Nintendo Wii, kokemuksia!
Olen miettinyt että kyseisen konsolin ostaisin perheelle joululahjaksi. Itseä kiinnostaa noi Fit- ja Sport- pelit, mutta voiko tuolla laitteella pelata myös muita pelejä, siis esim. autopelejä tms? Ottaisin mielellään vastaan kokemuksia Wiistä muutenkin.
Kommentit (2)
Olen 3 lapsisen perheen isä ja meillä on wii. Lapset on 2, 5 ja 7. isommat tykkää pelata Wii:llä kaikkia pelejä, tällä hetkellä suositut on prinsessa / wall-e yms lisenssipelit. Mun mielestä ne on ihan hirveitä tekeleitä mutta lapset tykkää. Satunnaisesti tulee vastaan sellanen peli että minunkin tekee mieli pelata lasten kanssa(esim. Okami, Mini-ninjas ja uusi super mario bros). En kyllä yksin pelaa tota vehjettä vaikka aina satunnaisesti ostankin jonkun uuden pelin (olen elänyt konsoli/tietokone -lapsuuden ja siksi toiveikkana vielä seuraan mitä pelimaailmassa tapahtuu). Jos joskus vaimon kanssa innostutaan pelaamaan niin pääsääntöisesti pelataan Wii Sportsia ja nyt retroillaan tota uutta super mariota. Autopelejä Wii:lle on ja ihan mukava niitä on pelailla. Ei tämä vehje mikään high-def ole joten pelit on vähän suttusen näkösiä esim Xboxiin verrattuna. Vieraat lapset ja aikuiset pelailee mielellään wii:tä ja poikkeuksetta kaikki on kyllä tykänneet.
Pelit on aika kalliita ja kannattaa hieman kattella niiden arvosteluja, jos tilt sanoo että peli on ihan kuraa niin se oikeasti on sitä. Pelejä ei oikein tule alelaareissa vastaan. En itse harrasta mitään karaokea/leikkikitaraa joten en osaa edes sanoa saako Wii:lle sellasia "meil on kotipileet, nyt lauletaan" vermeksiä.
kiinnostavat minuakin. Ja mistä löytyisi paras ja halvin paketti tällä hetkellä?