Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluaisin osata tehdä hyvää kastiketta! (vähähiilihydraattista)

Vierailija
07.05.2010 |

Sellaista mitä voi syödä kasvisten kanssa. Ja miten kasvikset voisi tehdä niin että ne maistuvat hyvältä?



En aijo ryhtyä miksikään täysi karpiksi joten muutama lusikallinen vehnäjauhoja tuskin kaattaa mun diettiä...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa, että jaksoit kirjoitella paljon herkullisen kuuloisia kasvisjuttuja.

t.ei ap

Vierailija
2/5 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole reseptiä, mutta googlettamalla löytyy varmasti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluatko vain jotain makua kasvisten kanssa, vai meinaatko siis vaikka jauhelihakastiketta tai kanakastiketta?

Vierailija
4/5 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. ravintolassa tulee sallaista hyvää tummaa mausteista kastiketta lihan ja kasvisten kanssa. Sellaista mitä voi käyttää lisukkeena ja makua antamassa.



ap

Vierailija
5/5 |
07.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miten kasvikset voisi tehdä niin että ne maistuvat hyvältä?

Kasvissyöjänä ei tiedä edes mistä aloittaa, kun tulee niin monta vaihtoehtoa mieleen (enkä sitten tiedä minkä tyyppisestä ruuasta tykkäät). Osta tai lainaa hyvä kasviskeittokirja tai käy googlen kimppuun!

Ja se kastike riippuu sitten puolestaan ihan kokonaan niistä kasviksista...

Hollandaise ja bearnaise on hyviä. Kotitekoinen majoneesikin sopii joidenkin kasvisten (esim. ihan pannulla paistettujen) kyytipojaksi. Kaikki kelpo nämä vaihtoehtoja myös vaikka linssi- tai punajuuripihvien seuraksi.

Itse tykkään myös tehdä sellaisen, jossa kermaviiliin/creme fraicheen/paksuun jugurttiin (tai yhdistelmään näistä) sekoitellaan silputtua sipulia ja suolakurkkua, kapriksia, ehkä tuoreita yrttejä, suolaa ja pippuria. Voila. Hyvää esim uunissa kypsennettyjen juuresten kanssa.

Opettele myös tekemään hyvä tomaattikastike! Kuullota sipulia pannussa, lisää tölkkitomaatteja,suolaa ja pippuria (ehkä myös basilikaa) ja anna porista kunnes tomaatti on aivan pehmennyt. Voit lisätä loppumetreillä pienen lusikallisen jotain maukasta viinietikkaa, keitä siitä vielä pahin terä pois, pyöristää maun ihanasti.

Tomaattikastikkeesta voi myös tehdä hyvin chilisen, salsa-tyyppisen, kun sipulin lisäksi kuullotat alkuun joukkoon pieneksi silputtua paprikaa ja chiliä. Jos tulee liian tuikeaa, pieni määrä jotain makeuttajaa (itse laitan ruokosokeria) korjaa tilanteen. Tällä reseptillä syntyy myös hyvä chili sin carne, johon voi laittaa melkein mitä vaan kasviksia (kuullota niitä myös ensin) ja purkillinen papuja (jos käytät kuivattuja, ne täytyy toki ensin liottaa ja tyypistä riippuen ehkä esikeitelläkin). Omaan chili sin carneeni lisään vielä pikkuisen kuivattua timjamia ja palan tai pari mahdollisimman tummaa suklaata.

Kastiketta voi tehdä myös esim. maapähkinävoista, seesamtahnasta (tahini) tai muista pähkinävoista (itselläni kokeilulistalla seuraavaksi mantelivoikastike): lisää pähkinävoihin vähän chilitahnaa, sitruunamehua, mahd. vähän suolaa ja sitten vaan riittävästi lämmintä vettä, että notkistuu (suolan tilalla voi käyttää myös soijakastiketta). Ei tarvitse keitellä, valmista sellaisenaan. Itse syön tällaista mielelläni nuudeleiden ja niiden seassa nopeasti kiehautettujen herneenpalkojen, parsannuppujen broccolinpäiden tms. kanssa. Tietyt nuudelityypit ovat vähähiilihydraattisempia (siis sellaiset, joita ei ole tehty vehnästä tai riisistä), mutta niitä on vaikea löytää. Sopii toki myös (täysjyvä)riisin seuraksi.

Myös pinaattimuhennos on ihanaa. Ei siihen tarvitse jauhoja ollenkaan. Kuullotat vaan vähän sipulia, lisäät hienonnettua pakastepinaattia, suolaa ja pippuria ja vähän vettä, anna porista vartin verran. Loppuvaiheessa voit lisätä (ranskan)kermaa. Mausta muskotilla. Intialaistyyppisen pinaattikastikkeen saat siten, että kuullotat ensin sipulia, inkivääriä ja valkosipulia (ja maun mukaan chiliä), lisäät sitten joko kaltatun tomaatin tai vähän tomaattipyrettä, sitten intialaista mausteseosta ja pinaatin. Vettä rittävästi pannuun että tulee poriseva kastike, sitä sitten keittelet arikymmentä minuttia. Hyvää (täysjyvä)riisin tai (täysjyväjauhoista tehdyn) intialaisen leivän kanssa, kyytipoikana kreikkalaistyyppistä jugurttia.

Entäs tzatziki? Omaani laitan paksun jugurtin sekaan (jos jugurtti on kovin juoksevaa, valutan sitä pyyhkeen läpi siivilässä ensin n. tunnin tai parikin) silputtua sipulia, raastettua kurkkua (josta on puristeltu liika kosteus pois), kuivattua minttua, suolaa ja pippuria. Kreikkalaistyyppisempi saattaa (jugurtista riippuen) vaatia pikkuisen sitruunamehua. Intialaismaisemman rata-kastikkeen tapaisen taas saa lisäämällä vähän juustokuminaa ja inkivääriä. Näistä tykkään falafel-pullien kanssa, jotka ovat myös helppo kasvisresepti (purkillinen kikherneitä, sipulia, valkosipulia, juustokuminaa, suolaa, pippuria, korianteria ja palanen tai pari täysjyväleipää tehosekoittimeen kunes syntyy helposti muotoiltava massa, josta sitten teet palleroita tai pihvejä ja paistat upporasvassa).

Äläkä unohda raakakasviksia! Salaatit olivat itselleni täyttä pakkopullaa, kunnes tajusin alkaa panostamaan niiden tekoon; nyt niihin tulee himo pari kertaa viikossa. Jäävuorisalaatti on muuten täyttä roskaa, käytä mieluumin mitä tahansa muita salaattityyppejä (sekoittele eri lajeja tarpeen mukaan), myös tuoretta pinaattia tai yrttejä voi laittaa joskus joukkoon. Yhdistele:

- lehtiä (salaatti, rucola, pinaatti jne)

- tuikeaa (retiisi, kirpeät idut tms)

- makeaa (masnsikat, ananas, kuivatut aprikoosit, taatelit, uunissa kypsennetyt kylmät juurekset)

- täyttävää (juusto, raejuusto, avokado)

- rouskuvaa (paahdetut pähkinät, pinjansiemenet)

Hyvä salaatti syntyy kontrasteista! Eikä kaipaa kastikkeeksi muuta kuin etikkaa, oliiviöljyä, suolaa ja pippuria.

Iloista kokkailua. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi