Synttärit: siis mitä kertoo, kun mies ei edes tiedä kuinka monta vuotta täytän?
Kommentit (14)
...että mä muistan kyllä miehen iän, mutta joudun siitä sitten laskemaan omani?
Puhelinnumerot, syntymäajat ja osoitteet jää mieleen tuosta vaan. Muistan edelleen Aku Ankan tilaajanumeron, vaikka Aku Ankan tilaus on lopetettu joskus 90-luvun alussaa. Numerosarjat vaan vilisee mielessä, vaikkei niitä olisi käyttänyt vuosiin.
En kuitenkaan muista ihan läheisimpiä lukuunottamatta miltä ihmisten kasvot näyttävät. Kartat on ihan hepreaa, uusista paikoista en löydä pois, koska ei ole hajuakaan mistä suunnasta tulin, vaikka miten tarkkaan koitan tullessa saada reitit mieleeni.
Muisti on kummallinen. :)
että miehesi mielestä nuo eivät ole olennaisia asioita. Minäkään en millään muistanut viimeisessä raskaudessa enää viikkojani, ja joudun joka kerta miettimään, kuinka paljon vuosia ITSELLÄNI on mittarissa. Miehen vuodet saan lisäämällä siihen kaksi. :) Ihan hyvin olen pärjännyt elämässä. ;)
yllättävän moni joutuu oikein miettimään minkä ikäinen on! ;)
Ja kun itsellekkin ikää tullut, niin johonkin n. 25-vuotiaaksi asia oli vielä selvät, mutta 30+ vuotiaana vuoden vaan vierivät nopeammin ja nopeammin ja joskus äkkiä jos ikää kysytään (ehkä pitkästä aikaa) pitää oikein miettiä paljonko se nyt olikaan... :)
Niin ja joillekin nuo luvut jäävät hyvin päähän. Minä en muista hyvin lukuja, kun taas veljeni muistaa kirjaimellisesti kaikkien sukulaisten syntymäpäivät, muistaa kaikki mahdolliset "paljonko Seppo Räty heitti keihästä vuonna nakkisota" jne. ja häneltä onkin helppo kysyä millon ne "Maija-tädin" 60-vee päivät olikaan tm.
ajattelisi yhtään mitään. Mutta jos mies ei muista montaakaan sinuun liittyvää asiaa, niin kannattaa miettiä missä vika.
Mun ex ei muistanu mun ikää, opiskelukaupunkia, mitä alaa opiskelin ja paras tulee lopuksi.... Wait for it.... ei muistanu mun sukunimeä. Siis oikeasti. Esitteli mut aina toisella sukunimellä ja minä sitä aina korjaamaan. Ette varmaan ihmettele miksi on ex. Kyllä tuo jo kertoi ettei jätkällä vaan kiinnostanu. Ja oltiin muka kihloissa.
kuinka vanha oon, tuli hirvee oikosulku.. =DD
Eipä tuo minunkaan muuten mukana oleva siippani raskausviikoistani ollut perillä..
raskaana :o( Ei ole provo. Onko toi vaan miehille tyypillistä?
ap
ajateltavaa... Mäkään en muista paljonko mun mies täyttää (saman verram, kuin mä, mutta en muista sitäkään) Onneksi syntymävuodesta voi laskea, sen sentään muistan.
Raskaana ollessani en todella muistanut raskausviikkoja, kuin ihan viimeisillä viikoilla, kun synnytystä odottelin. Olen sitten varmaan tyypillinen "mies"
tai raskausviikot nyt niin tähdellisiä ole, ellet ole aivan viimeisilläsi raskaana. Ota iisisti.
ei meilläkään kyllä mies ikinä pysyny mukana raskausviikoissa. ja vauvan ikääkään ei muista, tietää kyllä syntymäpäivän ja tietty tarvittaessa laskee siitä.
mun iän tietää muttei aina välttämättä heti muista, kyllä minäkin joskus saan hetken miettiä montako vuotta mies on.
niin ja toisen raskauden aikana en itekään pysyny raskausviikoissa mukana.
En itsekään osaa sanoa kuinka vanha olen ilman miettimistä. Ei ole niin olennainen tieto.
Rv:t nyt on miesten varsin hankalaa ymmärtää ja käsittää.
kuopuksen syntymäpäivää. Terveyskeskuksessa sen huomasin, kun kysyttiin syntymäaikaa, ja mies oli öö se oli joskus huhtikuussa. Mun piti sitten mennä tarkentamaan, kun mies ei päivää mieleensä saanut.
eikä edes muista kuopuksen syntymäpäivää. Terveyskeskuksessa sen huomasin, kun kysyttiin syntymäaikaa, ja mies oli öö se oli joskus huhtikuussa.
Sikapiikkijonossa _kaikki_ miehet lunttasivat lapsen syntymäajan jostain (yleensä kännykästä). Naiset sanoivat sen päästää (paitsi minä lunttasin kännykästä, kun mulla menee aina sekaisin nuo lasten syntymäajat jos pitää nopeasti sanoa).
VArsinkin kun tuo numero vielä vaihtuu joka vuosi! En itsekään millään muista tuollaisia. Omakin ikä on usein ollut hakusessa, nyt se tosin on helppo muistaa kun täytin juuri tasakymmeniä.
Minä muistan tosi helposti, miltä esineet näyttävät tai mitä vaikka jossakin oli, mutta kun numeroista en saa oikein mitään kuvaa niin en muista niitä millään. Hotelleissakin on useammin kuin kerran tultu avaamaan mun safety boxia kun en ole enää muistanut itse ohjelmoimaani tunnuslukua. Olen tietysti luullut muistaneeni, mutta ovi ei olekaan auennut.