Äitini sit varmisti että ei jätä lapsilleen mitään perintöä.
Hassasi kerrostalo-osakkeensa taivaan tuuliin ja otti liikaa velkaa. Nyt joutuu myymään asuntonsa että saa velat maksettua.
Olisin saanut 35 000€ perintöä, nyt saan vain 1000€, jonka äitini lupasi antaa ens viikolla.
Kiitti tyhjästä, toivottasti sossu maksaa ja hoitaa hautajaisesi äiti, kun se aika tulee. Mua ei niissä bileissä tulla näkemään.
Kommentit (77)
Kukin ansaitkoon omansa ja tehköön omillaan mitä haluaa.
... ei kukaan voi olla noin ahne toisten rahoihin.
opintovelkani, jota oli pakko ottaa kun vanhemmilta ei irronnut taustatukea opiskellessa. No, sossun kantajat heittäkööt akan kuoppaan, ei edes muka ollut varaa lähettää lapsilleni joululahjoja. Ei kiinnosta tuollainen mummo, olkoot kuolleena siinä vuokrakämpässään vaikka 2,5 vuotta, ei kiinnosta.
sijoittaa euroakaan akan monttubileisiin. Kun kuolinpesä on varaton.
En mä ainakaan oleta että mun vanhemmat elää sitä varten ja sillä tavalla että jää perintöä, kamalaa! Toivon heidän todella käyttävän rahansa itseensä ja omaan elämään.
lastaan. Äitisi saa tehdä omilla rahoillaan mitä haluaa. JOtenkin kirjoituksistasi jo välittyy se syy, miksi äitisi ei ole sinua halunnut auttaa =)
niin että jouduin 16-vuotiaana muuttamaan pois kotoa, pakoon kotioloja. Muutin yksinäni asumaan, en mihinkään sossun nuorikotiin, yms.
Perinnöstä voi puhua vasta kun perittävä on kuollut, ja perintöä ei anna perittävä vaan se jaetaan luokinpesästä. Ihan pihalla olet ap.
Mä olen sanonut mun vanhemmille, että voisivat hassata omaisuutensa jonnekin, kun eivät rahoja mukaansa saa hautaan ja heidän rahojaan ovat.
Ei kukaan voi oikeasti olla noin rahan perään!
hänen hautajaisjärjestelynsä kun vammainen veljeni ei siihen kykene. Paskat, mua ei kiinnosta edes niihin hautajaisiin mennä, pistäkööt sossun kantajat akan ihan mihin roskaläjälle haluavat.
kiinnosta mitenkään niin ei tarvitse kiinnostaa nyt niiden rahojenkaan (eikä ihmisestä tarvitse kiinnostua pelkästään rahan takia)! Rahanahne verenimijä paskiainen olet.
kun saa asunnon kaupattua. Perintöä olisin saanut 35 000 sittten kun akka kuolee, mutta akka hassasi sen mun perinnön taivaan tuuliin. No, sitten saa tyytyä sossun järjestämiin hautajaisiin ja sossun työntekijöihin hautajaisvieraina, mua ei siellä nähdä.
kun miettii lapsiasi... Tämänkö haluat heille opettaa? Isovanhemmilla ei ole muuta merkitystä kuin syytää rahaa lapsilleen? Muuta perintöä ei voi olla kuin mammona?
Itse toivon, että vanhempani osaavat nauttia OMISTA rahoistaan niin kauan kuin elävät, vaikka senttiäkään ei jäisi meille perinnöksi niinjotain paljon paljon arvokkaampaa olen saanut, henkistä tukea, rakkautta ja ymmärrystä. Toivottavasti itse osaan auttaa heitä sitten kuin tarve tulee, niin rahallisesti kuin muutenkin.
kuolleena nojatuolissaan 2 vuotta. asutaan onneksi eri paikkakunnilla.
Itse en koskaan odottanutkaan vanhempieni maksavan opintojani.
Miksi ihmeessä???
Jos sulle äiti ei ole ollut kuin elämäsi kustantaja niin sait sitä mitä tilasit.
maksanut ihan itse opintolainansa joka oli aikoinaan pakko ottaa. Aikuisen ihmisen kai olettaisi itse elättävänsä itsensä eikä olla ikuisesti vanhempiensa elätettävänä.
Jos Sinua ei kerran kiinnosta niin kuin nyt olet sitä tässä toistellut kuin pirun mantraa niin mitä helvettä Sä täällä sitä ruikutat? Lopeta ruikutus ja unohda koko ihminen.
Mäkin pettyisin jos äitini hassaisi asunto-osakkeensa jonnekin, enkä saisikaan periä sitä asuntoa sitten aikanaan.
Olen nääs ajatellut, että se on sitten mun vanhuudenturvani, että on edes asunto missä voi asua. Kun ei noista eläkejärjestelyistäkään yhtään tiedä , niin pikkusen oma vanhuus huolettaa.