Minkäikäiselle olette keittäneet oikeaa kaurapuuroa?
Nyt 4kk vaavi syö vasta kaupan valmisjauhepuuroa.
Kommentit (15)
Heti kun alotettiin kiinteät. Annoin sellaista pikakaurahiutale-puuroa mikä on aika hienojakoista. Esikoinen ja tää kolmonen ovat sellaisia sihtikurkkuja että kesti kauemmin.
iästä alkaen meidän lapsi suostui syömään itse keitettyä puuroa. Siihen asti mentiin kaupan jauhepuuroilla.
sauvasekoittimella olen hurauttanut pienemmäksi tavan puurohiutaleet.
kun sai alkaa antamaan eli olikohan 5kk. ensin kaurapuuroa hedelmäsoseen kans ja sitten neljän viljan puuroa hedelmäsoseella ei kertaakaan niitä vauva puuroja eikä maitoa seassa!
ovat meillä kaikki saaneet ihan tavallista puuroa. Rintamaitoa tai vastiketta olen sotkenut sekaan + hedelmä- tai marjasosetta muutama lusikallinen.
Kumpikaan lapsista ei ole ollut sihtikurkku, joten ihan tavallista suolatonta puuroa on annettu alusta alkaen.
eli heti kun puuronsyönti aloitettiin. Menee ilmankin, mutta hedelmäsoseen kanssa on herkkua!
Johtuen ihan sekä laiskuudesta (paljon helpompi väsyneenä ja kiireessä lämmittää pieni tilkka vettä ja sekoittaa puurojauhe sekaan) sekä siitä että vauva vierasti kaikkea karkeampaa. Nykyisin (1 v) saa kaikkia veteen keitettyjä puuroja, joskin ruispuuro on liian karkeaa vieläkin, mutta jos on kiire niin edelleen menee vauvojen puuroa.
Mieluummin olisin opetellut alusta asti tekemään täysjyväviljapuuroja, kuin niitä makeita, prosessoituja maitojauhesoseita, joissa puuron osuus on kuitenkin pieni ja paljon kaikkea muuta. Puurot on kuitenkin ns. perusravintoa ja niitä kauppojen valmispulvereita ei kovin kauaa ole ollut saatavissa.
Melko pian siitä, kun alkoi syödä puuroja yleensä.
Keitin veteen ja lisäsin jäähtyneeseen vastikejauhetta (suhteessa vesimäärään, sama vaikutus, kuin olisi keittänyt vastikkeseen). Meillä oli huonosti maitoa juova lapsi, siksi pelleily jauheen kanssa.
4 kk alkaen; alkuun hienonsin hiutaleet sauvasekoittimella. Nyt puolivuotiaana keitän hiutaleet kokonaisina.
minä laitan 2 mitallista hienonnettuja hiutaleita ja 4 mitallista vettä kulhoon. mikroon melkein täysille n. minuutti, sekoitan ja vielä puioli minuuttia, minuutti. sekoitan ja annan jäähtyä. sekaan hedelmää. maistuu hyvälle eikä todellakaan ole vaikeatekoista.
kun sai alkaa antamaan eli olikohan 5kk. ensin kaurapuuroa hedelmäsoseen kans ja sitten neljän viljan puuroa hedelmäsoseella ei kertaakaan niitä vauva puuroja eikä maitoa seassa!
mikrossa pikaisesti "keitettynä"!
Eli heti kun puuroa alettiin antaa. Kiinteät aloitettiin 6kk iässä ja puuroa muistaakseni vähän yli 7kk iässä. Keitin tavallisista hiutaleista pehmeää puuroa ja sitä vauveli söi hyvällä halulla.
Vauvojen tuotteita pidän jopa haitallisempina, sillä niissä on monesti lisäaineita ja esim gluteiinia. Parempi aloittaa puhtaalla kauralla, kuin esim usein allergiaa aiheuttavaa vehnää (vehnäperäinen gluteiinikin) sisältävällä vauvansekoituksella, joka on vain nimellisesti kauratuote (oikeasti muutakin!). Sauvasekoitinta voi käyttää, jos on muuten liian karkeaa.
kun muistaa että itse keitetty on tuhdimpaa. Itse odottaisin vielä kuukauden-pari, toisaalta vaikea sanoa, kun meillä ei puuro uppoa..