Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Leikkaisitko rintasi pois, jos tietäisit saavasi rintasyövän varmasti?

Vierailija
10.12.2009 |

Äitini kuoli hyvin nopeasti levinneeseen rintasyöpään vain 60 vuotiaana. Loppuvaiheessa hän kärsi kovasti pahoinvoinnista. Hyvä ihminen kuoli todella pahasti kituen.



On olemassa geneettistä rintasyöpää, joten kysymys on aiheellinen. Muutenkin yksi kahdestakymmenestä naisesta sairastuu Suomessa rintasyöpään.



Itse tarkkailen rintojani. Poistaisin rintani, jos tietäisin varmasti saavani rintasyövän.







Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne tissit niin ihanat ole että niiden takia kuolla kannattaa.

Vierailija
2/5 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai mistä ne nyt rakennetaankaan tilalle, eikös vaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse jos niitä alkaisi nirhaamaan, niin voisi npistää.



Mutta leikkauttaisinne veks kyllä.

Vierailija
4/5 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

SIksi en tältä istumalta ole varma, mikä olisi etukäeispoiston hyötyjen ja laikkeusen haittojen suhde. Mutta jos varmasti tietäisin, että syöpä olisi tulossa niin kaipa minä ne poistattaisin, siinä toivossa, että se edes vähän parantaisi mahdollisuuksia.



Oma mummoni kuoli syöpään kuukausi sitten. Hänelläkin oli melko pahoja kipuja siihen asti kun syöpä vihdoin löydettiin (liian myöhään, tietenkin). Sen jälkeen hän kuitenkin sai varsin hyvät kipulääkkeet ja loppuvaiheessa pääsi saattokotiin, jossa kipulääkkeet tuntuivat tehoavan todella hyvin. Kävin häntä monta kertaa viikossa katsomassa eikä hän tuntunut tuskaiselta. VIimeisinä päivinä hän ei enää ollut tajuissaan, mutta kipulääkettä lisättiin silti kipupumpulla. En usko hänen kärsineen paljon.

Vierailija
5/5 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos olisin tiennyt etukäteen, niin olisin varmaan ainakin harkinnut, tiedä sitten saako niitä miten helposti.



Minulla on omasta lihaksesta ja silikonista rakennettu rinta.