Muita jotka laittaneet vauvan heti äipäloman jälkeen hoitoon?
Miten vauva pärjännyt? Entä vanhemmat jos vauva valvottanut öitä?
Kommentit (26)
Aivan turha uskoa että se näin helppoa on ja että sitä ilman muuta hyvin pärjää. Maailmalla lapset joutuvat äidistä erilleen monasti aikaisemmin mutta useimmiten kyse on silloin yhdestä ja samasta päivittäisestä hoitajasta.Muutenkin maailmalla paljon harvinaisempaa kuin Suomessa että alle kolmevuotiaat 8-10t päivittäin vanhemmista erossa. Etenkin alle kaksivuotiaiden kohdalla kokopäivähoito päiväkodin varsin isossa ryhmässä näin laajalti ei toteudu missään muussa maassa maailmalla.
Tutkimukset (varsin luotettavat ja kattavat)näyttävät selkeästi että varhainen pitkä päivittäinen päiväkotihoito (40t/viikossa)lisää häiriöitä lapsen kehityksessä ja on riski äiti-lapsisuhteen toimivuudelle. Kyseinen häiriintymisriskiprosentti 26-29% kun verrattuna kotihoidossa oleville vain 1-3%.Kannattaa siis ottaa vakavasti varhaisen äiti-lapsisuhteen merkitys normaalissa kehityksessä on turha uskoa että päiväkodit pystyisivät yhtä hyvin tämän tuen antamaan. Ainakin on meille vanhemmille tärkeä ymmärtää milksi pitkä päivittäinen erossaolo pienelle on niin vaikea ja usein hyvinkin tuskallinen.Hyvä yhteistyö ja lapsen tarpeiden ymmärtäminen päiväkodin hoitajan kanssa on aina ehdoton edellytys sille että asiat sujuvat eikä niin kuin useimmiten kuulee että yhteiset pohdinnat pinnallisia ja ylimalkaisia eikä äideillä ole todellista kuvaa lapsensa arjesta ja tunteista päivän aikana.
Miten teillä rahat voi olla niin tiukilla, ettette kahden vanhemman perheessä pärjää muutamaa kuukautta ilman että molemmat käy töissä?
Oletko tullu ajatelleeks et kaikkien miehet ei varmaan tienaa niin paljon että sais kaikki laskut maksettua ja vielä ruokaa ostettua?!?
been there, done that.
... miten koko perhe tulee toimeen 1723 e nettotuloilla kuukaudessa??? Oletko koskaan edes kuullut matalapalkka-aloista? Terveisiä vaan sinne norsunluutorniin...
Mä en osta itselleni mitään, samoin mies. Vaatteet ovat vanhoja, jopa 15 v, kun ollaan kumpikin laihduttu.
Pojan kummisetä antoi joululahjaksi ison kasan liikuntaseteleitä, voidaan kesään asti käydä kerran vkossa uimalassa.
Saadaan appivanhemmilta syksyisin pari sangollista marjoja, joita syödään koko vuosi ja tänään löysin MLL.n kirpparilta halvalla kuravaatteet, muuta ei välttämättä tarvi pitkään aikaan ostaakaan. Asutaan asumisoikeusasunnissa ja vuokra on 850 € kk. Rahaa jää tämän jälkeen toinen mokoma. Nyt ollaan eletty vähän tiukemmin kun auton tuulilasiin iskeytyi kivi ja lasi pitää korjata. Ensi kuussa on katsastus.
Mutta saan olla lapsen kanssa kotona ja olemme siitä tosi onnellisia !
Miehen netto 1500 ja siihen kodinhoitotuki päälle. Mies oli välissä vielä työttömänä! Ja silti maksettiin asuntolainaa jne. Kyllä vähällä pärjää, kunhan käyttää rahat oikein!
ettekö pärjää reilulla 1700 eurolla kuussa?Kyllä pärjää,jos miettii mikä on tärkeintä :(
...yli 3-vuotias. Silloin lapsen psyyke on JOTENKUTEN kykenevä siihen..
kun hän oli 2v9kk. Kerrotko, mitä haittoja hänen psyykelle on tapahtunut?
yhden nippa nappa keskituloisen ansioilla elettiin. Vain yhtenä vuonna jouduttiin ottamaan lyhennysvapaata lainasta, muuten saatiin asuntolainaakin normaalisti lyhennettyä.
Onnistuu jos on tahtoa, eikä kulutustottumukset saa olla ihmeelliset. Olen kuitenkin ylpeä että selvittiin niinkin hyvin!
Laitoin kaikki kerralla päiväkotiin kun lapset oli 4v, 2v ja 11kk.
Kaikki meni hyvin ja lapset suhtautu hoitopaikkaan hyvin. Sai uusia kavereita nopeasti.
Päiväkodissa samassa rakennuksessa kaksi eri hoitopaikkkaa 4v ja 2v pääsi isompien puolelle jossa oli 19 muuta lasta iältään 2-6v. Nuorin meni pienten puolelle jossa oli 9 lasta iältään 9kk-1v5kk.
Ulkoillessa kaikki oli yhdessä ja unihuoneessa. Ainoastaan leikit oli eri huoneissa ettei pienet päässyt käsiksi isompien pieniin leluihin.
Lapset oli päiväkodissa 8.00-15.00 arkisin.
Oli ihana palata työelämään vaikka päivisin tuli alkuun mietittyä miten pärjää ja onkohan kaikki hyvin jne.
Ja paljon nuorempina kuin Suomessa. Ihan hyvin kuule pärjäävät kaikki. Ihme numero tehdään asioista. Tärkeintä on, että lapsi saa rakkautta ja hyvää hoitoa.
kun lapsi ei vielä silloin osaa puhua ja kertoa päivästään hoidossa :(.... Olisiko vauva parempi laittaa pk:n vai kotiinko joku hoitaja?
on varaa olla kotona laittamatta vauvaa äippäloman jälkeen hoitoon? Vai onko teillä omat vanhemmat apuna?
päättyy kun vauva on noin 3kk. Suomesa harva varmaan laittaa silloin hoitoon, kun kunnallinen hoito ei ota niin pieniä.
Joka iltapäivä kävin keskustelut hoitajien kanssa miten mennyt lapsen päivä. Luotin siihen, että hoitajat ovat rehellisiä.
Päiväkoti ei välttämättä ole se paras vaihtoehto, koska ryhmät isot ja meteli saattaa olla korvia huumaavaa. Plussaa on se, että toiminta on hyvin valvottua ja toiminta suunnitelmallista.
kun lapsi ei vielä silloin osaa puhua ja kertoa päivästään hoidossa :(.... Olisiko vauva parempi laittaa pk:n vai kotiinko joku hoitaja?
äippäloma oo vaan 3 kk ja loppuu, kun vauva noin 2 kk (alkaa 1 kk ennen la:ta) ja sen jälkeen alkaa vanhempainvapaa, joka loppuu kun vauva 8-9 kk. Kumpaa ap tarkoittaa, äippäloman vai vanhempain vapaan jälkeen?
hoitamassa lasta joten siksi meidän pakko hoitoon laittaa koska rahat on nyt jo tiukilla.. Ja nro 6 varmaan ymmärsi mitä tarkoitin äippälomalla ;).. Olisin vain halunnut muiden kokemuksia kuulla, miten on muilla mennyt?
-Ap-
9 kk ikäinen on pahimmassa eroahdistusvaiheessa. Jos on ihan pakko laittaa hoitoon, niin hoitajalle mieluummin pieni vauva kuin päiväkotiin.
Miten teillä rahat voi olla niin tiukilla, ettette kahden vanhemman perheessä pärjää muutamaa kuukautta ilman että molemmat käy töissä?
Eli esikoiseni oli tasan sen 10 kk kun aloitti pph:lla. Päiväkotiin en missään nimessä olisi niin pientä laittanut.
Sujui erittäin hyvin, olin tuolloin töissä 8kk.
Toinen tyttäreni ja esikoinen menivät hoitoon esikoisen ollessa 3v ja nuoremman 1v. Menivät päiväkotiin neljäksi kuukaudeksi kun tein kesäsijaisuuden.
Sujui myös oikein hyvin, tosin eihän siellä pk:ssa kamalasti puuhaa ole sellaiselle, joka ei vielä osaa kävellä, joten paljon oli vaunuissa istuskelua. Hyvin päivät kuitenkin sujuivat ja keskustelin joka päivä hoitajien kanssa aamulla ja iltapäivällä.
Nyt tilanne on se, että teen vuorotteluvapaan sijaisuutta, aloitin tammikuussa. Kuopukseni oli tuolloin 6kk, mutta äitini on hoitanut häntä kotonamme. Tytöt ovat pph:lla.
Olemme nyt kuitenkin sopineet, että 21pv kotiimme tulee hoitaja hoitamaan kaikkia kolmea lastamme. Meidän kunnassa ei ole yhtään vapaata pph paikkaa (päiväkotiin en halua lapsia, koska kuopus on vasta sen 10kk tuolloin), joten tämä oli ainoa vaihtoehto.
Olen tähän tyytyväinen, vaikka hermostuttaakin ajatus vieraasta ihmisestä kodissani (olen siivousfriikki) ja kalliiksikin se tulee, koska ruoat pitää kaikki ostaa ja tehdä valmiiksi.
Mutta lapsille tämä on paras vaihtoehto. Eikä työni jatku kuin elokuun loppuun saakka - näillä näkymin :)
Kaksi lasta olen samalla kaavalla hoitoon saattanut.
Esikoisen kohdalla omat tuntemukset olivat aivan kamalat. Kyyneleitä vuodatin monena aamuna, mutta ei ollut muutakaan ratkaisua. Asumme arvatenkin ulkomailla eikä ole mitään tukiverkkoa olemassa.
Kaikkeen kuitenkin tottuu! Toisen lapsen kanssa oli jo helpompaa. Onneksi molemmat mapset ovat sopeutuneet hoitoon helposti.
Ja voin kertoa että olin väsynyt! Esikoista imetin 6 kk ja tietysti hän halusi tissia kokoajan äidin ollessa läsnä eli illalla ja yöllä. Zombie oli aika kuvaava sana.
Toise,kohdalla lopetin imettämisn töiin mennessä ja vauva olikin hyvä nukkuja.
Työpoissaoloja tuli tietysti alussa joka kuukausi kun vauva sai kaikki madolliset tartunnat. Onneksi työnantaja ymmärsi tilanteen yvin; sellaistaan se on täällä kaikilla työssäkäyvillä äideillä