Intoa ja energiaa elämään perheestä ja työstä!
Miten yhdistätte oman uran ja lapset?
Omat lapseni ovat kasvaneet jo vauvavaiheen ohi, mutta ovat vielä pieniä, 6 v. ja 8 v. Tässä vaiheessa alkaa olla jo enemmän aikaa työlle ja omille jutuille, mutta työelämän tahti on tätä nykyä varsin kiihkeä ja koko ajan on tuntunut, että se vie liikaa aikaa perheeltä. Halusin enemmän aikaa perheelle ja olla läsnä lasteni elämässä. Tein rohkean liikkeen ja perustin oman yrityksen, jotta voisin tehdä työtä kotoa käsin ja olla paremmin läsnä. Yrittäjän arki ei ole aina ruusuista, mutta olen nyt onnellinen, sillä nautin työstäni ja mahdollisuudesta luoda uutta ja ehdin vielä leikkiä lastenikin kanssa.
Löytyykö täältä muita yrittäjiä, joilla on pieniä lapsia? Olisi mielenkiintoista kuulla, miten ratkaisunne on vaikuttanut elämäänne.
Koordinoin nyt tehokkaasti viidakkorummun välityksellä leviävää sihteerien ja assistenttien omaa verkostoa. Idea lähti sihteereiltä ja assistenteilta, heidän tarpeestaan verkostoitua muissa yrityksissä työskentelevien kollegojen kanssa. Lähdin toteuttamaan tätä missiota. Toimintamme on vapaamuotoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan. Vaihdamme vinkkejä ja kokemuksia työasioissa sekä järjestämme iloisia vapaa-ajan kokoontumisia sekä ammatillisesti kehittäviä koulutustilaisuuksia.
Elämä on usein työntäyteistä puurtamista. Kaipaatko sinä lisää intoa ja energiaa, irtiottoja arjen puurtamisesta?
Jos teet toimistotyötä, lähde mukaan verkostoomme. Nämä nettifoorumit ovat loistavia paikkoja jakaa kokemuksia ja välillä on mukava kokoontua myös face-to-face jakamaan ajatuksia. Myös työn ja uran yhdistämisestä olisi mielenkiintoista kokoontua joskus yhdessä keskustelemaan. Vapaamuotoiseen verkostoomme pääsee mukaan osoitteessa www.toimistosissit.fi. Jatkan myös mielelläni keskustelua avaamastani aiheesta tällä foorumilla.