Tunnen perheen jossa 5 lasta, kuudes tulossa.
Aina iloinen äiti. En ole ikinä kuullut valitusta sen suusta eikä ole miettinyt miten pärjäävät. Lapset ovat saaneet tulla ja ovat toivottuja. Tavallisia ihmisiä, duunareita. Asuvat vanhassa talossa ja ei viimesenpäälle mikään mutta onnellisia tuntuvat olevan.
Kommentit (12)
Aina iloinen äiti. En ole ikinä kuullut valitusta sen suusta eikä ole miettinyt miten pärjäävät. Lapset ovat saaneet tulla ja ovat toivottuja. Tavallisia ihmisiä, duunareita. Asuvat vanhassa talossa ja ei viimesenpäälle mikään mutta onnellisia tuntuvat olevan.
Lapset syntyneet ihan vuoden-parin välein ja yksi lapsista kehitysvammainen. Vanhemmat iloisia, onnellisen oloisia. He myös ihan tavallisia duunareita ja asuvat korvessa.
Tuokohan ne lapset heille sen onnen ihan oikeasti? Vai onko kyse jostain sisäsyntyisestä "olen onnellinen oli tilanne mikä tahansa" -tyyppisestä ajattelusta?
Tädilläni on 7 lasta, iältään 5-15v. Lapset on niiiiin kilttejä, kohteliaita ja ihania höpöttäjiä. Enkä koskaan ole kuullut tätini valittavan, ettei jaksa. Täti itse käy yötöissä hoitokodissa ja mies on päivisin jossain töissä, tavallinen duunari hänkin kuitenkin. Heilläkin on aivan liian pieni talo, mutta eivät valita. Hyvin onnellisilta vaikuttavat niin vanhemmat kuin lapsetkin! :)
juuri syntyi 11 lapsi (vanhin 15v.).
Enkä ole tämän äidin koskaan kuullut valittavan pienistä. On tosin sellainen ettei tykkää/osaa vain olla vaan tykkää touhuta kokoajan jotain.
Kaikki lapset on haluttuja ja eiköhän parin vuoden sisään synny taas yksi :D.
Isäkin lapsilla on sellainen etten ole kellään muulla nähnyt. Siis touhuaa lasten kanssa niin paljon ja tykkää siitä.
KOti on tavallinen ja suht siisitä siellä on onnut aina kun olen käynyt. Toki saattaa leluja olla levällää mutta likaista ei ole.
suurperheet voivat olla hyvinvoivia ja onnellisia?
: )
että joku äiti voi olla hyväntuulinen, onnellisen ja stressittömän oloinen isolla lapsimäärällä.
Itselläni on 2 lasta ja olen toisinaan ihan puhki näidenkin kanssa. Ehkä mä en sitten vaan ole niin "äitityyppinen" :)
ja ajoittain ihan puhki ja jopa joskus toivoisin etten olis saanutkaan näin montaa, vaikka onhan monilla vielä enemmän. Mutta eihän niitä hetkiä yleensä toisille näytetä. Eihän kahden lapsen vanhemmatkaan kitise ympäriinsä kuinka rankkaa on vaikka sellaisillakin perheillä on joskus rankkaa.
kyllä sen vaistoaa ja ihmisestä huomaa jos on kireä ja ei jaksa.
ja ei ole aidosti iloinen vaan feikkaa, sen huomaa helposti.
lapsi ja terveydenhoitaja tuli käymään.
Terveydenhoitaja kommentoi että "onko teillä aina näin hiljaista?"
Meinaskohan se että kokoajan on kauhea meteli ja härdelli päällä isommissa perheissä. Kyllä ainakin meillä lapset osaa rauhoittua ja keskittyä johonkin.
asuvat pienessä vuokrakämpässä, molemmat vanhemmat työttömiä, kumpikaan ei oo tehnyt mitään peruskoulun jälkeen.
lapset syntyy sopivasti 3 vuoden välein, niin ei koskaan "tipu" kotihoidontuelta pois...
en ymmärrä, mutta ei mun varmaan tarvikkaan...
lapsi ja terveydenhoitaja tuli käymään.
Terveydenhoitaja kommentoi että "onko teillä aina näin hiljaista?"
Meinaskohan se että kokoajan on kauhea meteli ja härdelli päällä isommissa perheissä. Kyllä ainakin meillä lapset osaa rauhoittua ja keskittyä johonkin.
itse ihmettelen aina sitä, että miksi sitä ihmetellään? Ei kai kotona meininki ole kuin jossain lastentarhassa, vaikka monta lasta olisikin? Ei meillä ainakaan...
t. 12 x äiti
Heillä lapsia kahdeksan, ei uskonnollisista syistä perheeseen syntyneitä.