Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä olette siitä jos koulut olisi suljettu pahimman epidemian ajaksi

Vierailija
27.11.2009 |

Koulujen sulkeminen voisi vähentää sikainfluenssatartuntoja

julkaistu tänään klo 02:23, päivitetty tänään klo 07:05





Koulujen sulkemisella voitaisiin ehkäistä sikainfluenssatartuntoja. Tuoreen tutkimuksen mukaan tartuntoja voitaisiin vähentää miltei viidenneksellä, mikäli koulujen ovet pidettäisiin epidemian ajan kiinni.



Lapset toimivat helposti taudinlevittäjinä, sillä he ovat usein läheisissä kosketuksissa muihin ihmisiin. Tutkijat laskivat, että koulujen sulkeminen vähentäisi lasten läheisiä kontakteja muihin ihmisiin kymmenen prosenttia.



Tutkijat muistuttavat, että H1N1-epidemian suitsimisella voisi olla myös kielteisiä vaikutuksia kansantalouteen, kun lasten vanhemmat joutuisivat jäämään omista töistään kotiin huolehtimaan lapsistaan.



Epidemian alkuvaiheessa keväällä kouluja suljettiin esimerkiksi Britanniassa.



Maailman terveysjärjestö WHO ei ole antanut suositusta koulujen sulkemisesta. WHO:n mukaan valtiot voivat itse päättää, millaisia varotoimia ne käyttävät epidemian hillitsemiseksi.



Tutkimuksessa tutkittiin kahdeksan Euroopan maan sikainfluenssatilastoja. Mukana tutkimuksessa olivat Belgia, Iso-Britannia, Suomi, Saksa, Italia, Luxembourg, Puola ja Alankomaat.



Reuters



Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että wHO:n mukaan koulujen sulkeminen on tehokkain tapa hillitä epidemiaa. Suomalaisia ei kiinnnostanut tämä vaihtoehto.

Vierailija
2/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

missä on paljon kotiäitejä, mutta Suomen oloissa jouduttais sulkemaan aika paljon muutaki kuin koulut jos yhtäkkiä olisi valtava määrä alakoululaisten vanhempia poissa töistä 6-8 viikkoa huolehtimassa lapsistaan.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä olisi ollut järkevää että kaikki kynnelle kykenevät vanhemmat olisivat pitäneet tarha-ja kouluikäiset lapsensa kotona pahimman epidemian ajan. On paljon ammatteja joita ei voi tehdä etätyönä, mutta he joilla on mahdollisuus etätöihin tai jotka ovat äityislomalla/kotihoidon tuella kotona/ ovat työttöminä/opiskelijoina/saavat isovanhemmat tmv. lapsia hoitamaan niin ehkä kaikkien heidän olisi ollut tarpeen pitää lapsia kotona. Saa nähdä miten mahdollisen toisen aallon aikana sitten toimitaan?

Vierailija
4/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

VIidennes tartuntojen vähennyksessä on aika vähän, ottaen huomioon, ettei siihen muutenkaan sairastu näköjään kovin suuri osa väestöstä. Tartuntojen saaminen muuta kautta on päivänselvää.



Sen sijaan jos koulut olisivat parikin kuukautta kiinni, se tuntuii lasten oppimisesssa todella rajusti. miettikään nyt itse, kaksi kokonaista kurssijaksoa yläkoulussa ja lukiossa! VÄhintään vuosi lisää koulunkäyntiä ennen yo-kirjoituksia. Ne kansantalouden vaikutukset ei tosiaan jää vainsiihen, että vanhemmat joutuvat olemaan pari viikkoa pois töistä. Kokonaisten ikäluokkien pääsy työmäarkkinoille viivästyisi.



Ekaluokkalaiset jäisivät parista kuukaudesta lukemisen ja kirjoittamisen parustaitoja paitsi ja siirtyisivät kaikki tokaluokalle vajain tiedoin. TOsi huono aloitus kokonaisen ikäluokan koulunkäynnile. Millaisia erityisopetusresursseja tämä vaatisi tulevina vuosina?



Lisäksi on niin ettei lapsia saa noin vain "yleisen hyödyn nimissä" jättää ilman perusoikeuttaan tavata kavereitaan ja sosiaalista ikäryhmäänsä. Se on aika oleellista heidän kehitykselleen. Ja jotta koulujen sulkemisesta olisi jotain hyötyä, pitäisi näin toki tehdä - muutehan se sama jengi, joka ei saisi tarutttaa toisiaan istumalla rivissä metri välein pulpetissa viettäisi aikaansa leikkien poskiposkessa nukeilla tai painissa tai sokkoa tai ---

Vierailija
5/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan turhaa ylireagointia kun tauti ei edes osoittautunut erityisen vaaralliseksi.

Vierailija
6/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pieniä etteivätkö he kykenesi olemaan päivän yksin kotona. Tarkoitan yläkouluikäisiä lapsia, lukiolaisia jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä lasten koulussa ei ole ollut yhtään todettua tapausta. Espoossa asutaan.

Vierailija
8/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että nyt kökitään kotona viikkotolkulla hoitamassa sairaita lapsia. Meilläkin kuopus sairasti viisi viikkoa. Tauti tuli esikoisen koulusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole tarvinnut olla lasten sairauden takia yhtään pois töistä. Mutta olisin kyllä ollut jos koulut ja iltapäiväkerhot olisivat kiinni, ekaluokkalainen ei pärjää vielä koko päivää yksin.

4

että nyt kökitään kotona viikkotolkulla hoitamassa sairaita lapsia. Meilläkin kuopus sairasti viisi viikkoa. Tauti tuli esikoisen koulusta.

Vierailija
10/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinä vaan et ole maailman ainoa äiti. Asioita voi ajatella laajemmin.



Meidän esikoisen koulussa puolet oppilaista sairastui, kaikki opettajat. Ei se koulunkäynti järin laadukasta noinkaan ollut.



Ja tosiaan sitten riskiryhmäläisten perheet (kuten me) maksoimme nahoistamme sen.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että nyt kökitään viikkokaupalla kotona hoitamassa sairaita lapsia ja minä huomautan että äläs yleistä, ei joka perheessä tarvi niin kuin ei meilläkään ole tarvinnut niin MINÄ luulen olevani maailman ainoa äiti?



Meilläkin on riskiryhmäläinen tuo koululainen, mutta tautia ei ole tullut. Liekö rokotus sitten tehonnut.



Joo, jos sairastellaan paljon niin koulunkäynti ei ole laadukasta mutta pitäisikö koulut sitten sulkea pariksi kuukaudeksi joka syksy kun joka syksy on kumminkin aina jotain lentsua liikkeellä?



4

Vierailija
12/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

He jotka ovat ammateissa joita ei voi etätyönä tehdä ja joiden lapset ovat ala-asteella tai vasta tarhaikäisiä voisivat mahdollisesti saada apua ystäviltään / naapureiltaan joilla on mahdollisuus olla kotona omia lapsiaan hoitamassa. Eihän tässä ole siitä kyse että jokaisen vanhemmat olisi pakko olla kotona, mutta on heitäkin joilta se syystä tai toisesta onnistuu.



Toivotaan että kakkosaalto on lievempi kuin tämä eka jolloin ei liene tarvetta pitää lapsia kotona pahimmankaan epidemian aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerroin vain, mitä se oikeasti on, kun kouluun iskee sikainfluenssa.



Saati että sitten on vielä perheessä riskiryhmäläinen.



Jos asia ei ole ollenkaan omakohtainen, ei ehkä kannata avata leipäläpeään.

Vierailija
14/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolhooseissa pakkautuneena pieniin asuntoihin joissa joku naapuruston ainoa eläkeläismummo niitä valvoo niin samalla tavallahan ne taudit tarttuu sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan yhtä oikeita ne minun kokemukset ovat kuin sinun. Minun kokemukseni on se, että koulussa liikkeellä oleva sikainfluenssa ei riskiryhmäläisenkään kohdalla välttämättä tarkoita sitä, että on oltava kotona sairastelemassa viisi viikkoa. Teillä oli nyt valitettavasti niin mutta se on kuitenkin onneksi harvinaista.

Joku muukin tauti voi iskeä toisiin perheisiin kovemmin kuin toisiin mutta ei koko yhteiskuntaa voi sulkea sen takia varmuuden vuoksi, varsinkin kun se ei estä sairastumisia. Kulkutaudit jylläsivät jo ennen kuin mitään kouluja edes oli.

Kerroin vain, mitä se oikeasti on, kun kouluun iskee sikainfluenssa. Saati että sitten on vielä perheessä riskiryhmäläinen. Jos asia ei ole ollenkaan omakohtainen, ei ehkä kannata avata leipäläpeään.

Vierailija
16/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin olen töykeä.



Mihin perustuu käsityksesi siitä, että tämä on harvinaista. Siihenkö että sinulla ei ole tietoa muusta?





Vierailija
17/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pääkaupunkiseudella kouluissa on helposti monta sataa oppilasta per koulu, eli kyllä ne taudit helpommit satojen ihmisten joukossa leviävät kuin selkeästi pienemmissä porukoissa. Maaseudulla tilanne luonnollisesti on toinen koulujen ollessa pienempiä.

Vierailija
18/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppilaat rokotetaan ensi viikolla, mutta meitä opettajia ei... Haloo!

Vierailija
19/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinähän se tässä omanapainen olet. Kun teillä sairastettiin viisi viikkoa niin koko Suomi on suljettava.

Riippumatta siitä mitä minä tiedän tai olen tietämättä,

Jos olet yhtään perehtynyt asiaan tiedotusvälineissä niin olet lukenut että vain vähemmistö väestöstä sairastuu sikainfluenssaan ja suurin osa heistä sairastaa lievästi.Sikainfluenssan oireiden tavanomainen kesto on useissa lähteissä n. viikon, muutama päivä sinne tai tänne.

Tästä seuraa loogisesti se, että on harvinaisempaa sairastaa tautia vakavana pitkään kuin olla sairastumatta tai sairastua lievästi ja parantua siitä lyhyemmässä ajassa kuin viisi viikkoa.

Jos perheenjäsenet sairastuvat eri aikaan tai saavat jälkitauteja siinä voi tietysti vierähtää pidempään mutta sama juttu se on jokavuotisen kausi-influenssan kanssakin. Pitäisikö joka vuosi olla koulut kiinni estääksemme joidenkin perheiden sairastelukierteen?

niin olen töykeä. Mihin perustuu käsityksesi siitä, että tämä on harvinaista. Siihenkö että sinulla ei ole tietoa muusta?

Vierailija
20/20 |
27.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sen perusteella tiedät kaiken. Selvä. Hauskaa omanapapäivää vaan!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kaksi