6,5kk vauva ei nuku yöllä, antakaa neuvoja, mitä teen.
Päivällä sentään nukkuu ulkona pisimmät unet,2-3 tuntia/2krt päivän aikana. Mutta yöllä alkaa mekkalointi. Uni on todella katkonaista, välillä huudetaan suoraa huutoa, mikään ei siihen auta. Selvästi huomaa, että vauva on väsynyt ja kitisee & itkee päivällä valveillaollessa väsymystään. Imetän vielä ja vauva saa myös kiinteitä. Panadolia olen antanut, jos vaikka hampaat vaivaisi. Mutta siitä ei ole mitään apua.
Tiedän, että tämä voi myös kuulua tähän ikään, mutta nyt alkaa jo voimat mennä minultakin.
Kertokaa mitä keinoja voin kokeilla öiden rauhoittamiseen.
Kommentit (14)
meillä 10kk nukkuu päivällä 2x2-2,5h ja vielä iltasella 30 min (ja yöllä 10-11h) eli ei mun mielestä nuku teillä päivällä liikaa!
Meillä ainakin tuohon aikaan vaan yöhulinat alkoi, mikään ei auttanut muu kuin aika.
viikonloppuna?
itse vähentäisin päiväunia pikkuhiljaa, ja se unirytmin muuttuminen vie 2 viikkoa aikaa.
Juoko yöllä maitoa?
Onko valoisaa yöllä kokeile pimennysverhoa
jatkui 1v5kk yölevottomuutta.
Korvakierre oli. Mutta se ei ollut syynä levottomuuteen. Pahimmillaan itki 6tuntia putkella, yöstä toiseen, viikosta toiseen ja kuukaudesta toiseen.
Tutkittiin astma, refluksi, allergioita jne.. Vihdoin kuukausi sitten kun jätettiin viljat pois tuli helpotus meille. Nykyään meillä on täysiä öitä nukkuva lapsi.
Lapsen kakka oli kitkerän hajuista, poltti pyllyn karrelle hetkessä jne.. Kun mahakin alkoi turpoamaan alettiin epäilemään jotain suolistojuttua. Ultrattiin ettei ole kasvaimia jne.. Testit näyttivät (keliakia ja viljat) miinusta. Kuitenkin vilja-allergia löytyi. Lisäksi on muna-allergia ja maitoa vielä testataan.
Saako tarpeeksi RUOKAA päivällä? Meillä hiljeni yöitkut, kun kiinteet alko uppoomaan. Tosin meiän vauva suostui tuohon aikaan nukkumaan kolmet vain puolen tunnin päiväunet, eli tosiaan se päikkärien määrä varmasti vaikuttaa myös.
ruokaa päivällä mielestäni tarpeeksi. Kiinteitä on syönyt alusta asti tosi hyvin. Ja niitä annan nyt 4krt/ pvä. (Puuroa, liharuokaa ja hedelmä/juuressoseita.) Aamuyöllä syö sit tissiä kerran.
Pitänee sit kokeilla vielä jättää noita päiväunia vähemmälle. ap
voi hyvin antaa: aamupuuro, lounas, välipala, iltaruoka ja iltapuuro ja lisäksi maitoa. eli koitapa tarjota ruokaa vähän enemmän, jaksaisi ehkä valvoakin pidempiä pätkiä päivällä. miten ulkoilut? jaksaako jo istuskella rattaissa? jos tekisitte lenkin aamupäivällä ja iltapäivällä ja juttelisit ja hauskuuttaisit vauvaa rattaissa. tuon ikäinen tykkää jo ihmetellä ympäristöä ja äidin hassuutuksia. mihin aikoihin nukkuu päivällä? meidän, no joo nyt jo vanhempi, on nukkunut n. 30min aamupäivällä, 1-1,5h lounaan jälkeen ja iltapäivällä neljään mennessä toisen 30min. jos siis nukkuu kovin myöhään viimeiset unensa, niin se vaikuttaa yöuniin, eli ei enää viiden jälkeen tuon ikäiselle unia, mieluummin sitten aiemmin yöunille. tsemppiä!
ruokaa päivällä mielestäni tarpeeksi. Kiinteitä on syönyt alusta asti tosi hyvin. Ja niitä annan nyt 4krt/ pvä. (Puuroa, liharuokaa ja hedelmä/juuressoseita.) Aamuyöllä syö sit tissiä kerran.
Pitänee sit kokeilla vielä jättää noita päiväunia vähemmälle. ap
hyvin omaan sänkyyn itsekseen. Minä nukun välillä eri huoneessa kuin vauva, mutta sillä ei ole vaikutusta tähän yöhälinään. Sama meno jatkuu siitä huolimatta. ap
vaikka vauva olisi vieressä, sekään ei rauhoita häntä. ap
päivällä nukkuu LIIKAA! Meillä samanikäinen nukkuu päivällä 3h + 2 x 0,5h eli vaan 4h ja sit yöllä 10 h.
Unentarve 14h, ja jos siitä menee päivällä 6 niin ...
sitäkin, että en anna päivällä nukkua pitkään. Mutta yötilanne vaan paheni siitä. ap
vauva 6kk nukkuu päivisin n. 6-7 tuntia yhteensä. Ja yöllä sit nukkuu 8-10 tuntia yhtämittaa. Vauva kyllä itse tietää aikahyvin oman unentarpeensa.
Illalla isä laittoi vauvan nukkumaan, ja minä nukuin toisessa huoneessa. Ensin vauva nukkui 8h putkeen, mies antoi tuttipullosta maitoa ja sit nukkui vielä 5h lisää. Pari kertaa yöllä älähti, mutta rauhottui ilman että mies meni rauhoittelemaan. Nälkä ei näköjään sittenkään pitänyt hereillä.. Muutama yö mennään vielä isukin avulla, jos sit voisin muuttaa takaisin samaan huoneeseen.
t. hyvin nukkunut ap :-)
voiskin käydä tarkastuttamassa. Edellisen kerran ne katottiin 2,5kk sitten, kun oli flunssa. Silloin korvat oli ok.