Jännetupentulehdus iski - minkä erikoisalan lääkärille kuuluu?
Yksityiselle aion mennä suosiolla, mutta varaanko ajan fysiatrille vai kenelle mahtaa kuulua? Varmaan ihan yleislääkärikin riittäisi... Oman tk:een on ihan turha yrittää tai ehtii ainakin siinä ajassa jo mennä pahemmaksi :(
Paljonko mahtaa ko. käynti maksaa yksityisellä ja onko tiedossa mahdollisesti pitkäkin sairasloma? Akaa tuo ranne olla jo ihan kosketusarka ja taivuttelemaan ei juuri pysty .
Kommentit (5)
ja maksimissa viikon sairaslomaa tai vain lastan pitämään ranteen levossa.
Mitään muuta ei ole koskaan tehty, paitsi kerran otettu röntgen kuvat, joissa ei tietenkään näkynyt mitään. Ota yhteyttä käsikirurgiin.
Minä olen saanut ranteeni kuntoon nostelemalla ja vetämällä 2-3 metriä pitkiä ja kymmeniä kiloja painavia puutukkeja ;) vaikka aluksi se käy kipeää siitä ne paranevat.
Etkö pääsis työterveyshuoltoon? Oletan, että olet töissä, kun saikusta kirjoitat! Saikku riippuu siitä, että mitä tehdään - tuleeko tulehduskipulääkekuuri ja tukilasta => vähintään vko saikkua tai tuleeko sitten mahdollisesti kortisoni-pistos - sittenkin tulee usein sama hoito (lääke + lasta) lisäksi. Käsi tarvitsee nyt immobilisaatiota eli ettei käytet, vaan saa parantua rauhassa, mutta pitää miettiä myös aiheuttajaa - esim. näyttöpäätetyö tai muu yksitoikkoinen työ ja sit, että miten siihen vaikutettaisiin ja siinä tilanteessa työterveyshuolto olisi paikallaan!
Päätetyötä nimenomaan teen ja kävinkin jo työterveyshoitajalla. Hän kirjoitti pari päivää saikkua viikonlopun jatkoksi. Tämä tauko ehtikin jo auttaa vähän, mutta nyt taas muutama päivä töissä ja rannetta polttelee, ei kiva!
yksityisellä yleislääkärillä. Puudutus+kortisoni ,viikko meni ja tulehdus oli poissa.
n. 50 e maksaa käynti. Lomasta en tiedä, en mä ainakaan kouluaikana koskaan mitään lomaa saanut. Mobilatia ja särkylääkettä ne silloin ainakin vaan tuuppas, onneksi ei ole vuosiin ollut.