Vieläkö teidän 9-10 -vuotiailla pojilla on miten paljon leluja?
Kommentit (8)
Aseleikit metsässä, vesipyssyjen kanssa pihalla
radiopuhelinten kanssa "vakoilu" leikit
diabolon kanssa temppuilu (lasketaanko leluksi?)
lego rakentelut
Legoja ja joitakin muitakin rakenneltavia leluja on neljäsluokkalaisella. Mielikuvitusleikkejä ei tunnu enä leikkivän. Pyssyleikitkään ei kiinnosta, paitsi vesipyssyt. Kirjoja on paljon ja nekin lähinnä tietokirjoja.
vielä ihan täysillä. Turleseille leikkii, samoin dinosauruksilla ja erilaisilla legoilla. Toki myös vesipyssyleikkejä, pelailee lautapelejä ja pleikkarilla, rakentelee Geomageista yms.
Kuinka paljon leluja teidän 9-10-vuotiailla pojillanne vielä on?
Leikkii vielä paljon. Kavereiden kanssa pelaavat jääkiekkopeliä, sormiskeiteillä, rakentavat legoilla.
Pienempien sisarusten kanssa leikkii vielä välillä mielikuvitusleikkejäkin (retkeä, kotia, kauppaa tms.). Ulkonakin just istui kaverin kanssa hiekkalaatikossa :)
Leikit on tietty muuttuneet hiukan pikkulapsiajoista, mutta minusta on kivaa, että leikkii.
No Legoja on kymmenkunta muovilaatikollista, Star Wars -figuja laatikollinen, Warhammer-figuja laatikollinen, kaikenlaista ulkoleikkisälää (ritsat, vesipyssyt jne.) muovikassillinen tai pari. Sitten päälle kaikki epämääräinen sälä, esim. Harry Potter -krääsä, jojot, sormiskeitit, Rubikin kuutiot ja muu pikkutavara, joita on varmasti toisen muovikassillisen verran. Onhan tota sälää.
paljon on vielä leluja, vaikka bakuganit on tällähetkellä in. Mitään ei saa kuulemma vielä hävittää ja jopa dubloilla rakennellaan vielä pikkuveljen kanssa.
lempileluja Legot, Star Wars- figuurit, Warhammer-figut jne.