Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tupakkayhtiö voitti

Vierailija
31.05.2010 |

Naiset vaativat 100 000 € korvauksia sairastumisestaan. Hävisivät ja joutuvat maksamaan itse 300 000€.



Niin oikein!



Tupakointi on täysin vapaaehtoista, miten voi olla niin tyhmä ja ahne, että lähtee oikeustaistoon tupakkayhtiötä vastaan siksi, että on tupakasta sairastunut syöpään?!?!?!?!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi jenkkimeininki ei onnistu täällä!

Vierailija
2/5 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli kuitenkin kysymys siitä, että kun aloittivat tupakkayhtiöt väittivät, että oli terveellistä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hovi jätti naiset korvauksitta kevytsavukejutussa

Maanantai 31.5.2010 klo 14.11 (päivitetty klo 14.20)

Helsingin hovioikeus on hylännyt kahden naisen nostamat korvauskanteet tupakkayhtiöitä vastaan.



Naiset vaativat Amer Sportsilta ja British Amercan Tobacco Finlandilta yhteensä 200 000 euron korvausta tupakoinnin terveyshaitoista.



Lapsena tupakoinnin aloittaneet naiset ovat sairastuneet muun muassa keuhkosyöpään ja keuhkoahtaumatautiin. Oikeus katsoi, etteivät tupakkayhtiöt olleet vastuussa sairastumisista.



Naiset hävisivät kiistan myös käräjäoikeudessa toissa vuonna. He joutuvat nyt maksamaan oikeudenkäyntikuluja 300 000 euroa.



Oikeusprosessi alkoi vuonna 2005. Aluksi kantajia oli neljä, mutta yksi kuoli ja toinen luopui jutusta terveydellisistä syistä.



Naisia avustava emeritusprofessori Erkki Aurejärvi on kerran aiemminkin organisoinut oikeustaistelun tupakkayhtiöitä vastaan. Silloin juttu päättyi korkeimmassa oikeudessa äänin 4-1 yhtiöiden voittoon.



- Olen pettynyt, Aurejärvi sanoi tuoreeltaan hovioikeuden tuomion antamisen jälkeen. Tarkemmin hän aikoo kommentoida tuomiota myöhemmin tänään.

Vierailija
4/5 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi jenkkimeininki ei onnistu täällä!

Hommahan menisi muuten ihan älyttömäksi!

Vierailija
5/5 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

saavat taloudellisesti mukavat viimeiset vuodet. Jos häviävät, so what. Elinaikaa muutenkin vähän jäljellä ja velkahan ei kai siirry perillisille, näin olen ymmärtänyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kahdeksan