alan lehti, jonka alan lääkäri potilasta hoitaa ja tästä kirjoittaa tietoja. Joka käyntikerrasta kirjoitetaan käyntiteksti ja siinä on myös esitiedot-kohta, johon käytetään aiempia sairaustietoja. Jos sinulla on esim. käsi poikki niin lääkäri näkee kaikki kirurgian lehden (KIR) tekstisi aina Mirandan alkuvuodesta alkaen, eli aika pitkälle taaksepäin. Jos kätesi on poikki, niin lääkärillä ei ole mitään syytä käydä PSY-lehdellä, vaan katselee vain KIR-lehden tietoja, ELLEI sitten hoitotilanteessa tule esiin jotain mikä saa lääkärin tarkistamaan tietoja muiltakin lehdiltä, yleensä kuitenkaan näin ei ole.
Pitkäaikaissairauksista on yleensä tiedot ihan kaikkien alojen lehdillä. Käyntitekstien esitiedot alkavat tyyliin: 35-vuotias nainen, jolla perussairauksina astma ja diabetes. Näin siis yleensä myös esim. sillä KIR-lehdellä. Samoin lääkitykset yleensä mainitaan joka alan lehdillä.
t. HUS:n osastonsihteeri
Samaa ohjelmaa käyttävien laitosten tekstit näkyvät kaikki. Itse KYSissä työskentelen ja luen kyllä hoitamieni potilaiden tekstit, sekä oman alamme (esim. neurologia) että hoitoon liittyvät (potilas on leikattu -> luen kir. tekstit, potilas on sekava -> luen mahdolliset psyk. tekstit).
Ja ihan oikeasti, tuolla kun joku oli kommentoinut että "vuodeos. hoitajat eivät lue tekstejä/pääse lukemaan niitä" tms.. MEillä on täydet oikeudet kaikkiin noihin potilastietoihin ja teksteihin, ja mitäs muuta me yövuoroissa teemme kun luemme potilaiden tekstejä ja juoruamme keskenämme että "voivoi miksi tämänkin alkokouristajan on pitänyt juoda itsensä tuohon kuntoon että taas se makaa meillä täällä osastolla lepositeissä ja kun ei tämä ole ensimmäinen kerta.." :D Sellasta tämä sairaalamaailma on. Ei näistä asioista juoruta ulkopuolella kenellekään mutta työpaikan sisällä kyllä varmasti juorutaan että luitko senjasen tekstistä kun se oli yrittänyt itsemurhaa ja ompas tämä ja tämä potilas rasittava jne..
Samaa ohjelmaa käyttävien laitosten tekstit näkyvät kaikki. Itse KYSissä työskentelen ja luen kyllä hoitamieni potilaiden tekstit, sekä oman alamme (esim. neurologia) että hoitoon liittyvät (potilas on leikattu -> luen kir. tekstit, potilas on sekava -> luen mahdolliset psyk. tekstit).
Ja ihan oikeasti, tuolla kun joku oli kommentoinut että "vuodeos. hoitajat eivät lue tekstejä/pääse lukemaan niitä" tms.. MEillä on täydet oikeudet kaikkiin noihin potilastietoihin ja teksteihin, ja mitäs muuta me yövuoroissa teemme kun luemme potilaiden tekstejä ja juoruamme keskenämme että "voivoi miksi tämänkin alkokouristajan on pitänyt juoda itsensä tuohon kuntoon että taas se makaa meillä täällä osastolla lepositeissä ja kun ei tämä ole ensimmäinen kerta.." :D Sellasta tämä sairaalamaailma on. Ei näistä asioista juoruta ulkopuolella kenellekään mutta työpaikan sisällä kyllä varmasti juorutaan että luitko senjasen tekstistä kun se oli yrittänyt itsemurhaa ja ompas tämä ja tämä potilas rasittava jne..
törkeitä ja urpoja. Ei ole todellakaan ensimmäinen kerta kun kuulen vastaavaa...tuttuja on alalla paljon ja sitä juoruilun määrää!! Eikä tosiaan jää jutut sairaalan seinien sisäpuolelle.
mutta yksityislääkärikeskuksissa kaikki edelliset käynnit näkyvät, vaikka olisi käynyt toisen alan erikoislääkärillä. Siinä ne ruudulla ovat kaikki käynnit näkyvillä ja kun klikkaa yhtä päivämäärää, missä lääkärin nimi ja pvm, näkee vielä kaikki tiedot lääkärin tekemistä merkinnöistä.
Sairaaloissa taas yhä on käytössä paperikansiot, joissa on KAIKKI tiedot hoidoista ko sairaalassa. Vilkaisin omaa kansiotani ja siellä oli esim tiedot minusta, kun äitini olis ollut synnyttämässä minua 39 vuotta sitten. Eli kyllä niitä tosi pitkältä ajalta säilytetään.
Sanoin lukevani hoitamieni potilaiden tekstit, oman puolemme tekstit sekä mahdolliset hoitoon liittyvät tekstit. Onko jotain väärää? Ei. :) On ihan luvallista lukea HOITAMIENSA potilaiden tekstit, ei tietenkään sellaisten ketä ei hoida. Jokainen meistä hoitajista on vaitiolovelvollinen, ja työpaikalla saa puhua (ja tämäkin on ihan luvallista) potilasta hoitavien hoitajien kesken potilaan asioista. Ulkopuolisille asioista ei puhuta kuten jo äsken sanoinkin.
tuossa ensimmäisessä viestissäni lukee selvällä suomen kielellä että "..luen kyllä HOITAMIENI potilaiden tekstit.."
Jos et tätä pysty lukemaan niin että ymmärrät lukemasi, kannattaa ehkä jättää kommentoimatta.
on kiellettyä puhua potilaan asioista yhtään sen enempää, kuin mitä hoitoon liittyy, edes henkilökunnan kesken. potilastietojärjestelmässä käynneistä jää myös "sormenjälki" lokitiedostoon, joten en suosittele uteliaisuuden ajamana niitä selaamaan.
.. ja siksipä sellaisten potilaiden tietoja ei luetakaan ketä ei hoideta.
ja kaikilla aloilla on tätä.
Pankeissa nauretaan lainahakijoille.
Perintätoimistossa velkaisille.
Sossussa reppanoille.
Päiväkodeissa juoruillaan perheistä, monesti olen ollut todistamassa kun: "pitää äkkii käydä tarkastaa minkä ikäinen toi äiti nyt olikaanku näyttää niin harpulta, miten se mies jaksaa sitä?" tai availlaan kuoria jossa tulotodistukset päivähoitotoimistoon.
Näinhän se vaan menee, ikävä kyllä. Ihminen on raaka.
Näkee kaikki HUS:n alueen sairaaloiden tiedot: meikku, Jorvi, Töölö, Naistenklinikka yms
Psykiatrian tietoja ei aina näy välttämättä.
Terveyskeskuksen tietoja ei näy