Lapsi sai si-rokotteen - kuinka pitkäksi aikaa kannattaisi jäädä kotiin karanteeniin
ettei tauti iskisi, ennenkuin rokote alkaa vaikuttaa? Ei olisi kiva saada jotain superärhäkkää tautimuotoa nyt heti rokotuksen jälkeen, kuten monille on käynyt.
Kommentit (27)
ja sittenkin aloittakaan ulkoilu asteittain, eli 15 min. kerrallaan.
Äly hoi älä jätä.
näin olen kuullut todella monen tekevän
näin olen kuullut todella monen tekevän
mä en tiedä yhtäkään joka noin tekisi. Mitä järkeä tuossa edes on ?
Rokotetullekin voi antaa Tamifluta, se ei häiritse rokotteen tehoa. Joten jos saisittekin ennen rokotteen täyttä suojaa tartunnan, lääkettä kannattaa hakea.
Si on kumminkin ihan tavallisen influenssan kaltainen useimmilla.
JOS olette muutenkin kotona, eikä se kotona oleilu liikaa haittaa sinua tai lastasi, niin pari viikkoa riittää. Suoja kehittyy yksilöstä riippuen 1-3 viikossa.
Rokotteet saivat viime ke. Tämän viikon pe menevät hoitoon.
Lapseni sai rokotteen ja on kyllä hoidossa normaalisti ellei tule kuumetta tai jotain muuta. Mutta varo toimenpiteenä olla kotona? Miksi ihmeessä?
Tällaiset ketjut ovat kyllä mahtavaa viihdettä. En vain osaa sanoa, kumpi naurattaa enemmän, nämä hysteeriset karenteenikot vai perunakellarikommentit.
Yhteisvaikutus on ainakin viihdyttävää, jatkakaa!
--
Vähän kyllä pelottaa, mitä jos joku oikeasti ottaa nämä jutut tosissaan? Mitä jos joku ei oikeasti päästäisi lasta muskariin taudin pelossa? No, ei kai sellaisia ihmisiä oikeasti ole olemassa.
Jotenkin tuntuu että te "perunakellarikommentoijat" ette ole ikinä pelänneet lapsenne hengen puolesta, vai olenko väärässä? Ette ole koskaan joutuneet ihan oikeasti pelkäämään sitä, että menetätte lapsenne, ja vieläpä niin että se menetys on ollut ihan todellinen uhka eikä vain "hysteeristä hössötystä".
Riskilapsen äitinä tiedän että se pelko istuu tosi tosi syvällä. Ja tällaisen epidemian jyllätessä, voi todellakin olla ihan järkevää hieman eristäytyä.
Meillä kuopus sai si-rokotteen vajaa kaksi viikkoa sitten. Eskarilainen on ollut kotona viime viikon loppupuolelta, ja ehkä tämän viikon vielä. Että edes kuopuksen suoja olisi jotenkuten ok.
En pidä tätä ylihysteerisenä. Meillä jompikumpi vanhemmista joka tapauksessa kotona (käydään töissä vuorotellen..), joten tämä on helppo järjestää.
Me olemme vältelleet ihmismassoja, kauppakeskusreissuja ym. kuopuksen takia jo yli 2,5 vuotta joten ei tämä mitään uutta sinänsä ole.
Mutta älkää viitsikö ilkkua toisten peloille. Niille voi olla ihan todellisetkin syyt. Ja joo, eihän tämä pelko taudin tarttumista estä mitenkään, mutta mitään pelkopois- nappulaa en ole löytänyt. Päinvastoin lehdetkin oikein lietsovat pelkoa. Onneksi lopettivat kuolemantapausten raportoimisen, säästää ehkä vähän minun mielenterveyttäni...
Katsotaan nyt, miten alamme rajoittamaan menojamme. Ei nyt täyskaranteeniin kumminkaan, kun on tulossa kivoja juhliakin. Mutta kyllä jotain varmasti karsitaankin ohjelmistosta.
Joo, meidän lapsi on syntynyt keskosena ja tiedän, mitä on seurata happisaturaatioita ja mitä on seurata lapsen hengitystä muutenkin kun lapsella on esim. keuhkokuume. En kaipaa yhtään tuon kaltaista jännitystä elämääni, jos sitä voi välttää jotenkin helpolla tavalla.
t. ap
eipähän ole niin paljon ruuhkaa ostoskeskuksissa.
ja rokotuksesta seuraavana päivänä meni päiväkotiin. Ei tullut mitään oiretta mistään, eikä ole sairastanut.
Ei tässä kuule hysteria tai ylisuojelu auta, tauti tulee jos on tullakseen. Mina uskon, että jokaisella päivällä on oma tarkoitusl.
jos pystyy välttämään mahdollisia kontakteja ja turhia ihmismassoja edes niin kauan että rokote antaa paremman suojan (eli n.2vko). Minusta se on vain järkevää, kaikkien kannalta.
Jotenkin on hullua että juuri rokotettujen tai rokottamattomien pikkulasten kanssa on kyllä ihan ok pyöriä tuntikausia ostoskeskuksessa.
Mutta on sitten ihan ääliömäistä pari-kolme viikkoa olla menemättä turhaan sinne pyörimään ja shoppailemaan ihan huvin vuoksi?
Olisihan se kiva mennä minne vaan ajattelematta yhtään tartuntariskiä ym., mutta kun vaakakupissa on lapsen terveys (ja jopa henki) niin ei minulla nyt sentään niin pakottavaa tarvetta ole hankkia tartunta väkisin.
Meilläkin keskosena syntynyt, ja paljon muitakin ongelmia ollut kuin "pelkät" keskosongelmat, että on tässä jo oppinut elämään eri tavalla kuin ennen. Eihän se kivaa ole ei, mutta joku tärkeysjärjestys on olemassa kuitenkin. Ja haluaa itseäänkin säästää, niin raastavia sairasteluja on takana, että ei kiitos enää yhtään mikäli pystyn edes vähän siihen vaikuttamaan. Ei teho-hoitoa enää, siellä sängyn laidalla ei ole kiva istua ja pelätä.
t.26
rokotuksen jälkeen kaksi viikkoa?! Meillä ei onnistuisi millään, kun on käytävä töissäkin eikä lapsille ole muita hoitajia kuin päiväkoti.
Ja muutenkin mun mielestä tuo karanteenissa pito on aika höpsöä touhua, jos ei ole mitään vakavaa pitkäaikaissairautta rasitteena.
kuopus vielä kotihoidossa, joten onnistuu nyt helposti onneksi. Muuten ei kyllä olisi onnistunutkaan.
Höpsönä tätä en kuitenkaan pidä, mutta ihan vapaasti saatte katsoa kieroon ja leimata höpsöksi. Vielä höpsömpi olen jos tulee vielä paljon lisää sairasteluja ja sairaalakeikkoja, sitten minusta tulee superhöpsö.
t.26
kun sikainf. vastaan ruvettiin rokottamaan. Rokottamisesta oli kulunut kolme päivää, kun mieheni ja kaksi poikaani sairastuivat tautiin, eikä tautia ole minuun tullut eli minun kohdalla rokote rupesi tehoaman aika nopeasti.
On surullista lukea näitä ketjuja, missä ihan oikeasti mietitään kotiin jäämistä tämän taudin takia.
myöskään kukaan minun tuttavapiiristäni ei ole eristäytynyt kotiinsa lastensa kanssa vaikka ihan oikeasti täällä päin tätä tautia on riittänyt ja riittää edelleen.
Meillä pienet sai tänään rokotteen, koska oli sopivasti vapaa. Tänäään ovat kotona, koska minäkin olen ja huomenna päiväkotiin. Jos nyt ei kuume nouse.
itse sain rokotteen viime tiistaina ja normaalisti klo 12 menin töihin.
Syystä että lapset ovat muutenkin kotihoidossa ja kerhoa on 4t/vko ja muskari kerran viikossa. Ei ole ongelma olla muutamaa tuntia pois kerhosta ja muskarista kun aika menee ihan mukavasti kotonakin. Lisäksi meillä on pieni vauva jota ei vielä voinut rokottaa. Mitä järkeä olis ottaa rokote ja mennä sitten hakemaan tauti kumminkin ennen kun rokote auttaa? Näin saamme suojattua vauvaa taudilta hyvin. Meillä tautia on ollut jo paljon kouluissa ja naapurissa myös että taudin mahdollisuus ei ole pelkästään teoreettinen.
on ollut eilisestä asti pois päiväkodista ja on ainankin tämän viikon. Päiväkotiin menee varmaan maanantaina koska nyt jo on hirveä kitini miksei pääse hoitoon kun kotona on tylsää.
harrastuksessa käy kuitenkin 3pv/vko joten voihan se lenssu iskeä sieltäkin.
itse olen äitiyslomalalla ja pitäisin 5v mielellään kotona pitempäänkin, mutta miehen mielestä olen ylihysteerinen :) ja lapsi haluaa jo kovasti kavereiden pariin. on 4pvä puolipäiväisenä tarhassa...
pitää nyt katsoa.
kannattaa olla kevääseen asti. Toinen aalto on pahempi ja toinen rokote annetaan ehkä.
Nyt meette perunakellariin, pysytte siellä lumien sulamiseen asti. Ei possunuha taatusti iske.