Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kenellä sokerirasituskokeesta positiivinen tulos?

Vierailija
24.03.2010 |

ja oliko jotain oireita ennen. minkä takia jouduit kokeeseen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvot ovat joko viitealueella tai sitten ei. Mulla ollut pissassa sokeria ja siksi tehty rasitus, paastoarvo oli hiukan koholla.

Vierailija
2/3 |
24.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja positiivinen voidaan kans luke monella tavalla.

eli uppista vaan kysymykselle=)

mitäs toi paastoarvo koholla sitten lopuksi tarkoitti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

paastoarvo on se, joka on määritelty neuvolan papruissa, olikohan se 12 tuntia, ettei saa syödä ja sitten otetaan verikoe. Ja koe toistetaan tunnin ja kahden tunnin päästä.



Paljonko verensokeri sitten saisi olla esimerkiksi paastoarvon suhteen, se vaihtelee paikkakunnittain - tai vaihteli ainakin silloin, kun itse olin raskaana. Sain arvon 4,8, joka oli kohonnut arvo, koska silloin rajana oli 4,7. Sittemmin samassa neuvolassa/sairaanhoitopiirissä paastoraja-arvo on nostettu 5,3 -arvoon. Sain diabetesneuvontaa, en sairaalassa, mutta erityissairaanhoitajalta. Hänen mielestään hänellä olisi ollut tärkeämpiäkin potilaita kuin minä, mutta enhän itse sinne väkisin ängennyt, neuvolasta käskivät mennä.