Työnanatja sopinut todella tärkeän palaverin elokuulle juuri kun
lapsen koulu alkaa 1.luokkalainen, ilmoitin jos huhtikuussa että otan lomapäivän 10.8.2010, nyt työnantaja(pomo) velvoittaa olemaan kokouksessa klo 9.00, miten ratkaista tilanne, hakea sairaslomaako?
Kommentit (23)
ja asuukin 500km päässä. Palaveria ei voi siirtää, tulossa ulkomaalaisia ko. kokoukseen.
Mutta älä vaan millään sairaslomapäivillä pelleile.
Tietysti voit yrittää neuvotella pomon kanssa sekä ajankohdasta että läsnäolostasi ( voitko esim. tulla myöhemmin) Onko kyseessä sisäinen vai asiakaspalaveri? Jos sisäinen, niin siirtäminenkin voisi onnistua. Pomo tuskin muisti sinun kullanmurusi ekaa koulupäivää, joten neuvottelutaidot peliin.
ja ala katselemaan uutta työpaikkaa
ja asuukin 500km päässä. Palaveria ei voi siirtää, tulossa ulkomaalaisia ko. kokoukseen.
Neuvottelukysymys, juttelet uuden kelloajan kokoukselle. Parin tunnin siirto mitään merkitse.
Pomo saa käskeä töihin mielestäni kesken lomankin, joten töihin on mentävä. Sairaslomallakin voi määärätä töihin, jos pomo katsoo, että olet työkykyinen.
Koittakaa opetella koulumatka koululaisen kanssa. On varmasti monia muitakin eri alojen ihmisiä, jotka eivät voi ottaa vapaaksi ensimmäistä koulupäivää, kuten vaikka opettajat.
Pomo saa käskeä töihin mielestäni kesken lomankin, joten töihin on mentävä. Sairaslomallakin voi määärätä töihin, jos pomo katsoo, että olet työkykyinen. Koittakaa opetella koulumatka koululaisen kanssa. On varmasti monia muitakin eri alojen ihmisiä, jotka eivät voi ottaa vapaaksi ensimmäistä koulupäivää, kuten vaikka opettajat.
jo sulle myönnetty? Jos ei, niin minkäs teet. Pomohan sen lomasi ajankohdan määrää loppupeleissä, ja sen ei tarvitse olla just sillon kun olet toivonut. Oliko siis lomasta jo mustaa valkoisella?
Jos lomapäivä on jo myönnetty, silloin ei tarvitse töihin mennä.
Jos ei pitkä, ehdota nyt ensi alkuu että voisiko kokous alkaa vaikka 9.30 tai 10, kun olet ensin saattanut lapsen tärkeänä ensimmäisenä päivänä kouluun.
Koulu todennäköisesti alkaa yhdeksältä. Vanhemmat eivät yleensä tule sinne luokkaan asti. Saata lapsi kouluun ja lähde töihin, sovi palaveri vaikka puoli kymmeneksi, jos vaan mahdollista.
Tai voiko lapsi mennä kouluun naapurin lapsen kanssa?
Meillä viime syksynä ekaluokkalaisen koulu alkoi klo 8 (päättyi klo 11) eli hyvin olisin ehtinyt klo 9.00 kokoukseen. Jonkun muun olisi tietysti täytynyt hakea lapsi, mutta onhan tässä aikaa järjestellä hakija. Jos kyseessä koko päivän palaveri voit varmaan hyvin mennä hieman myöhässäkin, jos siis lapsesi koulu alkaa klo 9 tai vaikka 10. Ehditte kyllä illalla jutella nsimmäisen koulupäivän tapahtumat.
Joku tuossa kommentoi, ettei kukaan järkevä laita ekaluokkalaista yksin kouluun ekana päivänä. Ei varmaan laitakaan, mutta ei kaikilla ole oma isä tai äiti viemässä. Ei siinä ole mitään outoa, jos menee vaikka kaverin äidin kanssa tai oman mummin/kummin. Voi olla tosi ainutlaatuinen tilaisuus esim. kummille tai muulle lapsen läheiselle päästä mukaan näin tärkeään tapahtumaan, joten etköhän löydä jonkun lapsen kaveriksi. Tietysti tylsää, jos et voi pitää ennaltasuunniteltua lomapäivää, mutta sellaista se on.
ei ole velvollisuutta mennä mihinkään palaveriin.
Heh, opettajat eivät sitten ole normaaleita. Eikä varmaan esim. elinsiirtokirurgit tms.
Kiva niille ammattiryhmien edustajille, jotka saavat aina lomia kun haluavat. Joidenkin on pakko ottaa juuri silloin kun ne annetaan. Edes palkatonta ei ole pakko antaa. Itse olen siitä onnellisessa asemassa, että saan kuitenkin esimerkiksi käydä sairaalassa tutkimuksissa työajallani, mutta toki menetän palkkani silloin. Hammaslääkäriin en saa mennä työajallani edes palkattomasti ellei ole ns. kipuaika.
Ihan lain mukaan myönnettyä lomaa ei enää siirretä. Ei edes opettajien lomia.
Heh, opettajat eivät sitten ole normaaleita. Eikä varmaan esim. elinsiirtokirurgit tms. Kiva niille ammattiryhmien edustajille, jotka saavat aina lomia kun haluavat. Joidenkin on pakko ottaa juuri silloin kun ne annetaan. Edes palkatonta ei ole pakko antaa. Itse olen siitä onnellisessa asemassa, että saan kuitenkin esimerkiksi käydä sairaalassa tutkimuksissa työajallani, mutta toki menetän palkkani silloin. Hammaslääkäriin en saa mennä työajallani edes palkattomasti ellei ole ns. kipuaika.
opettaja laittaa lapsensa YKSIN KOULUUN EKAPÄIVÄNÄ. Tuskin edes se elinsiirtokirurgi.
Ap. sanoi vain itse ilmoittaneensa pitävänsä silloin loman....
Ihan lain mukaan myönnettyä lomaa ei enää siirretä. Ei edes opettajien lomia.
mikäli loma on jo myönnetty, ap:n ei tarvitse mennä töihin. Hän kun ei kerro onko loma myönnetty vai ei.
tai sitten lapsen isä vie lapsen kouluun ekana päivänä?