Miten saan koneella astemerkin? Sen pienen ympyrän
numeron ja C:n välissä. Jostain sen pitäisi löytyä mutta en muista miten. Muistaako joku muu?
Kommentit (41)
ja Verdanasta ainakin löytyy tai kopioi tästä
?C
Muistelen sen myös löytyvän "parin nappulan" takaa.
ja Verdanasta ainakin löytyy tai kopioi tästä
?C
astemerkki on se pallero yksinään! C taas tarkoittaa celsiusta. Yhdessä ne tarkoittavat lämpötilaa! Astemerkkiä voidaan käyttää ilman C:tä, esimerkiksi kartan astelekuja määritettäessä..
paina Alt (se välilyöntinäppäimen vasemmalla puolen oleva) pohjaan ja näppäile numeronäppäimillä 248 ja päästä irti
Eli siis 248 ja tuloksena: °
ap toivottelee hyvää sunnuntain jatkoa ja toteaa vielä, että oikessa olet! ;-))))
(7/7)
Heh! No pääsitpäs! ;-DD
ap toivottelee hyvää sunnuntain jatkoa ja toteaa vielä, että oikessa olet! ;-))))
Piti testata tähän mutta en onnistunut ;-(
ap
paina Alt (se välilyöntinäppäimen vasemmalla puolen oleva) pohjaan ja näppäile numeronäppäimillä 248 ja päästä irtiEli siis 248 ja tuloksena: °
Piti testata tähän mutta en onnistunut ;-( ap
paina Alt (se välilyöntinäppäimen vasemmalla puolen oleva) pohjaan ja näppäile numeronäppäimillä 248 ja päästä irti Eli siis 248 ja tuloksena: °
Voihan olla, että sun koneella ei maamerkistö ole "Suomi" jolloin toi koodi voi olla muutakin.
Eli siis kokeilit ihan Alt 248.
Kokeilepa Alt 157, pitäisi tulla halkaisijan merkki Ø..
°
?
?
?
?
?
?
?
?
•
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
¶
§
?
?
?
?
?
?
d
http://koti.mbnet.fi/petteria/winkurssi/content15.htm
Aina eteen vaan Alt ja sitten listassa oleva numerosarja ja merkki tulee. Kätevä jos pitää saada vaikka toi potensiin jotain ja kirjottaa jollain muulla kuin Wordillä tms jossa merkistö..
Esimerkiksi m² näyttää kivemmalta kuin m2 :)
Mutta numeronäppäimistö pitää olla myös siinä sivussa, eikä pelkästään nuo ylhäällä olevat numerot. Niillä ei saa noita erikoismerkkejä.
Siis se numerorivi kirjainten yläpuolella ei käy.
En oikein tajua miksi pitäisi olla jos kerran läppäri kyseessä.
En siis tjua yhdistelää läppäri/ erillinen numeronäppäimistö.
Menee taas liian vaikeaksi. Miksi?
Eikö läppärit ole tarkoitettu elämän helpottamiseen?
Ylärivistä löytyy, tosin mulla lukee vain Num ja erillinen merkkivalo syttyy päälläollessa.
Sitten Alt+koodi läppärin keskellä olevilla numeroilla ( esim. minulla pikkuykkönen näppäimessä J ).
Jos on läppärissä pikkunumerot merkattu sinisellä niin vaatinee Fn -näppiksestä päällekytkennän.
Käsissä on nyt vain yksi läppärimalli, joten en eri variaateista pääse kertomaan.
Kokeile tuolta jos ei onnistu maalaa merkki minkä haluut hiiren vasempi nappi pohjassa pyyhkästen siniseksi niinkuin tekstiäkin kopioidessa ja sitten klikkaa sinisen päällä kerran hiiren oikeella ja valitse kopioi. sitten vaan meet kyseiseen tekstiin loppuun tai väliin minne oot kirjottamassa ja klikkaat taas hiirellä kun kursori vilkkuu klikkaat taas kohalla hiiren oikeella ja valitset liitä.
esim. kopsasin kokeex pätkän ton ja liitin °C = (°F − 32) / 1,8 ja tolta sivulta
http://fi.wikipedia.org/wiki/Fahrenheit-asteikko#Muuntaminen
pari astemerkkiä tästä kopsaan perään ja liitän °C °C °C °C saa käyttää ja kopsaus onnaa tumpeloltakin ja ainakin onnistuu ekaluokkalaiselta ;)
ps. toimii kaikilla tietokoneilla, näppäimistöillä myös näyttönäppäimistöllä jos ei sormia tai käsiä(tai kummatkin kädet käytössä.)
niin astemerkki on se pieni pallero ja C yhdessä ;-D