Koskas mustikat oikein kypsyy (Tampereen seudulla)?
ajattelin, että voisi kerrankin lähteä lasten kanssa mustikkaan. Mutta koskas ne marjat nyt kypsyvätkään? Ja uskaltaako sinne metsään mennä? Miten esim. karhut saa hätistettyä pois, ettei satu mitään kamalaa?
Kommentit (3)
heinäkuun lopulla/elokuun alussa.. On kyllä harvinaista että sattuu karhun kanssa nenäkkäin, on ne niin arkoja elukoita kuitenkin. Mutta mie ainakin tunnen oloni turvallisemmmaks kun ajan auton mahd. lähelle poimintapaikkaa ja otan koiran mukaan mekastamaan. Jos pitää vähän mekkalaa niin on aika epätod.näk. kohdata mitää metsän elukoita. Kerran on hirvi kulkenut aika läheltä mutta se vaan lönkyttel ohi.
pongasin tänään ekat kypsät mustikat meidän pihalla! Asutaan Salossa.
Kyllä se aika harvinaista on, että karhuun metsässä törmää. Se on sen verran ihmistä älykkäämpi, että normaalisti väistää.