Minkälainen hoitopöytä vauvalle?
Olen päättänyt hankkia hoitopyödän, joten kertokaas minkälainen se kannattaisi olla ja mihin se olisi järkevintä sijoittaa?
Kommentit (6)
Hensvikin hoitopöytä, josta saa myöhemmin lastenhuoneeseen kirjahyllyn :)
Cam-merkkinen hoitopöytä ammeella. Paikka on kylpyhuoneessa. Kätevä paikka vaihtaa vaipat, on vesipiste vieressä jos tarvitsee pestä pyllyä. Vastaavanlainen ollut jo ensimmäisen kanssa käytössä toistakymmentä vuotta sitten. Hyväksi havaittu meillä!
hienon hoitopöydän, mutta käytössä oli Prismasta ostettu muovinen hoitoalusta vessassa pesukoneen päällä.
mikä mahtuu kylppäriin tai kodinhoitohuoneeseen (=vesipisteen lähelle). Meillä se oli pyykinpesukone, jonka päällä pehmustettu alusta...
Pissavaipat moni vaihtaa mielellään ainakin ekojen kuukausien jälkeen vaikka sängyn päällä, mutta kakkojen kanssa hoitotaso on kätevämpi. Tahrat kun on kätevämpi putsata siitä muovialustalta, kuin esim. sohvasta tai matosta. Ja kun lasta kanniskelee makkarista pesulle kylppäriin, niin matkalla tulee helposti pissavahinkoja, joita niitäkään ei ole kiva siivota.
Kylpyhuoneessa iso ja hyvä hoitoalusta pesukoneen päällä, missä erityistä plussaa vesipiste vieressä.
Pissavaipan yhteydessä en läheskään aina psessyt pyllyä eli makkarissa hoitolipaston päällä vesipisteen puuttuminen ei haitannut. Plussaa oli hyvä säilytystila vaipoille, lyhyt matka yöllä eikä kylppärin tavoin makkari ole välillä "varattu".
Hoitolipaston hoitotaso oli irrotettava, ja edelleen 3-vuotiaan vaatteille koen hyvinliukuvat syvät laatikot erinomaiseksi vaatteiden säilytyspaikaksi verrattuna asuntomme valmiisiin isoihin kaappeihin.
Lipasto jossa oli leveä kansi ja syvät laatikot. Näin ei ole vain hetken aikaa käytössä. Ja lipasto sijoitettiin makuuhuoneeseemme.