Mites nyt uskovat suut pannaan?Paavi tuomitsee Gazan väkivallan
puolustamasta Israelia. Israelia puolustetaan vain siksi, että se on Yhdysvaltojen = oikeiston sylikoira. Jos Israelissa olisi kommunistihallitus, sitä ei puolustaisi kukaan.
Kommentit (6)
Jaksaa sitten ihmetyttää nämä idiootit uskovaisia koskevat aloitukset.
t. uskovainen, joka tuomitsee Gazan väkivallan (eikä tunne ketään, joka ei tuomitsisi)
Jopa paavi, joka ei yleensä piittaa mitään lausuntojensa aiheuttamasta mittaamattomasta inhimillisestä kärsimyksestä (vrt. kortsut ei suojaa aidsilta, ehkäisykielto köyhissä maissa) on suuttunut Israelin touhuihin. Keitä teidä uskisten riveissä on vielä puolustamassa väkivaltaa? (Ja juuei, ei palestiinalaistenkaan harjoittama väkivalta ole ok).
Israelissa on juutalaisia 77,7%, joista Jumalaan uskoo 65%.
Tästä seuraa että Israelin kansasta 50,5% on Jumalaan uskovia juutalaisia. Tämä kannattaa pitää mielessä jos joku hyväksyy Israelin teot esim. Raamatun oikeuttamana.
Jätin jo israelilaiset bataatit ostamatta, kun eniten uskon jaloilla äänestämiseen.
huomaa kun käyttävät paljon sellaisia haukkumanimityksiä ja valehtelevat.
Paavi Benedictus XVI tuomitsee Gazan väkivaltaisuudet.
Paavin korkea-arvoinen alainen kardinaali Renato Martino suututti keskiviikkona Israelin viranomaiset kutsumalla Gazaa suureksi keskitysleiriksi.
- Puolustuskyvyttömät ihmiset joutuvat aina maksumiehiksi. Katsokaa olosuhteita Gazassa: se muistuttaa yhä enemmän suurta keskitysleiriä, kardinaali sanoi italialaislehden haastattelussa.
Martino puolustautui torstaina toteamalla, että hänelle on samantekevää, mitä Israel ajattelee. Kardinaalin mukaan on ilmiselvää, että Gazan olot ovat surkeat. Martino arvosteli myös kovin sanoin Israelin hyökkäystä kouluun.
- Mitä voi enää sanoa, kun näin paljon lapsia saa surmansa ja YK:n koulua pommitetaan, vaikka Israelilla on käytössään teknologia, jolla voi havaita jopa maassa kävelevän muurahaisen.