Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyvän Äitiyden Tunnusmerkit

Vierailija
19.03.2010 |

- Esikoisen saatuaan on maksimissaan 25 vuotias, ei vanhempi, mutta ei nuorempikaan ettei ole teiniäiti

- Kuopuksen syntyessä on max 28-v, alle 30 siis mukavasti

- Tulee luomusti raskaaksi

- On naimisissa miehen kanssa

- asuvat yhdessä omistusasunnossa

- vuoka-astunto käy vain väliaikaisratkaisuna, kiikarissa on se oma asunto

- On opiskellut, kouluttautunut, akateeminen tai muutoin korkeasti koulutettu. Työpaikka on vakituinen. Yrittäjäkin käy, jos yritys on menestyvä

- samoin mies

- synnyttää luomusti ilman kivunlievityksiä alateitse, ei imukuppia, ei pihtejä, ei sairaalaympäristöä tms. mielellään siellä omalla pihallaan savusanassa mutta jos ihan normaali kotisynnytyskin käy

- synnyttää terveen normaalikokoisen ja -painoisen vauvan

- imettää

- kestoilee, kantoliinailee, luomuilee, tassuttelee, kenguruttelee, kierrättää

- nukkuu perhepedissä

- pukee lapsensa retrohenkisiin ekovaatteisiin

- ostaa huippumerkkivaatteita Gymporee on nousukkaiden merkki, joten laatutietoinen äiti ostaa vauvalleen burberrya ja timberlania ja mitä niitä onkaan, reima on out.

- puistoilee, retkeilee, harrastaa, mammakerhoilee, loruttelee, leikittelee, käy vauvauinnissa, vauvamuskarissa ja ihan kaikessa missä vauvan kanssa aktiivinen rakastava äiti voikaan käydä jotta lapsi saa virikkeitä ja läheistä yhdessäoloa mamin kanssa

- viettää lapsen kanssa kiireetöntä yhdessäolon aikaa

- ei vie lasta vieraalle hoitoon

- on kotona kunnes lapsi on riittävän iso pärjätäkseen koulun jälkeen hetken ilman vanhempiaan, eli kunnes lapsi on noin 18 vuotias.

- hätätapauksessa saattaa jättää lapsensa tämän isälle hoitoon jos on pakko, mutta vain hätätapauksessa

- omistaa molemmat isovanhemmat, jotka innokkaina auttaisi lastenhoidossa paitsi ettei sitä tarvetta ole, koska kunnon äiti hoitaa ihan itse omatekemät lapsensa

- viettää miehensä kanssa romanttisia kiireettömiä kahden keskeisiä hetkiä

- tekee perheensä kanssa yhteisiä lomamatkoja eksoottisiin paikkoihin

- mutta myös ihastuttavia perheretkiä lähipuistoon mitkä ovat koko perhettä yhdistäviä elämyksellisiä hetkiä

- omistaa hienon ja uuden auton jossa on huipputurvallinen turvaistuin

- käyttää julkisia koska on tietoinen ja huolissaan maapallon tilasta

- ostaa lapselleen vain huippumerkkiset rattaat, uutena

- suosii kierrätystä myös lasten tarvikkeissa

- ei eroa koskaan

- ei tarvitse minkäänlaisia yhteiskunnan tukia

- pitää itsestään huolta; käy kampaajalla, manikyyrissä, pedikyyrissä, on hoikka, kauniisti puettu ja meikattu ja huoliteltu ja pukeutuu ajattomiin, mukaviin laadukkaisiin trendivaatteisiin.

- kuten mies, lapset ja kotikin.

-omaa suhteellisen laajan ystäväpiirin jonka kanssa on tiivisti tekemisissä

- omistautuu lapsilleen

- ei koskaan väsy, hermostu, korota ääntään, keskustelee aina hillitysti, analyyttisesti, kärsivällisesti

ja näin toimii hänen lapsensakin aina 2 kk iästä alkaen..

--- nyt en jaksa keksiä enempää.



tämä on yhteenveto tämnän päivän keskusteluista

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos tää tosiaan on koottu tämän päivän keskusteluista niin ei voi muuta ku nauraa!! kyl täällä on sitten täydellistä porukkaa =D huh huh

Vierailija
2/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa oikeastaan aika hyvältä, tuo ikähaarukka ja luomusynnytys nyt pisti vähän silmään. Ja leipoa kyllä pitäisi myös.



Enkä ymmärrä tota tuhlaamista mm. uusiin merkkivaatteisiin, kannattaa hyödyntää kirppiksiä vaikka rahaa olisikin. Koska hyvä äiti ajattelee myös luonnonvarojen säästämistä, jotta tästä maapallosta jää myös jotain jälkipolville. Näin ollen en myöskään ymmärrä noita eksoottisia kaukomatkoja, lähipuisto oli kyllä hyvä.



Eli vähän ristiriitaisuuksia oli, muuten hyvä :)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa oikeastaan aika hyvältä, tuo ikähaarukka ja luomusynnytys nyt pisti vähän silmään. Ja leipoa kyllä pitäisi myös. Enkä ymmärrä tota tuhlaamista mm. uusiin merkkivaatteisiin, kannattaa hyödyntää kirppiksiä vaikka rahaa olisikin. Koska hyvä äiti ajattelee myös luonnonvarojen säästämistä, jotta tästä maapallosta jää myös jotain jälkipolville. Näin ollen en myöskään ymmärrä noita eksoottisia kaukomatkoja, lähipuisto oli kyllä hyvä. Eli vähän ristiriitaisuuksia oli, muuten hyvä :)

- Niinpä, Hyvä Äitys on Todella Vaativa tehtävä, enkä siis yhtään väheksy sitä.

Olla samalla ekologinen ja ympäristötietoinen ja samaan aikaan kuitenkin pystyy tarjoamaan lapselleen merkkivaatteet uutena ja kaukomatkat... eksoottinen kohde ei automaattisesti tarkoita turistirantaa turkissa, se voi olla ja mieluummin onkin kulttuurimatka ihan minne vaan, missä on kulttuuria, voi se olla valamon luostarissakin...

Ristiriitaista on olla Hyvä Äiti, mutta kuten sanoin, tämä on kooste ihan tämän päivän keskustelusta tällä palstalla ja HUOM en ole edes koko päivää tässä roikkunut (kun olen lasten kanssa tehnyt sitä sun tätä), aamulla ja nyt illalla käynyt silloin tällöin lukemassa parhaan tärpit.

Ja joo, se unohtui:

- leipoo lasten kanssa, luomujauhoista

- laittaa itse kaiken ruuan

Vierailija
4/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jatkaa. Hyvä äiti EI myöskään roiku AV-palstalla tai yleensäkään netissä....edes ulkoilujen ja leipomisien välillä. Nettiä voi käyttää ainoastaan kasvatusoppien ja reseptien hakuun.

Vierailija
5/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Hyvä Äiti käy mammapalstoilla aina kantoliinailun ja kestovaippailun, luomuruokailun ym. ohessa, koska jonkun täytyy Uhrautua ja jakaa ohjeita muille äideille, jotta nämä

a) ymmärtäisivät millaista on Todellinen Hyvä vanhemmuus ja kääntyisivät

b) ymmärtäisivät miten väärin he elävät ja miten paljon huonompia ovat



- Käyttää lähiluomuruokaa - sen lisäksi tietty että leipoo itse ja tekee kaiken sen huipputerveellisen ruuan alusta loppuun asti itse

- on Täydellisen Huumorintajuton olento ja täten myös Todellinen Tosikko ihmiseksi, eikä ymmärrä sarkasmia, ns. mustaa huumoria, käänteiskommentteja, provoilusta puhumattakaan.



-- jatkan taas kun tulee mieleen täydennyksiä.

Vierailija
6/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä muuten en näe mitään syytä kirjoittaa noin pitkää tarinaa tällaiselle foorumille

tsiisys, get a life

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

täydellinen AV-mammahan tietysti ajattelee luontoa, ja kierrättää. Ostaa luomua (ei välttis lähiruokaa kuitenkaan, nyt on tullut kyllä GOJI-villitys), kierrättää kyllä kaiken omistamansa, mutta ei itse osta ikinä mitään käytettynä.

Vierailija
8/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, olen Todella Epäonnistunut.



Siksi tänne tulinkin kertomaan, että kun vaatimuslista Hyvälle Äitiydelle ei sovi edes pikkupräntillä kirjattuna A4:lle, eli sille valkoiselle tulostuspaperille, enkä minä kykene täyttämään noista vaateista oikeastaan mitään, niin hienoa että täällä on NÄÄÄÄIIIN paljon kuitenkin Hyviä Äitjejä, kirjasin ne kuitenkin ylös, että tiedän mistä itseäni voin ruoskia päivä toisensa jälkeen ja mikä on syy potea huonommuutta.

Niin.



En täytä tuota ensimmäistäkään edellytystä, kun ensimmäinen lapsi on hakittu liian nuorena ja kuopuksen syntyessä olen taas ollut auttamattomasti liian vanha.

Muista ominaisuuksista puhumattakaan.



On kuitenkin ihanaa kirjoitella täällä, kun huomaa miten kuvaamani kaltaisia täydellisiä äitejä tämä palsta on niin täynnä. Se on hienoa, tulevaisuus ja lapsemme ovat pelastetut, maapallokin siinä sivussa.



En tiedä onko täällä minun lisäkseni ollut kaksi vastaajaa, vaiko useampi, mutta oliko se nyt numero 2 joka hiffasi mistä on kyse.

Meitä on siis kaksi vajavaista äitiä ollut tänään täällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vitonen jatkaa. Taas meni mettään. Täydellisellä äidillä on hyvä sydän, joten hän ei tunne tarvetta AV-palstalla tärkeilemiseen.



Ja tottakai täydellinen äiti on huumorintajuinen, sehän on elämän suola. Hän on myös fiksu, joten toki ymmärtää mustat huumorit ja sarkasmin. Täydellinen äiti myös tietää, että lapset eivät ymmärrä sarkasmia, joten jättää sarkasmin ainoastaan aikuisten väliseen keskusteluun.

Vierailija
10/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

t:2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vitonen ja kymppi jatkaa. Oletin, että leikinjatkumoni hiffataan myös ilman hymiöitä, koska sinäkään ap et niitä aloituksessasi käyttänyt. Erehdyin, aaltopituus oli eri :)

Vierailija
12/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

- täydelinen äiti ottaa kaikki kommentit henkilökohtaisesti

= yleisluontoisesti ei voi puhua tai kommentoida ainakaan siinä ketjussa jossa täydellinen äiti on ollut osallisena kommentoimassa kts. edellä



- täydellinen äiti ei kasvata lastaan minkään tiukan arvomaailman tai ismin mukaisesti, lapsi saa itsenäisesti päättää vakaumuksestaan, arvomaailmastaan ja tehdä itse arvovalinnat ja sehän on tehtävä 7 ikävuoteen mennessä jotta voidaan ilmoittaa kouluun että lapsi ei osallistua uskonnon tunnille vaan menee elämänkatsomustiedon tunneille



- ap -

joka menee nyt ihan yksin saunaan, ei savu- sellaiseen eikä synnyttämään, mutta muuten voin pieksää itseäni kuumassa löylyssä kun en näitä vaateita täytä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten muistaa, ettei saunaolut kuulu täydellisen äidin jääkaapin varustukseen. Edes silloin kun lapset jo nukkuvat.



Tosin en tiedä onko tuo saunominenkaan kovin ekologista, sen voisi poistaa täydellisen äidin listalta. Jos se on sähkösauna, se kuluttaa sähköä. Jos puulämmitteinen, siitä tulee palamispäästöjä. Tai muista ainakin käyttää se saunan lämpö jotenkin hyödyksi asunnon/talon lämmityksessä.



T: se kolmonen ja seiska ja kymppi ja mikä lie

Vierailija
14/14 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just näin !!

Ei missään nimessä alkoholia!

Veinkin juuri tyhjät tölkit ja pullot palautukseen, etteivät lasteni tarkat silmät huomaa ja herkät mielet vahingoitu moisesta näystä.

No, minä en tosin ole Täydellinen Äiti, en millään täytä noita mittareita, kun esikoisen aikaan olin liian nuori ja kuopuksen kohdalla liian vanha ja erottukin on..

-ap-

sitten muistaa, ettei saunaolut kuulu täydellisen äidin jääkaapin varustukseen. Edes silloin kun lapset jo nukkuvat. Tosin en tiedä onko tuo saunominenkaan kovin ekologista, sen voisi poistaa täydellisen äidin listalta. Jos se on sähkösauna, se kuluttaa sähköä. Jos puulämmitteinen, siitä tulee palamispäästöjä. Tai muista ainakin käyttää se saunan lämpö jotenkin hyödyksi asunnon/talon lämmityksessä. T: se kolmonen ja seiska ja kymppi ja mikä lie

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi seitsemän