Paritalon toisessa puolessa paha vesivahinko ja hometta
vuosien seurauksena, korvaako KENENKÄÄN kotivakuutus, jos home levinnyt siitä myös toiselle puolelle?
Tietääkö kukaan?
Kommentit (6)
kummankin omat tuhoutuneet irtaimistot ja esim. asumisen poissa remontin aikana vaikkapa hotellissa.
Taloyhtiön vakuutus kiinteistöstä korvaa sen vesivahingon ja homeiden siivoilut pois rakenteista ehkä jonkin osan vaihdonkin. Mutta sillon sen vesivahingon on pitänyt tapahtua äkillisesti (ei rakennevika tai muu huolimaton käyttö) ja sitä ei ole saanut jättää tietoisesti hoitamatta, kun se on havaittu. Jos vesivahinkoon ei ole heti sen löydyttyä puututtu, niin sitten, ette saa mitään vakuutuksesta.
Ja jos olette osakkeessanne asuneet alle 2 vuotta, niin heti hinnanalennuspyyntö myyjälle. Hän maksaa teidän osuutenne, vaikka olisi piilovirhe, josta kukaan ei tiennyt myyntihetkellä yhtään mitään, jos vesivahinko on tapahtunut ennen kauppoja.
Onnea taisteluun, tuollaisessa tilanteessa taistelutahtoa kannattaa ylläpitää ja ei missään nimessä tehdä siitä seinänaapurista vihollista. Tarvitsette taistelussa näitä muita tahoja vastaan ehdottomasti toistenne apua.
ryhtymässä keskenänne sotimaan. Käyppä viisaampana lyömässä kättä päälle ja sanotte, että yhdessä taisteltava. Jos vaan siis vielä voitte.
Valitettavasti teillä on mahdollisesti yhteinen lompakko, koska asutte paritalossa. Voit joutua maksamaan osan sen toisen puolikkaan remontista, hyväksy se. Oikeasti olen sitä mieltä, että tällaiset taloyhtiöt pitäisi laissa kieltää. Hallinnanjakosopimus riittäisi aivan hyvin paritaloille yhtiömuodoksi, jolloin kumpinkin ihan lain mukaan huolehtisi vain omista puolikkaistaan. Taloyhtiössä se voi olla kättä päälle -sopimuksena niin, mutta valitettavasti se ei päde oikeudessa.
Kotivakuutuksenne oikeusturvavakuutus korvaa, jos joudutte riitelemään oikeuteen (tai edes lakimiesten välityksellä) naapurinne kanssa tästä asiasta. Toivottavasti olette liittäneet kotivakuutukseenne tämä extra-osion.
Olettehan (edes te omalta osaltanne) tehneet heti havaittuanne vesivahingosta ilmoituksen taloyhtiönne kiinteistövakuutukseen ja myös kotivakuutukseen.
Ja jos haluatte saada kämpän kunnostettua (sen naapurin), niin hankkikaa (olikos se nyt ympäristökeskuksesta, tarkista jostakin) takastaja, joka laittaa koko talon asumiskieltoon ja sakkouhan sen remontoinnille taloyhtiölle. Kotivakuutuksesta kannattaa varmistaa, että itse saatte sen hotelliasumisen siksi aikaa. Silloin naapurinkin on pakko muuttaa pois ja remontoida kämppä.
kinkkinen juttu. -ap
vaikka oikeusturvasopimusta ei olisikaan, itse ainakin ottamassa parin tunnin konsultaation lakimieheltä, joka kertoisi, mitä tehdä naapurin suhteen ja se ei todennäköisesti maksa kuin muutama sata euroa. Ainakin sen verran kannattaa jo oman parin sadan tuhannen euron kämpän pelastamiseksi investoida.
Itse omistin 1990 rakennetun paritalon puolikkaan. Ennen myyntiä teetätin kuntokartoituksen, jossa löytyi hometta kylppäri/khh tiloista.
Vakuutus ei korvaa, koska se korvaa vain äkillisesti syntyneet vahingot/ tuoreet vahingot. Home ei synny hetkessä, joten vahinko ei ole tuore.
Minun tapauksessani kaikki meni taloyhtiön maksettavaksi (koska on rakenteissa), mikäli teillä ei ole as.oy niin menee kullekin henk koht.
Mitä sä tarkoitat tolla? Jos teillä on kotivakuutus niin kyllähän se korvaa.