Miksi mies haluaa kokoajan kertoa uudesta naisestaan minulle?
Olemme muuttaneet erillemme 3 kk sitten, avioero astuu voimaan 3 kk päästä. Muuten menee mukavasti, mutta tulevan ex-mieheni pitää jokaiseen keskusteluumme sujauttaa jotain infoa uudesta tyttöystävästään, vaikka olen vakuuttanut ettei minua kiinnosta. En ole mustasukkainen miehestäni, surullinen tavallaan että avioliitto päättyy, mutta pääosin onnellinen, ettei mun tarvitse elää enää hänen kanssaan.
Haluaisin vaan rauhassa keskittyä omaan elämääni, lapsen takia olemme tekemisissä viikoittain. Joka puheluun pitää ujuttaa joku tieto siitä mitä uusi tyttöystävä tienaa, omistaa, maksaa hänen puolestaan ja kuinka paljon heillä on seksiä yms. Miten saan tän miehen lopettamaan nämä jutut? kun mua ei kiinnosta. Toivon että heidän suhteensa onnistuisi, koska näin hänen eroprosessinsa on helpompi mulle, eli ei kohdista niin paljon vihaansa tms. minuun. Olin itse eron alkuunpanija.
Kommentit (7)
Hänen elämänsä pyörii nyt naisen ympärillä, on uusi tilanne pitkän liiton jälkeen olla haluttu ja uudessa suhteessa. Osa tästä puhumisesta on tilannetajun puutetta, ei huomaa että asia ei kiinnosta toista ja osa tyhmyyttä, kun vouhkaa ihmisestä, jota ei ole tuntenut kauaa ja johon on lähinnä ihastunut.
Tilannetajun puutetta, tuntuu vaan niin vaikealta uskoa ettei ymmärtäisi selkeää suomenkielistä lausetta : "sulla on nyt sun oma elämäsi ja mulla mun oma elämäni, mua ei kiinnosta enkä halua kuulla kokoajan mitä teette." Mun pitää muistaa, että yksi eroon johtaneista ongelmista oli juuri miehen tarve dominoida kaikkea ja vähätellä mun mielipiteitäni ja tahtoani. Siispä taitaa vaan jatkaa tuttua käyttäytymismallia:)
Kai sä nyt vielä muistat millaista on olla vastarakastunut? Kaikki jutut ja ajatukset pyörii uuden kullan ympärillä ja pää ihan pyörällä.
On varmasti omasta mielestään rakastunut, mutta lapsen takia tässä olen huolissani siitä, että ettei kysessä ole kuitenkin laastarisuhde - sen takia lapsen takia huolissani, kun tämä uusi nainen haluttiin esitellä jo 6 vkon yhdessäolon jälkeen kaverina lapsen toisessa kodissa.
Lapsi on vasta totuttelemassa kahden kotin elämään. Se siis tässä huolestuttaa, että jos pakko tuoda tämä nainen lapsen elämään niin jos se ei jatkukaan ja lapsella taas uusi tilanne sen jälkeen.
Eniten epäilen laastarisuhdetta sen takia, että pääpaino jutuissa minulle on naisen omaisuudessa/menestyksessä ja siinä miten nainen panostaa ex-mieheeni. Toivottavasti olen väärässä.
jolle haluaa kertoa oman onnensa.
Tahditonta kyllä, mutta mitenpa vastarakastunut voisi pitää suunsa kiinni.
yritti kai saada minua mustasukkaiseksi.