Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IL: Pahamaineinen lapsimurhaaja joutui takaisin vankilaan

Vierailija
03.03.2010 |

Iso-Britanniassa tunnettu lapsimurhaaja rikkoi vapautumisensa ehtoja ja passitettiin takaisin vankilaan.







Jon Venables vangittiin vuonna 1993. Tuoreempaa kuvaa hänestä ei ole julkaistu. (GETTY IMAGES)Vuonna 1993 vasta 10-vuotias Jon Venables ja hänen ikätoverinsa tuomittiin kaksivuotiaan James Bulgerin raa'asta murhasta vankeuteen. Vuonna 2001 heidät päästettiin vankilasta uusien henkilöllisyyksien turvin, mutta vapaudelle asetettiin tiukat ehdot.



Tiistaina brittilehdet kertoivat, että 27-vuotias Venables on joutunut takaisin telkien taakse rikottuaan vapautumisensa ehtoja. Oikeusministeriö vahvisti tiedon, muttei paljastanut syytä.



Uhrin äiti Denise Fergus kommentoi käännettä edustajansa välityksellä brittilehdissä. Fergusin mukaan Venablesin tapaus osoittaa, ettei murhaajia olisi pitänyt koskaan päästä vapaalle jalalle. Hän myös vaati viranomaisia kertomaan, miksi Venables passitettiin takaisin vankilaan.



"Ennennäkemätöntä pahuutta"



Kymmenvuotiaat Jon Venables ja Robert Thompson kaappasivat kaksivuotiaan James Bulgerin ostoskeskuksesta Bootlessa Luoteis-Englannissa helmikuussa 1993. Tuolloin julkistetuissa valvontakamerakuvissa näkyi, kuinka kaappaajat johdattivat Jamesin pois kädestä pitäen.



Pojat veivät lapsen ratakiskoille noin kolmen kilometrin päähän. Siellä he pahoinpitelivät lapsen julmasti hengiltä. Ruumiin he jättivät kiskoille toivoen, että juna ajaisi sen yli ja hävittäisi todisteet.



Venablesin ja Thompsonin oikeudenkäynnissä tuomari kuvaili murhaa "ennennäkemättömän pahuuden ja julmuuden" osoitukseksi.



Pojat tuomittiin vankeuteen "at Her Majesty's pleasure". Kyseessä on Iso-Britanniassa langetettava, toistaiseksi voimassa oleva vankeusrangaistus. Yleensä sitä käytetään elinkautisen asemesta, jos rikoksentekijä on alaikäinen. Viranomaiset arvioivat toistuvasti tuomittujen käytöstä päättääkseen, voidaanko heidän katsoa sovittaneen rikoksensa.





Mikä tekee lapsesta tuollaisen? Jo noin nuorena teki ihan kamalan teon.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla