Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko soittotaitoaan vielä parantaa aikuisena?

Vierailija
29.12.2009 |

Eli olen oppinut joten kuten soittamaan lapsena ja siihenpä se jäi. Voiko soittotaitoaan vielä aikuisena kehittää?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietysti. siitä vain harjoittelemaan tai soittotunnille.



Edistyminen voi olla hitaampaa, kuin teineillä, mutta mitä siitä.

Vierailija
2/3 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusia hermoratoja syntyy ja vanhat hermoradat vahvistuu aivoissa minkä ikäisenä vain. On yksilöllistä, kuinka nopeaa tämä - ja siis oppiminenkin on.



Koska aikuisena on usein enemmän motivaatiota siihen, mihin ryhtyy ja enemmän järkeä harjoitella tehokkaammin, niin tuloksia voi syntyä jopa nopeammin kuin lapsilla ja teineillä.



Ja kun sinulla on jo aivoissa muistijälkiä, jonka pohjalle ryhdyt soittotaitoa uudestaan rakentamaan, niin alussa varmaan edistyt nopeastikin.



Soittotunneille vain!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asiassa yllätyin kuinka paljon vanhat taidot karttuivat ihan vaan soittamalla itsekseen. Jotenkin nyt aikuisena "tajusi" sen soittamisen paremmin.



Ihan kansalaisopistossakin on täälla tarjolla tunteja aikuisille edullisesti (ainakin soittimessani).