Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Perhetyöntekijä tulee tammikuussa 2xvk herättämään minut viemään lapsen virikehoitoon.

Vierailija
23.12.2009 |

Enkä taatusti laita herätyskelloa yhtenäkään aamuna. Me herätään sit kun se perhetyöntekijä soittaa ovikelloa tai sit se soittaa mun kännykkään jos ei herätä kellon soittoon.

Kommentit (36)

Vierailija
1/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne "virkkeet" askartelut ja eri piiri ja tuokiot on yleensä aamulla.

Vierailija
2/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikutat varsin kypsymättömältä. Surullista lastesi kannalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmisiä ja niiden jälkeläisiä varten on meillä turvalukot, valvontakamerat, varashälyttimet, vakuutukset ja jotain muutakin vielä..

Vierailija
4/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee aamulla klo.8 meidän perheessä 3,5v ja 10kk joka edelleen herää öisin jatkuvasti. Olen yh ja väsynyt myös aamuisin parin tunnin unista mutta aina herään ja herätän ainakin isomman. pedataan sängyt ja syödään aamupuuro jne. ennen kuin ptt tulee. mä ainakin otan avun iloisesti vastaan

ennen kahdeksaa heräät puuroa keittämään ja sänkyjä petaamaan :O

Vierailija
5/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidanpa ottaa lapsilisillä äkkilähdön jonnekin lämpimään. Viettäkööt ukko sellaisen joulun kuin haluaa.

Vierailija
6/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun käy sun lapsia niin sääliksi. häpeisit ja toivottavasti tulet järkiisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä töihinkin jaksa palata. Jos nyt niin pienellä palkalla viitsi siihen oravanpyörään lähteä.

Vierailija
8/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja todella sääliksi käy lapsianne jos nämä ovat puoliksikaan totta nämä jutut. Miten ylipäätänsä on mahdollista että sosiaalipuoli pyörittää tällaista rumbaa, eikä lapsia huostaanoteta. Jos kotona oleva vanhempi ei jaksa ylläpitää normaalia arkea lastensa kanssa, ei hänellä kyllä ole oikeutta lapsiinsakaan. Vaikka te olette säälittäviä lusuereita onko lapsienne pakko kärsiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

laiskuuttaan ei viitsi itse tehdä.

Helppoa kuin heinänteko. Ja joka kerta pitää neuvolassa muistaa valittaa siitä miten huonosti vauva nukkuu ja miten esikoinen on äärimmäisen mustasukkainen ja vaikeassa vaiheessa. ap

Vierailija
10/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nukkumaan mennään klo 23. Siinä välissä leikitään, ulkoillaan,syödään ja peseydytään, yms. Ei nyt ehkä ulkoilla 2x pv, mutta ainakin 2x viikko. Ja lapsilla on kyllä aina puhdasta päällä ja kotona askartelemme ja leivomme, leikimme, yms. Kukaan vaan ei viitsi jälkiä siivota.

Onneksi sossu lupas maksaa 4h kotisiivousta.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni on terveydenhoitaja ja minä kotiäiti. Saimme aikanaan hetken aikaan soppalasta toimeentulotukea kun mieheni lopetteli opintojaan. Meillä oli kolme pientä lasta ja minulla vaikeuksia terveyteni kanssa(syöpä). Sossusta tarjosivat perhetyöntekijän apua meille kolmasti viikossa. Hän ulkoili lasten kanssa aina pari tuntia kerrallaan ja minä sain omaa aikaa kaupungilla tai hoidoissa ilman lapsia. Mitenkään tämä ei liittynyt lastensuojeluun vaan ihan normaaliin apuun jota kunta tarjosi.

Vierailija
12/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. Itä-helsingissä on päiväkoteja, joista käydään hakemassa joitain lapsia päiväkotiin omasta kodistaan, koska tiedetään, että lapsilla on parempi päiväkodissa, mutta vanhemmat on sen luokan luusereita, etteivät saa sitä persettään edes sen vertaa ylös sohvalta.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/36 |
15.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että edes viitsit tuoda ns. ajatuksesi esille.

Vierailija
14/36 |
15.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tää tyyppi..../&&%¤¤#"&&&(/(/==/&¤¤

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/36 |
15.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuttu kirjoitustyyli. Onko ap se sama, jolla on ongelmia vähän kaiken kanssa? Miehen teini-ikäinen lapsi yms? Ainakin kirjoitustyyli on ihan sama. Miten jaksat aina jauhaa näitä samoja täällä?

Mulla taas tuli mieleen se tyyppi, joka louskutti leukojaan siitä ettei alakautta aio synnyttää ja vauvan henki ei ole tärkeä, vain oma henki on tärkeä plaa plaa plaa. En edes muista kirjoituksen pointtia paitsi että oli joku sairashenkinen provo . Tässä vähän sitä samanhenkistä uhmakasta provoilua.

Ketä oikeasti edes kiinnostaisi tämmöinen aihe? Jos ap valitsisi oikeasti tekisi noin, niin a) se ei olisi minulta mitenkään pois ja b) lähinnä säälisin ap:tä ja miettisin kuinka huonosti sitä asiat toisilla on ja kuinka hyvin ne omat asiat onkaan.

Vierailija
16/36 |
15.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

herätä ennen klo 10 aamuisin. Vitsi vitsi, oikeesti en ottanut sitä sen takia että ne käynnit on maksullisia ja mulla on sille rahalle parempaakin käyttöä (esim. lähden tänään bilettämään ja ostan kaverille korin keppanaa synttärilahjaksi).

En saanut niitä lastensuojelun sossuleitta kiinni, joiden kanssa perhetyöstä sovittiin, eli ei sit ole varmuutta että lastensuojelu laskun maksaa.

Otan perhetyöntekijän vasta sit kun saan vahvistuksen että mun ei ensin itse tartte niitä laskuja maksaa ja sit kiikuttaa sossuun.

Ja isompi ei ole käynyt vielä tässä kuussa päivävääkään virikehoidossa, kun on oltu kipeenä. Ens viikolla ehkä menee, jos jaksetaan herätä ajoissa. ap

joka synnytti alakautta kun sain vaadittua käynnistyksen jo viikolla 37.

Vierailija
17/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

et edes tiedä mikä virikehoito on.



Häpeä,millä asialla vitsailet

Vierailija
18/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en ole koko syksynä jaksanut viedä kuin max 1krt/vk, kun ei olla herätty ajoissa.

Vierailija
19/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivotaan, että on provo, mutta jos ei, niin mitä jos ihan oikeasti miettisit hetken. Mitä uskot saavuttavasi lapsellisella uhmallasi? Miksi haluat tehdä elämäsi entistä vaikeammaksi? Sinua ilmeisesti harmittaa, että lastensuojelu puuttuu elämäänne ja tunnet tulleesi jyrätyksi. Se on tietysti ikävää ja ymmärrän, että on paha mieli, mutta tuollaisella käytöksellä et ainakaan auta asiaasi.



Asiat saattavat mennä joskus solmuun ja sitä ajautuu tilanteisiin, joissa ei haluaisi olla. Pääsääntö kuitenkin on, että kun näin on päässyt käymään, ei kiukuttelu yhtään paranna tilannetta, vaan on vain otettava lusikka kauniiseen käteen, kannettava vastuu niistä asioista, jotka johtivat suohon ja alettava rämpiä ylös sieltä suosta. Ja asiallinen käytös asiaan sekaantumaan joutuneita viranomaisia kohtaan on se ihan ensimmäinen perusvaatimus. Kiukuttelemalla saa itsensä vain syvemmälle sinne suohon.

Vierailija
20/36 |
23.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja miksi mun pitäis olla pukeissa kun se eukko meille tulee? On pk:n kanssa sovittu että lapsi voi mennä sinne vaikka vasta klo 11 lounaalle jos ei aiemmin mitenkään ehditä.

Ja jos vauva herää tunnin välein yllä, niinkuin yleensä, en todellakaan nouse sängystä ennenkuin on pakko.

Ja jos se eukko tulee klo 9, niin lapsi ehtii päiväkotiin ihan hyvin klo 11:sta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kolme