Lapsi tarhaan n. 2-vuotiaana
onko hyvä ikä, mitä yleensä tuossa vaiheessa jo osataan?
Kommentit (11)
ja että vanhemmat tulevat hakemaan. Syömään, pukemaan ja puhumaan ainkain oppii nopeasti jos ei vielä kaikkea osaa.
meillä on 2v4kk lapsi jok ei puhu vielä sanaakaan!! kauhulla ajattelen syksyä kun joutuu tarhasssa aloittamaan :(
esikoinen kyllä puhui tuon ikäisenä jo pitkät tarinat..
mennyt vähän vajaa 2 vuotiaana. toinen itki koko päivän 3 kk + 3kk aamusin. toisen kanssa jouduttiin lopettamaan kun siitä ei tullut mitään. itki vaan koko ajan hoidossa.
Perhepäivähoito on tuon ikäiselle paras hoitopaikka.
mennyt vähän vajaa 2 vuotiaana. toinen itki koko päivän 3 kk + 3kk aamusin. toisen kanssa jouduttiin lopettamaan kun siitä ei tullut mitään. itki vaan koko ajan hoidossa.
meillä oli siis perhepäivähoitajalla tämä jonka hoito jouduttiin lopettamaan. hoitajakaan ei jaksanut kun lapsi vaan itki eikä muidenkaan hoidosta tullut mitään.
hoitajat eivät meidän hoitopaikassa suostuneet käyttämään päiväkuivaa 1v10kk potalla, koska tämä ei osannut puhua. Lapsi sitten pidätteli pissaa monta tuntia ja oli aina tosi kiukkuinen kuin hain hänet, halusi heti potalle kotona. Samoin jätti päiväunet alle 2 v pois, mutta hoidossa olisi pitänyt kuitenkin nukkua.
Eli pitää olla sellaiset taidot lapsella, että hoitajat pääsevät hänen kanssa helpolla. Siksi alle 3v on usein vääntöä hoidossa monessa asiassa.
Minusta ihan ok-ikä, koska 2-vuotiaana yleensä:
- lapsi osaa kävellä myös maastossa (meillä pihasta puolet metsää)
- lapsi osaa syödä itse
- lapsi osaa puhua
- lapsi on päiväkuiva
- lapsi on innokas jumppaaja, laulaja, askartelija ja innoissaan kaikesta uudesta
Sitä pienempää en laittais! Osaa puhua ja liikkua hyvin.
Meillä vajaa 2-vuotias sopeutui tosi nopeasti ja viihtyi hyvin..
2,5 vuotias ryhmikseen. Ei sopeutunut ollenkaan. Itki kuukausitolkulla aamuisin, puhui ettei halua mennä. Eivät kohdanneet kemiat hoitajien kanssa. Poika on muutenkin voimakastahtoinen, että tilanne ei tullut täytenä yllätyksenä. Vaihto päiväkotiin oli hyvä juttu, nyt viihtyy paremmin. Meidän pojasta ei kyllä koskaan tule sellaista lasta, joka oikein kaipaisi päiväkotiin. Joka aamu kysyy, onko tänään pk-päivä.
meillä meni 1v10kk ilman ongelmia. 2-v. osaa puhua ja syödä itse, mikä auttaa paljon. tosin voi aluksi kaipailla vanhempia enemmän kuin 1-vuotias. toivottavasti saatte mukavasta tarhasta paikan. pieneen ryhmäänhän tuon ikäisen olisi hyvä päästä.