kokkeja hoi, vinkkejä tänne näistä aineksista kiitos?
kirjoitin jo eilen mutta kun ei enää voi hakea vanhoja ketjuja täältä niin,.. Eli naudanlihasta, feenkoolista, ananaksesta, valkosipulista ja punaviinistä pitäisi saada tehty jotain hyvää....pliis???
Kommentit (6)
ja kaikki nuo ainekset pitää olla siinä ruoassa.? ap
syy pistää noi kaikki siihen ruokaan /olla käymättä kaupassa? Vai mikä tää juttu oikein on?
on mun 18v poika joka käy ravintolakoulua ja tehtävänä kokata noista jotain. En osaa auttaa, ensi viikolla on se tentti missä pitää keksiä näistä ruokaa.
No nyt selvis. Koetan osaltani miettiä - nyt vaan ei tuu yhtään mitään mieleen. Siis saako siinä käyttää noiden lisäksi mitään?
onko tämä joku ruokahaaste?
Kysyn samaa kuin edellinen: onko nauta lapaa, kulmapaistia, paahtopaistia, sisä- vai ulkofileetä?
Jos ananas on tuoretta siitä ja fenkolista voisi tehdä jonkinnäköisen alkusalaatin. Fenkolin voisi viipaloida ohuelti esim juustohöylällä, sekoittaa ananaspaloihin, maustaa öljyllä, sitruunalla, mustapippurilla, vähän jeeraa ehkä ...?
Fenkolista saa myös hyvää lisukegratiinia kerman, valkosipulin ja parmesaanin kanssa (keitä lohkoja ensin n. 5 min.).
Onko käytössä sipulia, juureksia? Silloin laittaisin pataa, varsinkin jos on luullista nautaa. Mutta ilman ananasta.
Paistin voisi marinoida punaviinin ja ananaspalojen kanssa ja laittaa sitten uuniin kokonaisten, kuorimattomien valkosipulinkynsien ja fenkolinlohkojen kanssa? Ananas mureuttaa lihaa mainiosti.
Fenkoli ja ananas alkuruokana. Ja lihasta pata.