Haluaisin lähteä 15v poikani kanssa ensi kesänä Inter-Railille.
Eli matkusteltaisiin tosi kevyesti varutettuna. Mutta mitä teen 1v kuopukselle? Hommaanko hoitopaikan vai otanko mukaan?
Kommentit (51)
AP on valmis jättämään 1-vuotiaansa "tuttujen tyttöjen" hoitoon pariksi viikoksi, koska haluaa itse leikkiä teiniä esikoisensa kanssa... Ja on tehnyt neljä lasta sellaisen miehen, joka ei halu hoitaa niistä yhtäkään, kanssa. Just...
Poika on fiksu ja kunnollinen ja haluan että hän sellaisena pysyykin. Siksi haluan elää hänen kanssaa "fiksua teiniyttä" nyt, niin kauan kun hän tosiaan vielä kuuntelee neuvoja ja ottaa mallia oman elämänsä suuntaa miettiessä. Haluan yhdessä hänen kanssaa etsiä elämän raameja ja jakaa ajatuksia kaikesta mahdollisesta. First things first!
t. ap
Mä haluaisin lähteä vähän vastaavaan reissuun 9 v pojan kanssa. Ihan aseman penkeillä en uskaltais nukkua.
Millaisia yhteismajoituksia tarkoitit? Onko vielä "retkeilymajoitusta" niinkuin meidän nuoruudessa? Eli ennen oli sellainen kirja mistä löytyi kaikki majoitukset.
Jos joku kyselisi vastaavaa, mutta haluisi lähteä tyttönsä kanssa Milanoon tai muuhun kaupunkilomalle, kukaan ei heittelisi provo kommentteja.
Mä haluaisin lähteä vähän vastaavaan reissuun 9 v pojan kanssa. Ihan aseman penkeillä en uskaltais nukkua.
Millaisia yhteismajoituksia tarkoitit? Onko vielä "retkeilymajoitusta" niinkuin meidän nuoruudessa? Eli ennen oli sellainen kirja mistä löytyi kaikki majoitukset.
Ensin pitää päättää päästäänkö matkaan ja mihin aikaan, ja kuinka pitkäksi ajaksi. Unkari ja Kreikka olisivat ainakin kiinnostavia. Vähän pitää katsella myös hintatasoa, koska matkakassa tulisi olemaan pieni.
Tarkoitin yhteismajoituksilla retkeilymajoja ja sitten leirintäalueitten "majoja". Niihin tulee usein samaan koppiin enemmänkin porukkaa. Telttaa ei viitsitä raahata.Makuupussi ehkä täytyy varmuuden vuoksi. Olin viimeksi 20v sitten ja välillä tuppasi tulemaan kylmä, kun oli yöpymiseen pelkkä pussilakana, ja siinä nukuttiin niin laivan kannella, aseman portailla kuin hiekkarannallakin, ja joittenkin vieraitten poikien teltoissa (usko tai älä niin en kertaakaan ollut niitten poikien kainalossa) ;)
Mun poika on vasta 5v, mutta olen jo tuollaisia reissuja hänen kanssaan suunnitellut, Tai siis itsekseni olen suunnitellut, että toteuttaisimme ne yhdessä kun hän on vanhempi. Onhan tämä aika ihanaa kun hän on vielä pieni ja mun "vauvani" mutta odotan myös innostuksella sitä aikaa kun hän on vanhempi ja voin tarjota hänelle mahdollisuuden matkustaa kanssani. Ja koska olen nuori ja trendikäs mutsi, enkä mikään tiukkapipoinen kalkkis, niin en usko pojan ajattelevan, että olisi tylsää lähteä mamman kanssa matkaan :D
Toivottavasti saat 1v:lle hoidon järjestymään. Itse olen sen verran reissannut ja hostelleissa yms yöpynyt, että ei ne oikeen vaan toimi pikkusen kanssa. Menkää kahdestaan ja viettäkää oikeen huippureissu!!
Rupesin nimittäin sitten seurustelemaan ton mun miehen kanssa eikä päästy silloinkaan yhteisymmärrykseen matkustustyylistä, joten ei olla koskaan matkusteltu...
t. ap
mutta tuo, että jätät 1-vuotiaasi jonkun tuntemattoman tai kokemattoman hoitoon niin pitkäksi aikaa kun isä ei suostu hoitamaan, kuulostaa aika pahalta.
Ja saisi se iskäkin iltaisin luvan pitää seuraa vauvalle, ei se hoitaja nyt ympäri vuorokauden voi olla. Ja paljon mieluummin antaisin näille "tytöille" kuin mummoille. Toinen tytöistä on tehnyt monta vuotta MLL:n hoitajana ja koko tän talven ollut 1-vuotiaan lastenhoitajana perheessä. Toinen taas opiskelee lähihoitajaksi ja on luonteeltaan tosi pätevä lasten kanssa.
ap vielä :P
Vai olisiko kuitenkin yöt kotona lasten kanssa?
Jos muuta vaihtoehtoa ei ole, mä ottaisin ehkä sen pikkumuksun mukaan. Lapsi varmaan menisi aika hyvin mukana rinkassa. Ihmettelyynhän sen aika kuluisi.
Vai olisiko kuitenkin yöt kotona lasten kanssa?
Jos muuta vaihtoehtoa ei ole, mä ottaisin ehkä sen pikkumuksun mukaan. Lapsi varmaan menisi aika hyvin mukana rinkassa. Ihmettelyynhän sen aika kuluisi.
Eli yöt ainakin kotona. Kokis että kotona pyörivä hoitajakin pilaisi hänen lomansa. Mihänkään matkustamaan se ei lähtis.
Rinkka olis mahdollisuus, mutta toi on nyt jo niin painava, että pitkään rinkassa kantaminen on ainakin minulle aika tuskaa... ja sitten pitäis vielä miettiä vaipat ja ruuat ja whatever...
ap
Isä on päivät töissä ja illat lasten kanssa. Lastenhoitaja hoitaa päivät.
Mä olen yksinhuoltaja eikä mun lapsilla yhtään enempää ole hoitajia ollut.
Ja ette te varmaan ainakaan 2 viikkoa enempää reissaa, hyvin pärjäävät sen aikaa. Ja kesää jää ihan tarpeeksi että isä voi lomailla sitten eri aikaan.
tainnut rakastua (ei seksuaalisesti) poikaasi ja tehdä hänestä avio(tai avo)miehen sijaisen.
sen 1v kanssa
ku ehkä siitä tulee hotellimatkailijatyyppinen
jolleki hoitajalle ja iltasin isälle joka ei ole läheinen ja kokee ettei halua lomaansa pilattavan 1v hoitamisella + kun lapsi siinä vielä kitisee ja itkee äidinikäväänsä ni on hommansa sekin
15- vuotiaan ei pitäisi joutua kasvattamaan 1- vuotiasta pikkusisartaan äipän kanssa. Kerrotko pojalle kaikki syvimmät tuntosi joka asiasta, esim. jaatko parisuhdeongelmasi hänelle,vai annatko hänen olla lapsi ja nuori, eikä äidin poikaystävä?
huolestuttavalta, erityisesti oma asenteesi. On toki hienoa, että haluat viettää laatuaikaa 15-vuotiaan kanssa, mutta mieti millä kustannuksella.
Jos olet 1-vuotiaan ensisijainen hoitaja, pitkä ero voi järkyttää hänen perusturvallisuuttaan vakavasti.
Voisitko ajatella matkustavasi teinin kanssa viikonloppureissun kotimaassa?
Ei kai kukaan tosissaan jättäisi 1-vuotiasta pariksi viikoksi muiden, lapsille ei kovin tuttujen, hoitoon.
Tuo "first things first" on todella karu ilmaisu vauvaa ajatellen! Vai onko teini-ikäisesi sinulle ap lapsista tärkein (=first one)? Jos lähdet reissuun on sinulla 15 vuoden päästä hiukan toisenlainen teini-ikäinen, joka ei ehkä olekaan niin ihq helppo tapaus.
Kyllä se lasten isä on ihan velvollinen myös lapsistaan huolehtimaan. Voi tehdä hyvää vaan että isä saa kunnolla vastuuta.
Ja eihän se 1-vuotias tuntemattomien kanssa ole. Sama tilanne kuin jos olisi päivät tarhassa. Ja pyöriihän siinä ympärillä vielä muut lapset, jotka varmasti vauvalle tuttuja.
Älä ap usko noita syyllistäjiä!
kun oikeasti haluat vain reilata? Kannattaa vähän miettiä mitä oikeasti haluaa.
Ongelma ratkaistu :D Pyydä ne teinitytöt hoitamaan kuopustanne, kun 11- ja 13- vuotiaat pärjäävät keskenään. Kuukausi on tosi lyhyt aika, tottakai tuollainen lapsilauma pärjää, Porvoossa on turvallista kasvaa :D