H1N1 rokote ja keskemenot?
Onko rokote ihan oikesti lisännyt mahdollisia keskenmenoja ja millä viikoilla?
Oletko saanut rokokotteen millä rv ja keskemeno tuli millä rv:llä.
Siksi kysyn että olisi jotain ns. faktaa keskusteluille neuvolan kahvipöydässä?
Kommentit (22)
Ei yksittäisiä tapauksia voi yhdistää rokotteeseen. Keskenmenoja tulee ilman rokotettakin, kaikilla viikoilla, samoin kohtukuolemia. Eli vasta kun on aikaa kulunut saadaan viralliset tulokset onko rokote ollut haitaksi vai ei.
Gentamysiinisulfaatti
Suomessa käytettävä Pandemrix-sikainfluenssarokote sisältää gentamysiinisulfaattia, joka on vain sairaalakäyttöön tarkoitettu aminoglykosidiryhmän antibiootti.
Gentamysiinisulfaatin on todettu aiheuttavan ototoksisia ja nefrotoksisia haittavaikutuksia. Ototoksiset haittavaikutukset ilmenevät sisäkorvavaurioina ja nefrotoksiset haittavaikutukset munuaisvaurioina. Vaurioille herkkiä ovat erityisesti sikiöt ja vastasyntyneet, etenkin keskoset, sekä potilaat, jotka kärsivät munuaisten heikosta toiminnasta, nestetasapainon häiriöstä tai aliravitsemuksesta.
Gentamysiinisulfaatilla on havaittu myös seuraavia haittavaikutuksia: ihottuma, kutina, kuulohäiriöt ja sisäkorvavaurio, johon liittyy pahoinvointi, huimaus ja tasapainohäiriöt. Valkuaisvirtsaisuus, seerumin kreatiniini- ja ureapitoisuuden nousu, nokkosrokko. Poikkeavia maksa-arvoja ja verenkuvan muutoksia, jotka voidaan todeta ainoastaan verikokeesta.
Gentamysiinisulfaatti saattaa aiheuttaa huimausta ja pyörrytystä. Tämän vuoksi on syytä välttää autolla ajamista tai tarkkuutta vaativien koneiden käyttöä gentamysiinisulfaattilääkityksen aikana. Gentamysiinisulfaattia ei suositella käytettäväksi raskauden tai imetyksen aikana, koska aineen vaikutusta sikiöön tai pieniin lapsiin ei tunneta.
Gentamysiinisulfaattia, kuten kaikkia ototoksisia antibiootteja, saa käyttää vain pakottavissa tilanteissa.
http://www.sikainfluenssa.fi/rokote/sisalto/gentamysiinisulfaatti/
sisältää tuota ainetta? Ja millaiset annosmäärät saavat aikaan nuo edellä mainitut asiat?
sisältää tuota ainetta? Ja millaiset annosmäärät saavat aikaan nuo edellä mainitut asiat?
että rokotteessa mahdollisesti voisi olla jotain haitallista?
1. NAME OF THE MEDICINAL PRODUCT
Pandemrix suspension and emulsion for emulsion for injection.
Pandemic influenza vaccine (H1N1)v (split virion, inactivated, adjuvanted)
2. QUALITATIVE AND QUANTITATIVE COMPOSITION
After mixing, 1 dose (0.5 ml) contains:
Split influenza virus, inactivated, containing antigen* equivalent to:
A/California/7/2009 (H1N1)v-like strain (X-179A) 3.75 micrograms**
* propagated in eggs
** haemagglutinin
This vaccine complies with the WHO recommendation and EU decision for the pandemic.
AS03 adjuvant composed of squalene (10.69 milligrams), DL-?-tocopherol (11.86 milligrams) and
polysorbate 80 (4.86 milligrams)
The suspension and emulsion, once mixed, form a multidose vaccine in a vial. See section 6.5 for the
number of doses per vial.
Excipients: the vaccine contains 5 micrograms thiomersal
For a full list of excipients see section 6.1.
....
6.1 List of excipients
Suspension vial:
Polysorbate 80
Octoxynol 10
Thiomersal
Sodium chloride (NaCl)
Disodium hydrogen phosphate (Na2HPO4)
Potassium dihydrogen phosphate (KH2PO4)
Potassium chloride (KCl)
Magnesium chloride (MgCl2)
Water for injections
Emulsion vial:
Sodium chloride (NaCl)
Disodium hydrogen phosphate (Na2HPO4)
Potassium dihydrogen phosphate (KH2PO4)
Potassium chloride (KCl)
Water for injections
sisältää tuota ainetta? Ja millaiset annosmäärät saavat aikaan nuo edellä mainitut asiat?
että rokotteessa mahdollisesti voisi olla jotain haitallista?
ja mikä on "sallittu" määrä. Mikä siinä on vaikea ymmärtää? Kofeiinikin on myrkyllistä jos nauttii liikaa.
4.3 Vasta-aiheet
Aikaisempi anafylaktinen (eli hengenvaarallinen) reaktio jollekin rokotteen aineosalle tai
jäämäaineelle (kananmunan ja kananpojan proteiini, ovalbumiini, formaldehydi, gentamysiinisulfaatti
ja natriumdeoksikolaatti). Jos rokotus katsotaan välttämättömäksi, elvytysvälineiden tulee tarvittaessa
olla heti käytettävissä.
annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi...
miksi ne sit rokottaa terveitä kans ja lapsia ku lukee tuolla annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi.. mut eihän se ole välttämätön
"Jos rokottaminen katsotaan välttämättömäksi, saatavilla oleva tieto viittaa siihen..."
ja miten toi toinen meni
"aikuisille harkitaan rokotusta jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi"
annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi... miksi ne sit rokottaa terveitä kans ja lapsia ku lukee tuolla annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi.. mut eihän se ole välttämätön
Tarkoittaa sellaisia henkilöitä joille rokote on välttämätön, esim. pahaa astmaa sairastava. Ja jos tällainen henkilö on allerd´ginen noille aineille siihen pitää varautua. Eihän sitä terveelle ihmiselle ole välttämätön antaa jos on allerginen noille aineille. Äly hoi.
ihmiset kaikki saa sen ensin riskiryhmät ja sitten noi terveet jotka sen haluaa!
en itsekään tienny tästä ellen olisi tuota lukenu. Ja jos joku kysyy tuosta vaikka niiltä rokottajilta niin tottakai se on turvallinen kaikille!!
Tässä kuitenki lukee tämä
"jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi" :)
annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi... miksi ne sit rokottaa terveitä kans ja lapsia ku lukee tuolla annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi.. mut eihän se ole välttämätön
Tarkoittaa sellaisia henkilöitä joille rokote on välttämätön, esim. pahaa astmaa sairastava. Ja jos tällainen henkilö on allerd´ginen noille aineille siihen pitää varautua. Eihän sitä terveelle ihmiselle ole välttämätön antaa jos on allerginen noille aineille. Äly hoi.
eihän ne nyt ilmoita sitä tai kysy kuka on allerginen jollekin tai kuka ei.
he rokottaa kaikki jotka sen haluaa tätä sikainfluenssaa vastaan!
"Eihän sitä terveelle ihmiselle ole välttämätön antaa jos on allerginen noille aineille."
Jos on allerginen rokotteen aineosille, rokote annetaan vain jos katsotaan välttämättömäksi ja ensiapuvälineet vieressä (ainahan ne muutenkin on oltava)
Sukulaiseni oli n.5:llä vk:lla raskaana, kunnes kävi ottamassa sikainfluenssarokotteen ja seuraavana päivänä tuli keskenmeno. Ei voi tietää johtuiko rokotteesta vai olisiko mennyt muutenkin kesken?!
nyttenkö te vasta heräätte tuota itse ajattelmaan, eikö kenelläkään ole omaa kriittistä harkintakykyä vai onko koko suomi kuin narussa vietäviä hysteerisiä pässejä tämän asian kanssa?
juurikin tuosta syystä kyseinen rokote on monissa muissa maissa kielletty lapsilta tai odottavilta, eikä niitä rokoteteakaan siellä rutiininomaisesti kaikkia vaan ainostaan riskiryhmiin kuuluvat...
kauheaa tietoa tuossa :o annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi... miksi ne sit rokottaa terveitä kans ja lapsia ku lukee tuolla annetaan jos rokotetta katsotaan välttämättömäksi.. mut eihän se ole välttämätön
kauhujutuille: minä ja kaksi kaveriani (rv5, 7 ja 22) ollaan kaikki otettu rokote. Itse otin heti, kun plussasin noin viikko sitten. Ei keskenmenoja kellään meistä eikä muitakaan ongelmia :)
Minä sain rokotteen rv 27, kaverini rv 34 ja toinen kaverini rv 24. Kaikilla vauvat voivat edelleen hyvin eikä kellään ole tullut mitään keskenmenoon viittaavaa. :)
gentamysiinisulfaattia on lääkkeessä niin miniminimaalisen vähän, ettei se voi aiheuttaa SIVUVAIKUTUKSIA. kun taas kananmunasta voi saada ALLERGISENREAKTION. huomatkaa ero!
sen selvittämiseen tarvittaisiin tilastollista vertailua isoista ryhmistä, ei yksittäistapauksia