Lapsi valittanut 3 viikkoa vatsakipua
silloin kun on kotona ja ajoittain. Pihalla touhuaa, ja koulussa käy. Ei valita koko ajan,aina satunnaosesti ei kyllä liity ruokailuunkaan. Kuulemma nipistelee silloin tälllöin.Kannattaako milloin mennä lääkäriin?
Koulussa menee hyvin, ei kiusata , on paljon kavereita ja sosiaalinen. Ikää 8v.
Kommentit (8)
lapsi ei juo maitoa, kuulemma maistuu pahalle.
olen ostanut kalkkitabletteja ja d-vitamiinia.
Kuinka usein lapsi kakkaa? Tuleeko papanoita, vai onko kakka ok? Mun lapsen vatsavaivojen syyksi paljastui liian laiskaksi oppinut suoli, jatkuva lievä ummetus. Toki tehtiin ensin keliakia ja laktoosikokeet.
Nyt saa lääkitystä joka pehmentää ulostetta paksusuolessa.
voisi hyvinkin olla laktoosi-intoleranssia. Eli lapsi saisi oireita kun on syönyt ruokia joissa (enemmän) maitotuotteita. Laktoosia hajottava entsyymi helposti häviää elimistöstä "käytön puutteessa" (eli jos lopettanut maidon juomisen), useinhan näin käy aikuisiässä muutenkin. Seurailepa tilannetta. Jos kipu tuntuu liittyvän maitoruokiin voitte kokeilla auttaisivatko vähälaktoosiset maitotuotteet.
lapsi ei juo maitoa, kuulemma maistuu pahalle. olen ostanut kalkkitabletteja ja d-vitamiinia.
niin silloin se ei ole kunnon ulostetta. Tää mullekin selvisi vasta lääkärillä.
Edellinen lääkäri kuittasi lapsen (9 v)vatsavaivat psykosomaattiseksi, erikoislääkäri kyseli tarkkaan ja esitteli sitten kaavioita ulosteen oikeasta koostumuksesta. Sanoi että ummetus on varsinkin pikkupoikien vaiva. Olisko osa syynä poikien pissa-kakkavitsailut, vai hauskat leikit, että vessaan menoa lykätään. Suoli kuulemma tottuu nopsaan, ja liian harvasta ulostamisesta tulee tapa. Pitäis kuulemma kakata yhtä usein kuin syö. Aamulla varsinkin pitäisi saada vatsa tyhjäksi.
Käykö lapsi koulussa kakalla? Tän lääkärin mukaan harva käy, eivät kehtaa. Siitä syntyy sitten pikkuhiljaa ongelmia.
Lääkärissä käynti voi olla paikallaan, jollei tilanne mene ohi. Kivut on oikeita ja jos tilannetta ei kotikonstein saada laukeamaan, voi lääkitystä tarvita avuksi. Ei kuulemma mielellään Levolacia, se ei ole välttämättä hyväksi, vaan on olemassa paremmin ulosteeseen vaikuttavaa lääkettä.
Toki ummetukseen tulee suhtautua ihan vakavasti, se on kivuliasta.
kesti noin kuukauden, oli tosi kipeä. Sai lääkkeeksi mallasuutekaakaota.
siis muutakin kuin että lapsella on epämukava olo?
Aloitin tohon jo uuden otsikon ennen kuin luin tän ketjun, ja omalla lapsellani kakka on aina papanaa, ollut aivan pienestä asti...
Voisiko liittyä allergiaan tai esim. laktoosi-intoleranssiin? Voisit pyytää lasta pitämään kirjaa (ilmoittamaan sinulle), milloin vatsa on kipeä, ja voisitte miettiä onko näin esim. jonkun tietyn syömisen jälkeen. Voi tulla viiveelläkin... Esim. onko vatsa kipeä, kun aikaisemmin päivällä/edellisenä päivänä syönyt paljon maitotuotteita. Liittyykö vatsakipuun ilmavaivoja?
Ensin selvittelisin asiaa hiaman kotona, ja jos jos kivut jatkuvat, eikä selkeää syytä löydy veisin lääkäriin. Mutta olettaisin, että laktoosi-intoleranssi ja allergia ovat ensimmäiset lievässä vatsakivussa lääkärillekin mieleen tulevat asiat.
Jos siis tuntuu olevan ruuansulatukseen liittyvä kipu kyseessä. Voihan vatsan alueella olla vaikka lihaskipua (rankat vatsalihastreenit...), mutta lulisi lapsen osaavan sen erottaa. Tietysti 8v:llä ei välttämättä kokemusta lihaskivusta... Yritä selvittää minkälaisesta kivusta kyse, mihin paikallistuu.
Joku lääkäri ehkä osaa antaa parempia ohjeita.