Rikosilmoitus -asiaa
Eräs henkilö lateli minulle törkeyksiä ja uhkauksia puhelimitse. En tunne tätä henkilöä vaan olemme joutuneet erään asian tiimoilta olemaan saman asian äärellä.
Kannattaako asiasta tehdä rikosilmoitus?
Miten tutkinta käytännössä etenee?
Joudunko kuultavaksi / kuullaanko molemmat osapuolet?
Mikä on aikataulu, onko poliisi kovin ruuhkautunut (tyyliin pitääkö kuulusteluja, jos niitä on luvassa, odottaa puoli vuotta, tms.)?
Mitä voi seurata?
Mitä, jos vastapuoli keksii minusta perusteettomia juttuja: olimmehan puhelimessa kahden, todistajia ei ole. Itse kuuntelin purkausta puhelimessa aikani, kunnes suljin puhelimen (puhelin ei ollut omani, joten hlöllä ei ole omaa numeroani).
Kommentit (15)
yhdestä kerrasta en lähtisi viemään eteenpäin, kuulostaisi aika naurettavalta. Jos asia toistuu niin sanoisin henkilölle, että jos häirintä ei lopu niin vien asian poliisille. Ja jos henkilö soittaisi vielä kolmannen kerran niin sitten vasta veisin asian eteenpäin.
Ilmeisesti henkilö soitti työpuhelimeesi?
Eikös muuten kunnianloukkauksessa täytyisi olla jonkun kolmannen kuulemassa se? Muutoin ei taida olla kunnianloukkaus. Nyt en ole kyllä ihan varma.
Tapahtui kerran. Uhkasi tappamisella ja tietävänsä missä asun ja kuka olen.
Työasioissa joo.
loppuu luultavimmin siihen. Jos tuo ei ole ollut jatkuvaa niin en poliisia vielä sotkisi asiaan.
nyt kipin kapin esimiehen juttusille asiasta. Hän antaa sinulle toimintaohjeet.
Isoissa firmoissa on ihan erikseen turvallisuuspäällikkö, joka hoitaa ne mahdolliset rikosilmoitukset ja muut sitten viranpuolesta.
Työasia= työpaikan ongelma.
vaan vapaa-ajalla uhataan tyyliin "mä tiedän missä sä asut, mä tiedän sun nimes"?
Jos olet viranhaltija, esim. opettaja, sairaanhoitaja, verovirkailija jne., niin virkamiesvastuuseen kuuluu myös sietää länkytystä ja haistattelua, kunhan ei kohdistu kotipuhelimeen tai kotirauhaan. Työpaikalle jos joku soittaa ja uhittelee, niin ei herkästi ole aineksia syytteeseen.
jos se uhkaaja oli töissä, esim. asiakaspalvelussa ja mä olin se asiakas, jota se uhkasi. Ja jos pomoihin yhteyden ottaminen ei auta?
kunhan varmistaa, että hän on työssään juuri silloin uhkaushetkellä?
Ja se on jonkin mielestä vielä ihan ok ja jotenkin työnkuvaan liittyvä asia???
Tapahtui kerran. Uhkasi tappamisella ja tietävänsä missä asun ja kuka olen.
Siltä varalta että toteuttaa uhkaustaan. Parempi kirjata tuollainen uhkaus. Ja mistä tietää jos on uhkaillut muitakin??
ja saisin kyllä joka viikko olla tekemässä rikosilmoitusta jos kaikista törkeyksistä ja uhkailuista tekisin. Pitäisi varmaan, mutta mistä otan ajan niihin ilmoituksiin? Lääkärin puheajalla kun saa joidenkin mielestä purkaa kaiken turhautumisensa julkiseen terveydenhuoltoon, ja jos lekuri vielä on niin niuho ettei kirjoita koko suvulle rauhoittavia niin pitäähän se uhata tappaa. Tai, jos omainen on kuollut syöpään kyseisen lääkärin hoidossa ollessaan, niin joidenkin mielestä silmä silmästä, eli tämä oikeuttaa uhkailemaan, syyttämään kuolemantuottamuksesta ja hoidon laiminlyönnistä kun terminaalivaiheen potilasta ei lähdettykään elvyttämään ja tehohoitamaan ja kerkesi kuolla ennen kuin koko suku oli paikalla. Anteeksi, nyt tuli purkaus! Helpotti.
kun ei ole todistajia. saatat yhtäkkiä tunteakin itsesi syylliseksi, tai sinua saatetaan myös epäillä. Eivät kivoja tunteita! Välttäisin niitä kuin ruttoa!
Pahoinpitelyissäkin pitää itse hoksata kerätä tapahtumapaikalta yhteystietoja. Kokemusta on. Jää kummallinen fiilis, kun poliisi sanoo nuovasti, että "sun tilanne on aika huono kun ei oel yhtään todistajaa" (=et hommannut paikalta todistajia, vaikka valuit verta ja lähdit lääkäriin)
Yritä saada nauhalle ensi kerralla. Kännykälläkin voi nauhoittaa puhelun.
Mielestäni ei kannata poliisia "vaivata", jos sinulla ei ole näyttää mitään konkreettista (tekstaria, sähköpostia) - puhetta, varsinkin kahdenkeskistä ei voi oikein todistaa oikeaksi...