Raskaana vko 7+3 ja rusehtava valkovuoto??!
Hei!
Alkuraskaudessa ei ole ollut minkäänlaisia tuhruja, eikä varsinaisesti ole juuri nytkään, mutta valkovuoto on hieman rusehtavampaa. Ei kirkasta verta.
Laskin, kun olen joskus kuullut, että normaalien menkkojen aikaan voi olla tuollaista tai kuukautisten tyyppistä vuotoa, että mulla pitäis tänään alkaa menkat normaalisti, jollen raskaana olisi. Mistä siis tuo johtuu jos niihin liittyy?
Alkuraskauden ultrassa olen käynyt viikko sitten ja todettiin normaali raskaus ja sikiön syke.
Mitä siis tämä on? Täytyykö huolestua? Meneekö kesken? Pitääkö ottaa yhteyttä johonkin?
Kommentit (9)
Kuukautisten aikaan tosiaan voi tulla verta, eikä siitä ole sikiölle vaaraa. Hyvä, että sinulla on todettu sikiö - tuulimunaraskaus on siis poissuljettu. Nyt (oletettujen kuukautisten aika) ei kannata harrastaa seksiä, se lisää keskenmenovaaraa, tosin tuskin se nyt tuossa tilanteessa olisi varmaan ollutkaan mielessä.
Joillakin voi tulla paljonkin verta ja ihan kirkasta raskauden silti jatkuessa, jos istukka on vaikka vähän hankalassa kohtaa, on kysta tai hematooma tms. vaaratonta.
Hyvää jatkoa raskauteen!
Mistä tuo oletettujen kuukautisten aikana tuleva verenvuoto voi johtua? Joillakinhan tulee ihan kuukautisetkin? Mikä siinä siis vuotaa? Mistä elimistö tietää, että nyt pitäis menkkojen tulla??
ap
Ei enempää vuotoa. Voinko huokaista helpotuksesta, että se oli sitten siinä? Näenkö niskaturvotusseulassa elävän sikiön vai voiko käydä niin ikävästi, että sikiö on kuollut ja minä en tiedä siitä mitään? Raskausoireita ei juuri ole. Sen verran vain, että tietää levansaraskaana, mutten esim. oksentele.
ainoa varmistus on käydä yksityisellä ultrassa ja maksaa mielenrauhasta tai odotella muutama viikko ja voisivat kokeilla kuunnella sydänääniä neuvolassa. Tsemppiä!
Jos ei vuoda paljon kirkasta verta eikä ole kipuja niin voit olla täysin huoletta.
Mutta ei siis tarvitse soittaa mihinkään?
Ja tietysti jos kesken menee, niin sittenhän se menee. Ei sille kai paljon mahda... Ihan rauhallinen olen kuitenkin, en panikoi kunnen tälle asialle mitään voi.
Kaunko tämmöiset vuodot voivat kestää ollakseen normaaleja?
ap
Kesti päivän. Sitten toisen kerran parin viikon päästä. Ultrassa kaikki oli ok. Toisilla taas keskenmeno alkanut noin, joten tapauskohtaista.
parina päivänä ruskeaa tuhrua. KAikki kuitenkin ultrassa hyvin ja nyt rv 10 ja syke kuului jo neuvolassa :)
Pikkuhousuissa oli n. teelusikallinen vaaleanruskeaa valkovuotoa ja paperiin tuli pyyhkiessä, siinä se...
ap