Lue keskustelun säännöt.
Te jotka tykkäätte pitää kodin suht siistinä, onko kaapit ja laatikotkin aina järjestyksessä?
14.06.2010 |
Meillä EI, ja tämä stressaa. Ajattelinkin aloittaa suuren operaation: mietin ensin mitä on järkevintä säilyttää missäkin, ja sitten järjestelen joka ikisen kaapin, laatikoston ja lipaston. Urakka tulee olemaan valtava, mutta... onhan mulla aikaakin.
Jos on jotain hyväksi havaittuja vinkkejä asian suhteen, otan niitä mielelläni vastaan!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Siivoamiseen: älä ota liian isoa urakkaa kerralla. Ota tavoitteeksi 1 tai 2 laatikkoa/hyllyä, voit tietty jatkaa jos haluat niin enemmänkin mutta näin kynnys aloittaa on pienempi.
Siistinä pitämiseen: sellainen järjestys joka TOIMII ja tarpeeksi tilanjakajia (esim. kaappiin hyllyjä ja laatikostoja, laatikkoon pienempiä lokeroita tai rasioita jne). Toimivalla järjestyksellä tarkoitan sitä, että tavarat on laitettu niin ettei niin laittaminen paikoilleen ole liian vaivalloista -> tällöin tavarat tulee laitettua niille omille paikoilleen HETI. Ja käy joka ikinen laatikko ja hylly läpi 1-2 kertaa vuodessa! Sillä estää ylenpalttisen tavarakerääntymisen. Samoin ylläpitosiivous, meillä laitetaan illalla ainakin suurin osa tavaroista paikoilleen (tähän menee ehkä 5-15 min riippuen päivästä) eikää vaan jotenkin sinne päin.