Kuubassa lomailleet
minkälainen paikka, suositteletko? Mikä hyvää mikä huonoa?
Lasten kanssa ollaan lähdössä rantalomalle, mutta kohde mietityttää...
Kommentit (9)
minkälainen paikka, suositteletko? Mikä hyvää mikä huonoa? Lasten kanssa ollaan lähdössä rantalomalle, mutta kohde mietityttää...
kansalle annettiin lupa hankkia kannykoita ja tietokoneita.
me ostettiin lennot ja siellä on pilvin pimein hotelleja ihan laidasta laitaan.
kaunista on rannoila, valkoista hiekkaa. turistikohteissa (varadero) on hyvät ruoat, mutta esim havannassa on vaikea löytää muuta kuin riisiä, papuja ja kanaa. kaikki meidän 15 hlö seurueesta sai ripulin. ihmiset on yllättävän ystävällisiä ja osaa englantia yllättävän hyvin. on mielestäni näkemisen arvoinen paikka!
että täältä meiltä (ei siis Suomesta) Meksikoon on noin puolet kalliimpaa matkustaa kuin Kuubaan.
Eikä sekään haittaa jos ihmisillä ei ole kännyköitä ym. mutta onko siellä turvallista lomailla turistialueella?
Onko hotellit siistejä?
Me oltiin Varaderossa 2 viikkoa, Havannassa 1 päivä. Loistava paikka rantalomailuun, hiekka on todella valkoista, meri turkoosinsinistä ja lämmintä.
Mitään ripulia me eikä tietääkseni kukaan muukaan saanut ja syötiin buffetista (all-inclusive) myös jäätelöä ja muutenkin kaikkea mikä maittoi. Muuten ruoka nyt ei ollut kummosta, esim. Jamaikalla ainakin meikäläisille maistui enemmän
Havanna (vanhakaupunki) on näkemisen arvoinen. Kannattaa vaan karistaa kannoiltaan pimeät turistioppaat, jotka yrittää kuljettaa ympäri kaupunkia tunti toisensa jälkeen.
Ihanaa musiikkia, mukavia ihmisiä ja tosiaan englannilla pärjää oikein hyvin.
Suosittelen all-inclusivea lasten kanssa - aina saa jotain naposteltavaa eikä tarvi stressata ruokapaikkojen perään.
että täältä meiltä (ei siis Suomesta) Meksikoon on noin puolet kalliimpaa matkustaa kuin Kuubaan. Eikä sekään haittaa jos ihmisillä ei ole kännyköitä ym. mutta onko siellä turvallista lomailla turistialueella? Onko hotellit siistejä?
Sanoisin, että Karibian maista (Hollannin antilleja lukuun ottamatta) varmaankin turvallisin. Meidän hotelli ainakin oli todella siisti, ei mitään moittimista. Ei tarvinnut itse hakea respasta torakkamyrkkyä..
Taidan uskaltaa varata matkan :) Mikä hotelli teillä oli? Oliko tämä siis lapsiystävällinen (lähinnä mietin merta ja uima-altaita, mitään leikkialueita ei tarvitse olla)?
Taidan uskaltaa varata matkan :) Mikä hotelli teillä oli? Oliko tämä siis lapsiystävällinen (lähinnä mietin merta ja uima-altaita, mitään leikkialueita ei tarvitse olla)?
Meidän hotelli oli varsin kaukana, ehkä 10 km itse Varaderon keskustasta niemellä (mitä suosittelenkin, siellä on parhaat hotellit ja rauhallista. Nyt en saa millään päähäni hotellin nimeä enää (reissusta jo 5 vuotta), mutta se oli täkäläisen luokituksen mukaan 5 tähteä, kuten kaikki muutkin sillä niemellä 4 - 5 tähteä. Ihan ok lapsille ja lapsia toki olikin.
Meressä oli iltapäivisin aikamoiset aallot, mutta toisaalta rannallakin oli ihan siedettävää, kun kävi tuuli.
Mielestäni itse Varaderon keskustassa hotellit on sellaista Neuvostoliiton tyyliä - en suosittelisi.
Meidän matka oli Münchenistä, emme myöskään asu Suomessa :)
Kuubaan on täältä meidän kotikaupungistamme (ei Suomesta) ihan törkeen halpoja matkoja. Mietityttää vain, onko tuo turvallinen kohde ja onko rannat sellaisia ihania valkohiekkaisia?