Pitäisi leipoa pojalle synttärikakku
Antakaa jotain mukavia vinkkejä millä täyttää kakku. Jotain joka maistuu aikuisille ja pienille lapsille.
Olen kyllästynyt samoihin banaani-mansikka-vadelmahillo -täytteisiin.
Kommentit (15)
On helppo ja nopea tehdä ja maistuu kaikille. Väliin kermavaahtoa ja mitä tahansa hedelmää / marjoja.
Itse en pidä banaanista niin olisi kiva tehdä sellainen kakku, jota voi itsekin hyvillä mielin maistella.
Ap
(Lisää ehdotuksia otetaan vastaan)
http://kakkukatri.vuodatus.net/blog/1774744/omar-kerma/ ja lisäksi mansikkoita tai vadelmia, nam
ja niin taivaallisen hyvää! Laita väliin (oikean) kermavaahdon lisäksi vaikka vadelmia, kiiviä tai tuoreita mansikoita :-)
Tuli oikein hyvää. Sokeria en lisännyt yhtään, kun en tykkää niin äkkimakeasta. Sokerikakkupohja kun on kuitenkin niin makea.
Hyvää on myös kerma-rahka-joku hillo -seos.
Suklaamoussea ja kermaa voi myös laittaa.
Kerman tilalla tietty floravispikin käy.. Tuorejuustoa voi myös sekoittaa joukkoon ja creme fraichea..
ei tällä hetkellä juuri saa. Hedelmiä tietty saa tuoreena tälläkin hetkellä. Laitoin joskus Britakakun väliin tuoreita luumuja ja tuli tosi hyvä vaikka ensin epäilin.
kahteen kerrokseen vadelma-masgarbone mousse,daim rouhetta. Päälle daim kuorrute + kermat reunoille.NAM! Tein tuota juuri.
Kiivi on tosi hyvä (samoin banaani, josta Ap ei pidä).
ei tällä hetkellä juuri saa. Hedelmiä tietty saa tuoreena tälläkin hetkellä. Laitoin joskus Britakakun väliin tuoreita luumuja ja tuli tosi hyvä vaikka ensin epäilin.
http://www.confetti.fi/WebRoot/Confetti/Shops/Confetti/4B8B/E52E/25A0/B…
tai voi tehdä itse
voi olla SITRUUNAtahnaa?
varmaan on kirjoittajalla mennyt lime curd ja lemon curd sekaisin, eip tuo nyt niin vakavaa. Tota samaa tavaraahan on sekä ölime että sitruunaversiona, eli jos itse tekee niin vaihtaa vaan sitruunat limeen jne. Ja kaupassa varmaan osaa valita sen limecurdin hyllystä ;)
mutta kyllä tuo banaani-mansikka on vaan niin paras!