Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mulla on 1-vuotias enkä kaipaa vauva-aikaa
01.06.2010 |
Tuntuu, että aina jotenkin hehkutetaan vauva-aikaa. Lapseni oli ihanan lutuinen vauvana, eikä se ollut meillä (tällä kertaa) mitenkään rankkaa aikaa.
Mutta nyt kun on tuo vähän reilu 1-vuotias, joka puhua pälpättää ("ittuu, kaatuu, peipää!, maitoo, napa" jne.) ja touhuaa ympäri kotia niin tuntuu, että ihan mahtavaa, kun on päässyt siitä vauvasta "eroon" ja tilalle on tullut tämmönen pieni ihminen, joka ymmärtääkin jotain.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
En ole koskaan ollut vauvaihminen, siis ihastellut muiden vauvoja muuta kuin kohteliaisuudesta. Sen sijaan taaperot ovat yleensä aina söpöjä ja hauskoja!
Omaa vauvaa jaksoin kyllä ihastella ja nautin vauva-ajasta. En kuitenkaan jäänyt sitä aikaa kaipaamaan ja jotenkin valokuvissakin näyttää melkein vieraalta, kun nyt parin vuoden jälkeen niitä katsoo.
Ihana seurata oman lapsen kasvua, kohta jo 3v äidin "vauva" on niin iso ja pieni samaan aikaan ;)