D-vitamiinin annostelusta (neuvolan ohje)
Oltiin tuossa neuvolassa käymässä ja neuvolantäti kysyi, olenko muistanut antaa lapselle säännöllisesti d-vitamiinia.
Sanoin, että muutaman kerran on päässyt unohtumaan kiireessä. Ja neuvolantäti siihen, että tiedän kai, että voin antaa seuraavana päivänä TUPLA-ANNOKSEN?!? Täh?
En todellakaan anna tupla-annosta. Oletteko kuulleet moisesta?
Kommentit (15)
Aikuisten D-vitamiinia saa ainakin täällä meidän asuinmaassamme jopa niin, että koko KUUKAUDEN annoksen voi ottaa kerralla. D-vitamiini varastoituu muistaakseni maksaan ja sieltä sitten "irtoaa" se määrä mitä elimistö tarvitsee. Tietysti yliannostus on myös periaatteessa mahdollinen, mutta aika isoja annoksia siihen tarvitaan: meillä tyttö 3 vee tykästyi D-vitamiinitabletteihinsa niin, että kun silmä vältti, piilotti ne ja kävi napsimassa sieltä kuin karkkeja... Onneksi huomasin saman päivän aikana, laskin puuttuvat tabletit (joita oli yli 20), soitin myrkytyskeskukseen ja sieltä sanottiin, että ei vaaraa hänen painoiselleen tuolla annostuksella, mutta kuukauteen ei saa sitten ottaa D-vitamiinia...
huonosti nukkuneita äitejä vissiin?
että olen ollut ihan tietämätön asiasta ja lapseni jo kohta 2v ;) Kerrottiinko teille asiasta neuvolassa vai kuuluuko tämä hyvään yleissivistykseen?
Vaihdettiin tuossa neuvolaa ja nyt täällä uudessa tuli puheeksi.
Kiitoksia asiallisille vastaajille.
-ap-
Ennemminkin näitä "oi, enpäs tuota tiennytkään/hoksannut ajatella"- juttuihin...
että koko viikon satsin d-vitskuja voisi antaa kerralla. Pullomaitoa juovalle kuulema riittäisi 3 tippaa elikäs 21 tippaa? Kuka lupaa ettei tuu maha kipeäksi?
unohteleva yks toinen uuno äit
Meille opetettiin 90-luvulla seiskaluokalla kotitalouden tunneilla että D-vitamiini on rasvaliukoinen ja varastoituu elimistöön. Musta se siis kuuluu yleissivistykseen.:)
Kuka lupaa ettei tuu maha kipeäksi?
Vaan siitä, että se ei ole VAARALLISTA (koska vitamiineistakin voi siis saada yliannoksen).
että Suomessa tavalliseen maitoon lisätään D-vitamiina, joten jos sitä kovin paljon juo, ei tarvitse D-vitamiinilisää.
Ja luomumaidossa EI TIETENKÄÄN ole D-vitamiinia, koska luomuun ei saa lisätä mitään.
mites kun tuossa jekovit d-vitamiini tipoissa on 96% etanolia nii jos koko pullon huitasee nii saattaa promillet nousta?!
on parempaa, D3 muotoa.
Meillä annetaan D-vitamiinit kerran viikossa (tosin lapset jo isompia joten ei vaaraa mahanpuruista...)
Eli 20 kun suositeltu on 10.
Itse otan myös 20-30, kun suositeltu on minulle 7,5. Miestäni olen kehottanut ottamaan 30, mutta hänellä kyllä joskus unohtuu.
Eli voit ihan hyvillä mielin antaa vaikka koko viikon annoksen kerralla, jos niin haluat eikä vauvallesi tule siitä vatsanpuruja.
Luulin kyllä, että kaikki tämän tietävät, taidat olla vähän uuno...
kun tuota en tiennyt. Nyt tiedän.
-ap-
Ja heti kun on joku asia mitä et sattumalta tiedä niin oletko sinäkin sitten uuno? Vitun urpo!