Onko teillä sattunut trampoliinitapaturmia?
Naapurin poika on nyrjäyttänyt nilkkansa jo toisen kerran, meidän tytöltä meni olkapää sijoiltaan. Taidan raivata koko vehkeen pois.
Kommentit (27)
useamman vuoden on ollut turvaverkkollinen trampoliini. Meillä myös sääntö että 1 kerrallaan ja ilman kenkiä. Omat lapset saa hyppiä 2 kerrallaan kun eivät temppuile vaan hyppivät vaan nätisti.
Tässä pihalla on paljon samanlaisia tramppoja ja olemme ainoat kenellä näin tiukat säännöt. Ne trampat jotka nään omasta ikkunasta niin yhdessä saa hyppyiä 4 ja toisella 6 kerrallaan. Yhdessä perheessä ei ole mitään rajoja vaan ihan 1v-15v hyppivät sielä niin moni kuin mukaan mahtuu. Eilen trampalla oli 12 lasta :0 Odotan milloin joku pienempi kuolee tai saa vakavia vammoja..
tramppiksellakin voi loukata, ihan niin kuin kiipeilytelineessä, keinussa tai pyöräillessä. mut se ei voi olla syy siihen ettei sitä osteta. sitten ei kannata tehdä mitään vaan asua pehmustetussa huoneessa.
meillä on verkollinen jossa koko kylän lapset hyppii kerralla. mitään ei ole vuosiin sattunut. toki voi sattua, mut voi sattua myös kiipeilytelineessä, metsässä tai missä vaan.
ensiavussa työskentelevältä trampoliinionnettomuuksia sattuu todella paljon ja ne ovat yleensä hoitoa vaativia, eli näkyvät tosissaan terveyskeskuksissa ja päivystyksissä.
Pahimmat trampoliinionnettomuudet johtuvat huonosta alastulosta ihan siihen trampoliinin pintaan, harvemmin enää onneksi putoamisista, koska kaikilla täysjärkisillä on turvaverkko. Pahin onnettomuus jonka itse tiedän on niin paha polvivamma, että koko jalka oli vaarassa - onneksi oli taitavat kirurgit vuorossa.
Onnettomuudet johtuvat useimmiten siitä, että useampi hyppii yhtäaikaa ja siinä joku "sinkoaa" toisen hyppijän alastulon voimasta hallitsemattomasti ja kovaa ja putoaa trampan pintaan yhtä hallitsemattomasti - yliojentuneelle polvelle, niskalleen, käden päälle.
Tarmpoliini on erittäin hyvä leikkiväline kun sen kanssa touhutaan oikein ja hyppiminen on opittu mieluiten esim. voimisteluseurassa. Ja ennenkaikkea että sillä hypitään yksin tai kaksi kokenutta hyppijää osaa hypätä vuorotellen alastullen, silloin ei sitten tehdä temppuja vaan ihan vaan hypitään ja seurataan sen toisen hyppijän liikettä jottya rytmi säilyy - hauskaa tämäkin. En vastusta trampoliinia sinänsä, olen vaan kauhuissani siitä, miten monet eivät tajua että sillä saa helposti elinikäisen vamman aikaan ja antavat lasten hyppiä ihan miten sattuu.
turvaverkko on, ja ehdottomasti ilman kenkiä, meilläkin saa useampi hyppiä kerrallaan, ovat vielä sen verran pieniä, ettei paljon pomputa vaikka hyppivät. Parasta huvia on, kun istuvat trampalla ja isä tai äiti pomputtaa isoja pomppuja. Toki voi jotain sattua, mutta niin voi missä tahansa muussa toiminnassa. Kielletään siis kallioilla kiipeleminen, futiksen pelaaminen varsinkin futiskengillä, kaikki kiipeily, asfaltilla juokseminen, keinuminen, pesäpallon pelaaminen, pyöräily, rullaluistelu, skeittailu...
eikä ole edes suurin (n.3m), lapsia kolme eikä ensimmäistäkään onnettomuutta.
omalle tytölleni tuli naapurin trampoliinissa lievä niskavamma. Kyseisessä trampoliinissa ei ole turvaverkkoa ja siinä saa pomppia kerralla vaikka kuinka monta lasta - alle 3-vuotiaista isoihin poikajulleihin. Meillä oli onnea matkassa, kun niska vain venähti. Omia lapsiani olen ehdottomasti kieltänyt menemästä trampoliinille, jossa on muita hyppimässä samaan aikaan, mutta jos naapurin aikuiset joustavat säännöistä, on lasten vaikea vastustaa kiusausta.
monta on turvallinen määrä. Meillä 2 lasta ja olisi kidutusta, jos vain vuorollaan mentäisiin, siksi hankimme 3,6 m halkaisijaltaan olevan trampoliinin. Jos olisi vain 1 lapsi pienempikin riittäisi.
Jos kylään tulee siskoni lapset 3 kpl niin ovat pomppineet siellä kaikki, mutta silloin ei voi tehdä voltteja vaan pitää pomppia piirissä.
Katsotaan nyt kun lapset kasvavat ja temput vaikeutuvat niin sitten voidaan laittaa sääntö että 1 kerrallaan. Samalla lapsille on tullut hieman malttia odottaa vuoroaan.
jostain kans.väl. julkaisusta, että vammat sattuvat
1. kun lapsia on 3 tai enemmän samaan aikaan hyppimässä
2. samaan aikaan hyppii hyvin eripainoiset ihmiset
3. pehmuste on huono, eli jalka voi mennä jousien väliin
4. hyppää huolimattomasti alas trampalta. Sehän on suht korkealla, eli tässä alaspoistumisessa on vaaran paikka.
Kaksi ensimmäistä on eliminoitavissa säännöillä. Kolmas ostamalla laadukas tramppa. Neljäs on järjen käytöstä kiinni.
Tutkimuksen mukaan turvaverkon puuttuminen on listassa vasta myöhemmässä vaiheessa.
Tramppa on ollut käytössä kuusi vuotta, eikä siinä ole käynyt mitään.
Laskettelurinteessä sen sijaan on murtunut kaksi kättä ja jalka...
Naapurissa murtui juuri käsi. Viime kesänä toisen mukulan jalka osui toista naamaan ja siltä jälkimmäiseltä meni kaksi etuhammasta ja nenä murtui.
Mukulat eivät usko, että siellä ei saa hyppiä kuin yksi kerrallaan. Meille ei todellakaan tule trampoliinia.
Naapurissa murtui juuri käsi. Viime kesänä toisen mukulan jalka osui toista naamaan ja siltä jälkimmäiseltä meni kaksi etuhammasta ja nenä murtui.
Mukulat eivät usko, että siellä ei saa hyppiä kuin yksi kerrallaan. Meille ei todellakaan tule trampoliinia.
turvaverkon kera. Mitään ei ole sattunut -vielä ainakaan. Noudatamme paria yksinkertaista sääntöä eli ykis kerrallaan ja silloinkin ilman kenkiä.
mitään muutakuin; hiki virtaa ja lapsilla on hauskaa. Trampoliini ollut pihassa kolme vuotta.
tottelemattomia mukuloita teillä :)
Naapurissa murtui juuri käsi. Viime kesänä toisen mukulan jalka osui toista naamaan ja siltä jälkimmäiseltä meni kaksi etuhammasta ja nenä murtui. Mukulat eivät usko, että siellä ei saa hyppiä kuin yksi kerrallaan. Meille ei todellakaan tule trampoliinia.
ja kolme tapausta tiedän, jossa on sattunut trampoliinilla pahemmin, eli luunmurtumia tms. (kaksi lähipiirissä)
serkkutyttöni 32v lensi nokkospuskaan jonka jälkeen siirsimme trampan toiseen kohtaan. Serkku selvisi ilman pahempia ruummiillisia vammoja, henkisiä kylläkin tuli.
tramppiksellakin voi loukata, ihan niin kuin kiipeilytelineessä, keinussa tai pyöräillessä. mut se ei voi olla syy siihen ettei sitä osteta. sitten ei kannata tehdä mitään vaan asua pehmustetussa huoneessa.
meillä on verkollinen jossa koko kylän lapset hyppii kerralla. mitään ei ole vuosiin sattunut. toki voi sattua, mut voi sattua myös kiipeilytelineessä, metsässä tai missä vaan.