mitä hemmettiä... voiko olla oireeton virtsatietulehdus?
mulla oli raskausmyrkytys (vauva nyt 6vko) joten proteiinit oli plussalla.. kun lähdin sairaalasta kotiin ne oli tippunu 3 plussalta 0,9 plussaan.. mut nyt tänään labrassa virtsasta löyty myös punasoluja ja proteiinit 2+... mitä helvettiä.. hajoox mul munuaiset tai jotain? mitään virtsatietulehduksen oireita ei ole.. bakteeriviljelyn tulos ei vielä ollut tänään tullut...
Kommentit (11)
voi olla,
mulla on ollut ja huomasin vasta kun selkään sattui. Jouduin sairaalaan nestytykseen, koska munuaistulehdus oli jo niin paha. Normaalia virtsaamisoiretta tai verta ei ollut ollenkaan.
Ihmettelin, mistä tuli korkea kuume ja mieletön selkäsärky. Sairaalassa sitten selvisi, että oli munuaisaltaan tulehdus. Mulla ei siis mitään virtsaoireita.
mulla on ollut ja huomasin vasta kun selkään sattui. Jouduin sairaalaan nestytykseen, koska munuaistulehdus oli jo niin paha. Normaalia virtsaamisoiretta tai verta ei ollut ollenkaan.
[/quote]
ja jatkosta.. toivottavasti en ite joutuis mihinkään sairaalaan.. miten kävis sit ton täysimetyksellä olevan vauvankin kanssa...t. ap
Minulla oli ihan raskauden lopussa.. Aloin oksentaan hullunlailla ja tuli kauheaa huimausta. No kun hakeuduin lääkäriin niin ne teki kaikki maholliseet kokeet ja testin ja niin selvis sekin. Huimausta ja huonoa oloa jatku ihan raskauden loppuun saakka..laitokselle jäi sitte neki :) Enpä ois uskonu, et siinä voi olla tuollaisia oireita..Mitään virtsaamis-oireita ei siis ollu.
Itellä oli just vti, johon sainkin antibioottikuurin, vaikka ei ollut mitään oireita. Tosin vessassa ramppasin jatkuvasti, mutta ajattelin sen johtuvan vain tästä raskaudesta (ensimmäinen lapsi tulossa). Ja kuulemma se oli vielä melko paha tulehdus, olisin luullut että edes jotain oireita tulisi!
aikana kolme kertaa oireeton virtsatieinfektio, neuvolassa huomasivat.
en nyt tässä halua ap:ta pelotella, mut itse kotiuduin eilen sairaalasta munuaisaltaantulehduksen hoidosta. Neljä päivää meni osastolla antibioottitipassa ja nesteellä, ruikuttamalla ja uhkailemalla pääsin kotiin eilen, mutta vahvojen lääkkeiden kanssa toki. Lääkäri toivoi että olisin pitänyt kanyylin vielä ja käynyt ainakin viikon loppuun asti ottamassa antibiootit tippana, mutta se ei käytännön syistä onnistu. Minulla kotona kolmevuotias ja vajaan kuukauden ikäiset lapset, olen yh (tästä syystä lähdin sairaalasta puoliväkisin..).
Minulla oli myös oireeton VTI. Viime viikon alussa ihmettelin vaan että missä olen selkäni palelluttanut kun tuntui että kaikki lihakset on jumissa ja alaselkään sattui. Kipu EI ollut mitenkään sietämätöntä ja panadolilla hoitui sekin. Torstai-iltapäivällä nousikin sitten kuume, tunnissa jo 40,2 asteeseen. Päivystykseen, ja kas, tulehdusarvo olikin jo 260 -> sairaalaan.
Eli kipu ei välttämättä ole kova, tiedän tapauksia, joissa sairastunut ei ole päässyt edes kävelemään kivuiltaan, omalla kohdallani selkein oire oli kuume.
Sinulla on kuitenkin otettu näyte jo, ja tulokset saat varmasti pian, ei liene syytä huoleen ellei ala kuume nousta, tai selkäsärky äityä pahemmaksi. Tavallinen VTI:hän hoidetaan ihan tavallisesti antibioottikuurilla.
vielä lisää tietoa
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_osio=&p_artikke…
lähes tulkoon koko ajan loppuraskaudessa ja antibioottikuuriakin vedin... ja silti oli niitä. t. ap
selkäsärky sit on? mulla nyt aina särkee selkää... etenki kävellessä mäkiä ylös yms.. varmaan vaan lihakset rasittunu raskaudesta... ei se mikään älytön kipu ole... tuskinpa vois olla mitkään munuaiset.. ei mulle kukaan lekuri oo tänään ainakaan soittanu :( outoo t. ap