Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuntojen myyjät - millaista välityspalkkiota olette maksaneet yli 300.000 euron

Vierailija
13.04.2010 |

asuntojen myynnistä viime aikoina tai mitä välitysliikkeet ovat teille tarjonneet?



Kerro vielä oliko kyseessä iso vai pieni välittäjä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suostui kohtuullisen väännön jälkeen, pari vuotta sitten 3 % (sis. alv) palkkioon mutta ei sitten saanut mitään aikaiseksi 4 kk:ssa eli myimme asunnon lopulta itse, ja oli aika hyvä fiilis tajuta, että säästimme siinä yli 10 000 euroa. Ei koskaan enää välittäjää!

Vierailija
2/7 |
13.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

(asunto ollut just myynnissä, nyt myyty) Ei oo halpaa ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyyntihinta 342 000.... Välittäjänä OP kiinteistökeskus.

Vierailija
4/7 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nuo prosentit tuntuneet pahoilta, mutta kun laski ne euroissa ja tajuttiin, miten ISO säästö se on meidän taloudessa. Hyväksyttiin tosin toiseksi suurin tarjous, koska rahoituskuviot oli sillä tarjoajalla selvät sävelet (saimme rahat heti). Toinen tarjosi 5.000 euroa enemmän, mutta olisi pitänyt laatia maksuaikataulu ja myydä omansa ja siihen aikarajan mukaan jotain hyvitystä meille yms, meni liian vaikeaksi.

Vierailija
5/7 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saimme sovittua alle 8.000 euron kiinteän palkkion. Välittäjä teki hommansa ihan loistavasti ja sai asunnosta hyvän hinnan.

Vierailija
6/7 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tajuttiin että kun asuntomme arvo oli n. 300 - 310k euroa, niin välittäjän palkkio olisi ollut helposti yli 10 000 euroa.



Myytiin itse, heti seuraavana päivänä pidettiin näyttö, hintapyyntö oli 310 000 euroa, oltiin sovittu miehen kanssa että jos tarjoavat 3:lla alkavan hinnan niin myydään. Tarjosivat tasan 300k eur. Tehtiin kaupat.



Välittäjän kautta hinnan olisi pitänyt olla yli 10 000 euroa korkeampi jotta kulut oltaisiin saatua katettua. Nyt ostaja säästi 10 000 euroa ja me saatiin "sama hinta käteen" kuin välittäjän kautta, mutta säästettiin välityspalkkio ja kuukausien näyttörumba.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pankki teki paperit joten kulut olivat muutaman satasen. Välitityskulun yleensä 2-4%.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kolme