Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tammikuun Tähdet kesäkuuhun

04.06.2010 |

Aloittelempa minä vuorostani uutta pinoa.



Kovasti kehittyvät nuo meidän vauvelit :) Meilläkin poika oppi pari päivää sitten kierimään. Nyt sitten ei pysy hetkeäkään leikkimatolla / muullakaan alustalla. Milloin on jalat jumissa kirjahyllyn alla, milloin pää sohvan alla. Vatsallaan ollessaan laittaa jalat kippuraan vatsan alle ja yrittää kovasti ryömiä. Ylävartalo vaan on vielä liian painava. Sitteriin kun laittaa, niin jalka tulee välittömästi laidan yli ja alkaa valtava ähellys ja kääntyminen masulleen, sama hoitopöydällä. Liikkuvainen kaveri. Varpaat on myös löytynyt ja niitä ihmetellään. Kaikki tämä tietty vaikuttaa yö uniin. Pakkohan niitä uusia taitoja on treenailla yölläkin.



Rintamaidolla mennään ja aivan vauvan ehdoilla. Yö unille mennään siinä klo.21 aikoihin ja ensimmäinen syöttö on siinä 04 - 05. Ei siis mitään hätää. Kiinteitä aloitellaan maistelemaan sitten joskus heinäkuulla.



Kuulostaa kyllä tod. kummalliselta tuo lastenlääkärin kommentti. Toivon todella ettei kukaan äiti ota moista todesta?!



Mites on naiset, joko on uusi vauveli suunnitelmissa? Meillä lapsia nyt kolme ja lapsiluku täynnä. Kroonisen vauvakuumeen kanssa on vain opittava elämään :)



Mukavaa kesää kaikille ja odotellaan niitä kunnon kelejä.



Minsku kera vilkkaan ja tyytyväisen kaverin



p.s. pojalla oli painoa 4kk neuvolassa 7,2 kg, mutta ei haittaa menoa yhtään :)

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
08.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tutustutaan tällä hetkellä jalkoihin ja yritetään kääntyä selältä mahalleen, kyljelleen on jo päästy. Öisin on hauska mennä syöttämään kun Helmi ollut monesti sängyssä poikittain odottamassa, että joku auttais pois. =D

Huomenna on taas neuvola, ihan jännittää miten neiti on kasvanu! Kohtapuoliin alotellaan kiinteiden maistelua, vielä on menty sujuvasti täysimetyksellä. Kovasti neiti välillä istua pöjöttää sitterissä, on se vaan hauskan näköstä. Ja kädet on aina ojossa kun pitää päästä tunnustelemaan kaikkea ja jos pääsee niin äkkiä kaikki suuhun! Kyllä se vähän kiinnostais se toinenkin vauva, mutta ei taideta ihan heti yritellä. Nyt kun pikkuhiljaa oppinut nauttimaan täysillä ajasta Helmin kanssa niin nautitaan siitä! =)

Vierailija
2/10 |
10.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenkäs teillä on nyt nukuttu kun on ollut niin lämpimiä ilmoja? Meillä ei ole onneks vieläkään tullut mitään ongelmia nukkumisissa. Päivisin nukkuu kolmet unet ja noin tunnin kerrallaan. Välissä jaksaa hereillä olla 1,5-2 tuntiin. Ainut ongelma on, että mitä laittaa vauhuihin päälle kun on niin kuumaverinen.



Meillä aloitettiin eilen sitten perunan maistelu. Hyvin aukes suu aina ja innolla perunaa maisteltiin mutta ei tainnut paljon masuun mennä kun syljettiin pois. Vähän kuitenkin isnnekin saatiin menemää eikä onneks mitään oireita tullut, ainakaan vielä.



Meillä opittiin maanantaina päristelemään ja se on nyt kivaa. Varsinkin jos on vähän maitoa suussa niin silloin. Käännytä ei vielä mutta kyljellään kyllä käydään jo useasti päivässä. Muuten on kyllä alettu kääntyilemään napansa ympäri niin paljon, ettei voi yksin enää jättää sohvalle. Olen aikasemmin sen verran jättänyt kun laitan esim. pyykit kuivumaan kkun olen kuitenkin samassa huoneessa ja koko ajan näen.



Kuinkas paljon te juotatte lapsille vettä näin helteillä? Vai juotatteko ollenkaan? Mä tarjoan monta kertaa päivässä ja varsinkin jos ollaan autolla liikeenteessä. Toisina päivinä juo paljon ja toisina ei oikeastaan ollenkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä On syöty kiinteitä jo kuukausi. Kaikki kasvikset on oikeestaan maisteltu, lihaa ei vielä lainakaan. Puurot olen ostanut valmiiksi ja pian maistetaan niitä pikku hiljaa. Mistään aineksista ei oo tullu mahakipuja, ollaan niin sievästi otettu uusi maku. Tykkää kovasti kaikista, suosikki kyllä ehdottomasti kukkakkaali-pottu! ja toki pottuporkkanakin..

Maissilla alotin, ja olikin hyvinn maha ystävällinen.



Minä tarjoan vettä yleensä kiinteiden syöttöjen välissä hörppyjä, ja ottaa kyllä.



Näin helteellä Nukkuu ihan normaalisti, pitäis vaan ostaa pimennyverho niin nukkuis ehkä pitempään. saataa heräillä 5 aikaan ku on niin kirkasta.



MEillä ei vielä mene mahalleen. nyt on hoksannut varpaat ja tutkii niitä kovasti eikä malta alkaa nukkumaan.

Loppuviikosta on 5kk neuvola.

4kk piikistä ei tullut kans mitään oireita.! onneksi.



Sara nukkuu edelleen sen 11tuntia putkeen, eikä päivällä toakun syöntien päälle pikku tirsoja(½h).



Ei kyllä toistavauvaa oo ihan heti tulossa, käväshän tuo vauvakuume päällä mut meni jo ohi.. mutta en kuitenkaa montaa vuotta pidä väliä.



Kuvassa sara 4kk.



T: vaavinen 4.5kk

Vierailija
4/10 |
20.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesa on tullut, eika meinaa ehtia kirjoittelemaan.. Mutta ihan pikaisesti.



Neiti A voi hyvin ja paksusti. :) Mittoja en tieda, silla ei kayty 5kk tarkastuksessa ollenkaan, mutta reisien makkarat eivat ole ainakaan pienentyneet, ja 68cm vaatteet on kaytossa, ja tuntuu etta kohta pienimmat jaavat pieniksi. ;)



Syy siihen ettei kayty tarkastuksessa, on, etta edellinen oli 4,5kk iassa, jolloin sai Infanrix Quinta rokotteen (DTaP+IPV+Hib), ja sai mielestani vahan pelottavan reaktion. Ruokahalu meni viikoksi, neiti oli jotenkin poissaoleva ja hiljainen, nukkui varmaan melkein 4-5 paivaa putkeen, ja oksenteli kahtena rokotetta seuraavana paivana. Siis ei mitaan pulautuksia, vaan oikein kunnon oksentamista syomisen jalkeen, mutta ei niin kuin mahataudissa kuitenkaan, vaan satunnaisesti.. Kun A siita toipui, niin oltiin miehen kanssa yhta mielta siita, ettei rokoteta nyt piiiiiitkaan aikaan. Odotetaan ensi syksyyn ennen kuin annetaan lisaa rokotteita. Niinpa skipattiin 5kk tarkastus, jolloin oli tarkoitus taas rokottaa.



Alkuviikosta oli selkea tihean imun kausi taas. Yollakin heriali 2-3 kertaa syomaan, eika ollut kyllainen imetyksen jalkeen, vaan olisi torkkunut koko yon tissi suussa.. Rauhottui onneksi tutilla taas nukkumaan. Paivallakin imetin parin tunnin valein molemmat rinnat, ja tuntui ettei maitoa ollut laheskaan riittavasti.. Mutta kaksi paivaa siihen meni, ja sitten tuli taas maitoa ihan yli neidin tarpeen, ja jalleen nukutaan yot yhdella heraamisella. Joskus se on klo 01-02, joskus vasta 04-05, vaikka nukkumaanmeno on aina sama, eli klo 18-19.



Varpaist pidetaan kiinni jatkuvasti, ja imetaan jopa isovarvasta - huvittavan nakoista touhua. :D Lelut saavat kyytia, ja varsinkin kaikki purulelut ovat pop. Kuolaa tulee litratolkulla, ja vaatteiden rinnukset ovat aina marat, mutta hampaita ei viela nay, ei kuulu, vaikka isosiskoilla oli molemmilla tahan mennessa jo kaksi hammasta. Nyt A kierahtaa sangyssaankin usein mahalleen nukkumaan, ja hereilla ollessaan myos. Jaksaa olla jo pitkiakin aikoja mahallaan. Hiukan pyorii akselinsa ympari lelujen perassa, muttei muuten viela liiku. Turvakaukalossa punkee istumaan, mutta lattialla ei kesta istuallaan kuin hetken, kasiin nojaten vahan pidempaan. Kadet huitovat hurjasti, ja tartuvat kaikkeen mahdolliseen. Suulla paristellaan kovasti ja sylki lentaa. :D



Parin viikon sisalla on havinnyt kielen eteentyontamisrefleksi, ja nyt esim vitamiinin ja fluorin antaminen on helppoa, kun neiti nielee ne hienosti, eika sylje pois, kuten siihen asti. Selvasti olisi nyt valmiudet aloitella kiinteita, mutta atooppinen ihottuma on nyt ollut vahan parempi, ja hirvittaa etta iho voi menna huonompaan kuntoon kiinteista, joten odotellaan viela jokunen viikko. Meilla on tosi kuuma saa (jopa +37ºC), eika se ainakaan auta iho-ongelmia yhtaan.. Nukkumiseen se ei ole onneksi ollenkaan vaikuttanut, mutta nukutankin paljon lyhythihaisissa ja -lahkeisissa yopuvuissa ja tietenkin ilman peittoa.



Ihana, napakka ja isonoloinen vauva meidan neiti A. Kohta tulee tayteen jo puoli vuotta, on tama hurjaa..



Larubia & neiti A 5kk 1vko

Vierailija
5/10 |
30.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulumisia pitkästä aikaa. 5kk neuvolassa oltiin eilen ja saatiin komeat lukemat: 8740g ja 65cm. Otettiin samalla nyt viimeinen rota- rokote kun se pitää ottaa enne 6kk ikää, yhdistelmärokote otetaan sitten seuraavalla kerralla.



Onkos teillä jo syöttötuolit käytössä? Meillä on istuttu syöttötuolissa niin kauan kun ollaan kiinteitakin syöty eli kuukauden verran. Meillä on tuolissa pehmuste joka hieman pienentää. Aluksi kallistui eteenpäin mutta nyt osaa jo hyvin pitää itsensä suorassa, mitä nyt välillä vähän kallistuu sivulle mutta ei paljon kun ei mahdu. Sylissäkin on mielellään istumass atai seisomassa.



Meillä käännyttiin aamulla ekan kerran masulle, epäilen kyllä että oli vahinko koska ei ole sen jälkeen tehnyt. Ei oikein itsekään tajunnut kun yhtäkkiä olikin sohvalla vatsallaan. Makaa sohvalla siis vaan silloin kun olen itsekin siinä eli ei pääse siitä lattialle putoamaan.



Juhannus meni meillä ihan rauhallisesti, kotona oltiin ja grillailtiin. Ei siis haitannut yhtään vaikka vähän vettäkin satoi.



Onko täällä kaikilla vauvoilla vielä turvakaukalot käytössä vai onko joku jo siirtynyt isompaan istuimeen? Meillä olisi tarkoitus ens viikolla siirtyä isompaan istuimeen kun sitten on luultavasti tuo maaginen 9kg rikki ja saadaan siirtyä kasvot menosuuntaan. Kaukalo alkaa olemaan jo aika ahdas, hartioista.



Sitä taisi sittten alkaa taas ne helteet. Olisi saanut mun puolestani olla edelleen niitä hieman viileämpia ilmoja. Kun Netalla on niin kuuma, että ei tiedä mitä päälle laittaisi. Autolla ei viitsi mihinkään lähteä kun siellä on hirmu lämmin.

Vierailija
6/10 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa kirjoittelen tänne. Ollaankos täällä kesälaitumilla vai ihan kokonaan lopetettu kirjoittaminen?



Ensin omaa napaa...

Sara on oppinut ryömimään. Pitkään se olikin hakemista että miten pääsee eteenpäin. Nyt ei pidättele mikään.

Koko ajan ollaan ottamassa kaikkea käteen ja viedään suoraan suuhun. Esim. lavuaarin reunalta lähtee käsisaippuat pyllypesun yhteydessä. Kylpeminenkin on kivempaa kun läiskytetään ja vesi roiskuu.



vauva-10: Onpas teillä hyvän kokoinen tyttö :) Helteet oli täälläkin ongelmallisia toukokuussa. Nyt Sara on jo tottunut lämpöön. Vaunuissa meillä on lyhythihainen body, sukkikset ja hellehattu. Jos ollaan suoraan ulkona niin erona on pikähihiainen body.

Meillä on istuttu syöttötuolissa n.1.5 viikkoa. Perhevalmennuksessa fysioterapeutti sanoi että syöttötuolissa saa istuttaa kunhan lapsi osaa istua. Meillä hieman nojattiin sivuun, mutta ns. etunojaa ei enää ollut.

Turvakaukalosta tai -istuimesta... Eikö suositus ole että 3 vuotiaaksi selkä menosuuntaan? Yleensä kaiketi vaihdetaan kasvot menosuuntaan joskus 1-2 ikäisenä. Vaikka vauva painaa tuon 9kg, niin onko lihaksisto tarpeeksi vahva ottamaan mahdollisen törmäyksen vastaan? Muualla euroopassa/maailmassa ei kai matkusteta ollenkaan selkä menosuuntaan, mutta Suomessa tapahtuu eniten nokkakolareita joka on todella vaarallista liian "heppoiselle" vauvalle. No suositus on aina vaan suositus...

Me ostetaan seuraavaksi sellainen turvaistuin, jonka saa selkä menosuuntaan ja kasvot menosuuntaan. Sellainen välimalli esim. Graco cosmic comfort s ja Brio Zento on harkinnassa.



Te jotka olette antaneet jo kiinteitä, niin mitä kaikkea on mennyt? Onko vauvalle selkeä suosikki?

Täällä ollaan mennyt kasviksia, hedelmiä, marjoja, naudanlihaa, kaura- ja 4 vijanpuuroa. Meillä suosikki on ehdottomasti liha. Liekö siinä enemmän makuja. Syöminen ei ole ollut missään vaiheessa sotkuista ja alusta asti Sara on aina avannut suun itse ei ole tarvinnut väkisin syöttää. Nyt ollaan opittu pitämään tuttipulloakin itse ja tuttikin saadaan itse suuhun :)



On se kyllä kumma miten nopeasti vauvat kasvaa ja kehittyy. Ensin tuntuu ettei mitään tapahdu ja sitten yht'äkkiä vauva oppii ja oppii lisää, voi kun saisi edes hetken painaa pause-nappulaa...

Kohta tammikuun tähdetkin ovat jo puolivuotiaita.



Voi kun kello on jo paljon... Öitä!



Sande87 ja Sara

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
01.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinteistä:



Meillä maisteltu melkein kaikki kasvikset, suosikki on peruna.kukkakaalisose!

nyt eilen aloin totuttelee broileriin, näyttää kelpaavan.

Hedelmäsoseet meillä ei uppoa yhtään niin hyvin ku suolaset ruoat, monesti naama mutkalla syö.

Puurojaki ollaan syöty, mutta ei kelpaakko valmispuurot, se piltin kaurapuurojauhe ei menny alas ollenkaan, itsekkin maistoin ja pahville maistu. pitäs ostaa sitä banaanipuuro jauhetta, jospa se menis paremmin alas.



TurvakaukalostA; Meillä ainakin mahtuu hyvin tuohon turvakaukaloon, eikä tarvi varmaan pitkään aikaan ostaa uuutta, ehkä joulun aikaa, veikkaisin. Sara oli 4.5kk ikäisenä 6.5kg ja 64cm pitkä. 19p saa rokotteen ja viimisen rotan.



Eilen oli lähellä ettei pyörähtynyt mahalleen, kylelleen kyllä.. leluja ottaa kovasti suuhun yms.. Kylvyssä meilläki polskitaan ihan mahottomasti =) veet räiskyy ympäri kylppäriä.



täytyy lähtä shoppailee vauvan vaatteita, näkyy jo 64cm olevan pieniä.



Syöttötuolissa ei oo istutta, oon pitäny sitteriä nyt vähän enempi istumaasennossa ja totuttanu istuun sylissä. tuntuu ettei ole vielä valmis tuoliin asti..



Kyllä on kuuma, ihme jos ei ukkonen tuu. - vaavinen ja Sara

Vierailija
8/10 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko täällä kaikilla vauvoilla vielä turvakaukalot käytössä vai onko joku jo siirtynyt isompaan istuimeen? Meillä olisi tarkoitus ens viikolla siirtyä isompaan istuimeen kun sitten on luultavasti tuo maaginen 9kg rikki ja saadaan siirtyä kasvot menosuuntaan. Kaukalo alkaa olemaan jo aika ahdas, hartioista.

http://www.liikenneturva.fi/www/fi/turvalaitteet/lasten_turvalaitteet/i…

http://www.liikenneturva.fi/www/fi/turvalaitteet/lasten_turvalaitteet/p…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitäs se aLma77 sit on tehny jos ei oo lukenu viestejä?



"en ole käynyt lukemassa" mutta pisti silmiin :D kummaa..



mut olipa hyvät linkit.!

Vierailija
10/10 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulumisia pitkästä aikaa. En ole ehtinyt kirjoittaa kun meillä oli sellainen pikainen muutto toiselle paikkakunnalle, viikossa piti olla asunto tyhjä. Mutta hyvin selvittiin kun hieman isompaan muutettiin niin sai laatikoita vaan kantaa yhteen huoneeseen ja niitä on nyt sitten paikoilleen laitettu.



Meillä Netta oppi kääntymään selältä masulle viime viikolla, tossa muuttotouhuissa. Taisi olla tylsää kun ei paljon ehditty leikkimään niin oli pakko opetella uusia temppuja. Samoin tein otettiin sitten vaunuista koppa pois ja nyt nukutaan ratasosassa, turvavöissä :)



Onkos teidän lapsille vaikuttanut jotenkin nää helteet? Meillä on nyt ollut näiden kovien helteiden ajan Netan vatsa löysällä ja hirmuisesti ilmaa masussa. En tiedä johtuuko auringosta ja kuumuudesta vai mistä. Vettä on kyllä juonut nyt paljon. Osaako joku kertoa onko helteiden syy? Muuten on ihan normaani oma itsensä ja ruoka maistuu hyvin.



Mä niin toivon, että nää helteet jo lakkais kun ei mitään jaksa tehdä. Netta on niin lämminverinen, että on nyt nukkunut pelkällä vaipalla vainuissa. Onneks on mahdollisuus laittaa varjoon nukkumaan kun voi laittaa etu- tai takapihalle.



Mitäs mammat olette mieltä, että tehdäänkö ens kuulle uutta pinoa enää kun ei näitä kirjoittelijoita ole kuin muutama. Jatketaanko siis kirjoittelua vielä? Vai tehdäänkö sellainen pino joka voi olla sitten mikä kuukausi tahansa?