Kokemuksia Tukholman Junibackenin satumaailmasta?
Millainen paikka, minkä ikäsille ja kuinka kauan siellä "saa" kulutettua aikaa? Kannattiko käydä? Olisimme menossa 3-vuotiaiden kanssa ensi viikolla... Muita nähtävyys-ideoita Tukholmassa vieraileville 3-vuotiaille? Musiikkimuseon aiomme katsastaa.
Kommentit (4)
muuten paitsi siihen satujunaan..meilläkin 2,5v pelkäs joissakin kohtaa ..Oli niitä eri kirjojen aiheisia "mökkejä" missä sai käydä kattomassa ja kiipeilemässä..sopii kyllä hyvin yli 3-vuotiaille!
Vai onko siellä enimmäkseen jotain tyttömäisiä/vauvamaisia hörhötyksiä..?
Meillä oli 2,5v. poika mukana eikä sitä olis saanut pois millään. Jännitti kyllä satujunassa, mutta viihtyi hyvin niissä eri hahmojen mökeissä, Pepin talossa olis laskenut liukumäkeä vaikka kuinka kauan ja Elsa Beskowin metsässä myös pyöri tyytyväisenä joka nurkalla.
Auttaa kyllä, jos hahmot ovat tuttuja. Että kannattaa lukea Katto-Kassista, Viirua ja Pesosta, Beskowin kirjoja, Mimmi-lehmää..
mutta ymmärtää toki leikkitilojen päälle etenkin jos tuntee Pepin ja kumppanit. Satujuna saattaa olla tuon ikäiselle liian "pelottava", vaikka tosi hieno onkin. Meillä silloin 4- ja 3-vuotiaat meinasi ruveta itkemään satujunassa, mutta 6v oli innoissaan.
Itse käytiin myös viereisessä Wasa laivan museossa. Todella hieno paikka, siellä viihtyi kaikki kolme poikaamme oikein mainiosti! Omat muistot ko paikasta olivat 80-luvulta, jolloin ei ollut mitään oikeaa museota Wasa laivan ympärillä. Mutta nyt on ja hienot sellaiset!