Tyttärelläni on hyvä mies ja lasenlapsillani ihana isä!
Mies on aina auttanut kotitöissä ja osallistunut lasten hoitoon. Töitä on myös kova tekemään.
Nyt näen että hän on väsynyt.
Käy päivätöissä ja viikonloppuisin tekee yötyötä.
Tuosta on tehtävä loppu!
Minulla ei ole rahasta tiukkaa ja ajattelin että annan heille 500e kuussa niin isin ei tarvitse menettää viikonloppuja perheensä kanssa.
Olisiko sinusta ok?
Kommentit (7)
Ja ei ole kukaan tarjonnut sen jälkeen kun täytin 17 vuotta. Pärjännyt olen. Mutta minusta Sinulle on hyvät perusteet.
niin tehkää selkeät paperit rahalahjasta, jonka tyttäresi perheelle annat. Ei tartte juristeja eikä mitään, ihan keskenänne teette. Niiden rahojen on vain hyvä olla jossakin "ylhäällä", jotta ne voidaan ottaa huomioon kun sinusta joskus aika jättää ja aletaan jakaa perintöä. Näissä jutuissa kannattaa olla mahdollisimman avoin ja toimia läpinkyvästi, säästyy pahalta mieheltä, salailulta ja riidalta.
Ethän tietenkään pyri jotenkin hallitsemaan tyttäresi perhettä lahjallasi?
Aikamoinen freudilainen lipsahdus, kun anoppi juuri kauniisti puhuu vävystään ...
Ja vaikka ei olis niin mitä se muille kuuluis edes? Sinähän teet rahoillasi just mitä mielesi tekee.
niin toisaalta olisin todella onnellinen ja kiitollinen avusta, mutta toisaalta ei tuntuisi hyvältä elää äidin kuukausittaisen tukien varassa.
Voisitko ajatella antavasi ennemmin ihan rehellistä ennakkoperintöä, tai sanot vaikka että olet ajatellut alkaa lahjoittamaan varojasi pikku hiljaa vuosien varrella, ettei tarvi maksaa veroja sitten aikanaa? Kolmen vuoden välein saa lahjoittaa jonkun tietyn summan ilman veroja, olikohan 3999€? Tällainen avustus olisi paljon helpompi ottaa vastaan ainakin minun mielestäni.
samoin. 500€ on iso raha, tuskin siitä viikonlopputyöstä enempää jää kuitenkaan käteen. Täysin hyväksyttävää ottaa vastaan tässä tilanteessa.
Mutta, jos olisin tyttäresi tai hänen miehensä, en edes miettisi asiaa enkä siis ottaisi rahaa.