Lue keskustelun säännöt.
isä ei halua enempää lapsia
23.02.2010 |
Olen aina haaveillut kolmesta lapsesta, mutta aviopuolisoni ei halua nykyistä kahta enempää. Hän on alusta asti kyllä kertonut kantansa, mutta olen toivonut sen muuttuvan, mutta näin ei ole tapahtunut. Haluaisin kuulla muiden mielipiteitä asiasta (miten tilanne selvitetty yms.)
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tässähän lienee nyt kyse siitä, että jompi kumpi teistä muuttaa kantaansa, tai sopeutuu toisen kantaan.
Eli puolisollasi on ihan yhtä hyvä syy pysyä omassa kannassaan (varsinkin kun se oli alunperin tiedossa) kuin sinulla omassasi. Olitko itsekin alusta alkaen kertonut hänelle oman haaveesi?
Sanoisin, että miehille yleisesti on aika tärkeää olla oman itsensä herra, joten miehen pään kääntäminen painostuksella voi johtaa siihen, että nykyiselle kahdelle lapsellesi muodostuu huonompi perhe-elämä sen seurauksena. Toki on vaikea sanoa, koskeeko tämä juuri sinun miestäsi. Kannattaa kuitenkin miettiä sitäkin; haluatko taata kahdelle lapsellenne onnellisen, kahden vanhemman perheen, vai itsellesi kolme lasta ja tyytymättömän (tai eronneen) miehen?
Toivotaan, että miehesi muuttaa omia aikojaan käsitystään. Sehän olisi varmasti se paras ratkaisu kaikille. :) Voisitko jotenkin edistää miehen positiivista suhtautumista, esim. varmistamalla ettei mies koe nykyistä lapsilukua liian raskaana työmääränä? Kuinka vanhoja lapset ovat, voisikohan mies lämmetä ajatukselle paremmin sitten, kun kaksi vanhinta eivät enää vaadi niin intensiivistä huolenpitoa?