Välillä oikeasti ymmärrän että mies ei ole tahallaan taukki
Minun on täytynyt neuvoa miehelle monia sellaisia tapa-asioita, mitä luulin kuuluvan jokaisen yleissivistykseen. Kuten että miten päin haarukka ja veitsi asetetaan kun on syönyt. Tai että milloin ruoan kanssa juodaan valko- ja milloin punaviiniä. En nyt ihan kaikesta ole viitsinyt neuvoa. Mutta ravintolassa kun tuo levitti iloisesti voin suoraan leivälle ja haukkaili siitä eikä huomannut ollenkaan että muut voitelevat palan kerrallaan, tuli jotenkin sääli, että toiselle ei ole kotona opetettu asioita. Ja samalla lämmin mieli, että kuinka hienoa, että hän haluaa nyt oppia.
Kommentit (3)
Mutta miten onnekas onkaan, kun hänellä on Sinut neuvomassa ja opastamassa miten ravintolassa käyttäydytään... Huomaa kyllä, miten paljon häntä arvostatkaan.
että koskas sitä sitten saa juoda punaviiniä ja milloin valkoviiniä? Uskon että mulla on taatusti väärät tiedot, kun en ole tuota voitelemis sääntöäkään tiennyt. Meillä kun juodaan kevyesti chillattua punkkua lohen kanssa kokolailla säännöllisesti.
Ei mullekaan neuvottu kotona syömään leipää tuolla tavalla. Kuulin sen vasta Sanelma Vuorteen käytöskoulussa, että niin on hienoa toimia.
Siellä käytöskoulussa kävi vain nuoria naisia.