Tuusula?Onko hyvä kunta lapsiperheelle?
Ollaan ajateltu muuttavamme Tuusulaan, vuokralle ja kiinnostaisi kunnan palveluiden toimivuus? Kuinka hyvin saa päivähoitopaikan,onko koulut ok? Mikä alue parempi/huonompi lapsia ajatellen? Meillä perheessä myös kaksi erityislasta, kiinnostaisi myös miten helposti pääsee integroituun erityisryhmään, erityisluokat koulussa, missä päin niitä? Myönnetäänkö omaishoidontukea kuinka nihkeästi? Olisiko kenelläkään kokemuksia, tuusulan kunnan sivuilla olen käynyt lukemassa mutta käytännön kokemuksia kaipaan miten palvelut pelaa?
Kommentit (22)
Erityislapsia on ainakin Mikkolan päiväkodissa ja erityisluokat on Mikkolan koulussa Hyrylän alueella. Vanhat kerrostaloalueet (löytyy Mattilasta ja Riihikalliosta) on luonnollisesti vähän levottomampia kuin pientaloalueet, mutta muuten ei erityisiä ongelma-alueita.
Missä päin käytte töissä? Ruuhkat Helsinkiin on pahentuneet vuosi vuodelta.
Mikkolan koulua Hyrylässä. Siinä on kivoja asuntoja lähistöllä, sekä mm Riihikalliossa. Myös asoja Mikkolassa ja Amerin alueella.
Palvelut hyvät näillä alueilla ja myös yksityisiä hyviä päiväkoteja. (Riihikallion kunnallinen päiväkoti tosi iso ja tosi täynnä.)
on ollut mietinnässä. Mies käy Vantaalla töissä ja itse olen pienimmän kanssa vielä kotona, ei työtä odottamassa. Vanhemmat lapset vielä pari vuotta päiväkodissa ja sitten kouluun, luultavasti erityisluokka heille ainoa vaihtoehto. Koulukyytiin todennäköisesti ovat oikeutettuja joten kodin ja koulun välimatkalla ei niin väliä. Teini-ikään vielä niin pitkä aika ettei tekemisen puute vielä haittaa.
Luultavasti ostaisimme oman asunnon kuitenkin jonkun vuoden kuluttua pidempää koska Helsinki-Vantaa-Espoo alueen asuntoihin ei meillä varaa. Joten Tuusula voisi olla hyvä välietappi.
Punnitsen vaan eniten nyt sitä että pitäisi sitten hakea uudestaan omaishoidontukea ja kaikki paperisodat erityislasten hoidosta ja koulusta jne. Myötäisikö Tuusula meille samat tuet kuin Vantaa...
ja erityiskoulu on hyvä,Saviolla-riippuen millaisesta diagnoosista on kyse..Pienryhmät ovat lähikoulu systeemillä..
niin, että suurempaa tukea koulun käyntiin tarvitsevat voivat opiskella lähikoulussa. Mikkolan kouluun on keskitetty vaikeimmat, eniten tukea tarvitsevat, esim. vammaiset. Mm. Kirkonkylän koulussa on kaksi pienluokkaa ja erityisopettaja.
Itse asumme Mattilassa Kirkonkylän koulun lähellä. Alue on vanhaa omakotialuetta, todella rauhallista ja kaunista seutua. Keravan palvelujen ääreen on yhtä pitkä matka kuin Tuusulan keskustaan Hyrylään. Ja omalla autolla hurauttaa Jumboon 15 minuutissa.
Kirkonkylän koulu on todella kiva koulu ja siellä on mahtava ilmapiiri, kiitos siitä kuuluu varmasti koulun rehtorille Juhanille, joka on aivan mahtava persoona. Hän tosin tämän vuoden on virastaan virkavapaalla ja opettaa ekaluokkalaisia.
Kokemusta päiväkodeista on yksityisestä päiväkodista Aarteiden talo, joka on Amerin alueella sekä allergiapäiväkodista Almasta, joka on Mikkolan alueella. Almasta emme oikein tykänneet, ehkä siitä syystä, että terve lapsemme sijoitettiin allergiapäiväkotiin, jossa toiminta oli rajoitettua. Aarteiden talosta ei pahaa sanottavaa...
Lapsemme ovat myös olleet Kievarin päiväkodissa sekä viimeinen Mattilan päiväkodissa, joka saa meiltä myös täydet pisteet.
Terveyskeskuspäivystys on Hyrylässä iltaisin 10 saakka ja aina olemme päässeet ilman isompia jonottamisia lääkärin juttusille.
Olemme asuneet sekä Amerin alueella että nyt Mattilassa ja kummassakaan alueessa ei ole moittimista. Tykkäämme itse enemmän Mattilasta.
Kesällä löytyy hyviä uimapaikkoja urheilukeskuksesta, Häkliltä sekä Rusutjärveltä ja Hyrylässä on varmasti lähikuntien paras uimahalli. Myös jäähalli löytyy....
Olemme muuttaneet 10 vuotta sitten Helsingistä Tuusulaan ja missään tapauksessa en enää pois lähtisi :-D
Itseäni kiinostavat Hyrylän alueen alakoulut, minkälaisia ovat Hyökkälä ja Kirkonkylä??
Ryhmäkoot? Opettajat? Kiusaaminen?
Nostan tätä ketjua, jos vaikka löytyisi lisää kokemuksia. Meillä on lapset menossa tulevaisuudessa Kirkonkylän kouluun ja kuulisin mielellään kokemuksia luokkien koosta ja kaikesta muusta kouluun liittyvästä. Kouluahan laajennettiin muistaakseni viime vuonna, onko tällä ollut mitään vaikutuksia?
Onko kellään kokemuksia lähialueen päiväkodeista, Tenavapuisto, Mattilan pk, Steiner päiväkoti jne.
Kiitos kaikille vastaajille :)
Mattilan päiväkoti on homeessa. Lapset joutuvat evakkoon.
Sukulaisia asuu Tuusulassa ja ovat tykänneet. Koulut, päiväkodit ja palvelut ovat olleet hyvin saatavilla. Vanhemmilla kätevä matka töihin Vantaalle. Asuntojen hinnat huokeampia kuin pääkaupunkiseudulla.
Miinusta on ollut julkinen liikenne. Bussi on ainoa, jolla pääsee esim. Keravalle, Järvenpäähän ja pääkaupunkiseudulle. Helsinkiin matka-aika on aikas pitkä. Riippuu tietenkin paljon missä päin Tuusulaa asuu. Lisäksi lippujen hinnat ovat aika kovat, varsinkin nuorison kukkarolle. Kulkeminen kannattaa miettiä etukäteen.
Tämä on vanha keskustelu, mutta nostan silti. Jos jollakin olisi lisää kokemuksia.
Olen ajatellut muuttaa Hyrylään poikani kanssa. Olen lentokentän läheisyydessä Vantaalla töissä, ja ajomatka (on oma auto) olisi lyhyt. Pelkään kuitenkin, että Hyrylässä pk:t suuria. On myös mahdollisuus, että poikamme voitaisiin sijoittaa allergiapäiväkotiin, mutta siitä en ole jutellut vielä lääkärin kanssa. Vasta muutaman kuukauden päästä on toistuvien "astmakohtausten" takia kontrollikäynnit (nyt astmalääkkeet käytössä).
Vuokra-asunto on ainut mahdollisuus, ja olen valmis odottamaan sopivaa asuntoa pitkäänkin. Mutta mikä alue Hyrylässä olisi sellainen rauhallinen, sopiva paikka lapselle, hyvä päiväkoti lähellä ja hyvät kulkuyhteydet Vantaalle?
Itsekkin oon Tuusulalainen ja muutin tänne Porvoosta. :) Aika hieno paikka, vaikka haaveilen Helsingissäasumisesta. :)
Omalla autolla liikkuvalle Tuusula on kyllä yllättävän lähellä "kaikkea" pk-seudulla.
Itse kasvoin Tuusulassa Paijalassa ja kävin ala-asteen Paijalan koulussa ja yläasteen Hyökkälässä. Päiväkodin kävin Venlantuvassa ja suosittelen sitä lämpimästi, jos sinulla pieniä lapsia on! Voin rehellisesti sanoa, ettei minulla ole kunnasta tai kouluista mitään pahaa sanottavaa! Ihanan rauhallinen kunta, jossa kuitenkin kaikki lähellä.
Kerava on paljon levottomampi paikka. Muistan kuinka järkyttyneitä siellä asuneet ystäväni olivat, kun kävin yksin lenkillä koiran kanssa pimeällä joka ilta. Eivät meinanneet uskoa millään, ettei Tuusulassa ole humalaisia heilumassa ja ahdistelemassa.
Mun poika on Tenavapuistossa, ei moitittavaa ja lapsi tuntuu viihtyvän:)
Lapsilla paljon ongelmia, ja sieltä saivat heti apua!
Vantaan puolella vain pompottelivat eri tahojen välillä.
Antoi hyvän kuvan Tuusulasta myös minulle, vaikka en siellä asukaan.
Me ostimme talon paijalasta 2009 ja olemme viihtyneet erittäin hyvin. On rauhallista, mukavat naapurit, lyhyt matka ruokakauppaan (hyrylä), kivat ulkoilu mahdollisuudet, jos on auto jumboon ajaa nopeasti.
Palveluista on sen verran kokemusta, että terveyskeskukseen sai ajan heti, kun sitä tarvitsi, lastenvalvoja isyystunnustuksen yhteydessä oli erittäin mukava ja toimi myös hienosti/nopeutti aikaamme, koska meillä oli jo ristiäisaika vieraille ilmoitettu.
Vanha keskustelu, mutta itse käyn hyökkälää vielä vähän aikaa enkä pidä koulusta paljoakaan. Löytyy hyviäkin opettajia, mutta joissakin aineissa opettajat ovat todella epäpäteviä, vaikka pari hyvääkin opettajaa löytyy. Lisäksi intohimoisena musiikinharrastajana koulu on aivan väärä paikka minulle. Musiikkia ei enää koulussa ole juurikaan yhtään ja musiikinluokka kuolee hiljaa pois... Lisäksi koko musiikki aineena. Koulu panostaa taas liikuntaan liiankin paljon. Minulla on kokemusta riihikalliosta, ja pidän siitä paljon enemmän!
Yhden ainoan kerran ja sekin Jokelassa. Mä olen Tuusulasta, mutta asun Hyrylässä, Jokelassa en oo ikinä edes käynyt. Täytyy silti sanoa että se tapaus oli niin kamala, että mun mielestä sen asian tiimoilta ei tarttis paljon leikkiä laskea.
Mä en osaa ap, sun kysymyksiin oikein vastata. Riippuu mihin päin olette muuttamassa? Meillä nuorempi käy Riihikallion ala-astetta ja se on ihan hyvä koulu. Koulumatka ei meillä ole pitkä. Vanhempi käy Hyrylän koulukeskuksen koulua ja mä olen vähän ollut siihen kouluun tyytymätön. Pikkulapsien kanssa täällä on ihan hyvä elää. Teini taas valittaa kun täällä ei oo pahemmin mitään tekemistä ja viettää aikaa paljon Helsingissä. Täällä on osa teineistä vähän "hunningolla" mutta missäpä ne ei olisi?
Mä olen viihtynyt ihan hyvin, Helsingistä muutettiin 5 vuotta sitten tänne Hyrylän aluelle. Ja ei asuta pellon keskellä. Peruspalvelut löytyy, vaatteet pitää käydä ostamassa muualta, mutta en ole kokenut sitä ongelmaksi.